Haftalık Bülten

31 Ocak – 6 Şubat Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.,

iPhone’lara 37 Yeni Emoji Geliyor!

iPhone'lara 37 yeni emoji geliyor
iPhone’lara 37 yeni emoji geliyor

iOS 15.4 güncellemesi ile beraber iPhone kullanıcıları, 37 adet yeni emojiye sahip olacak. Yeni emojiler arasında eriyen surat, fasülye ve hamile adam emojisi gibi yeni görseller bulunuyor.

Bunların dışında parmakların arasından gizlice bakma gibi yeni el hareketleri ve çok ırklı el sıkışma emojileri de yer alıyor.

TikTok, Avatar ve Abonelik Özellikleri Getiriyor!

Tiktok, Avatar ve Abonelik özellikleri getiriyor
Tiktok, Avatar ve Abonelik özellikleri getiriyor

TikTok, 2 yeni özellik üzerinde çalışıyor. Birinci özellikte kullanıcılar, tıpkı Instagram’da olduğu gibi, kendilerine özel avatarlar tasarlayarak bunları uygulamada kullanabilecek. Yüz şekli, ağız yapısı, saç rengi gibi birçok seçenek olacak. Fakat TikTok’un bu özelliği tam olarak ne zaman sunacağı henüz belli değil.

Instagram’ın ücretli abonelik testi başlattığını duyurmasının ardından harekete geçen TikTok, ikinci olarak yeni bir özellik daha duyurdu. Aboneler, hikayeler ve canlı videolar da dahil, belirli içerik oluşturucuların içeriklerine erişmek için aylık olarak ücret ödeyecek.

Dijital Yayın Platformu Disney+, Türkiye’de Kullanıma Sunuluyor!

Dijital Yayın Platformu Disney+, Türkiye’de Kullanıma Sunulacak
Dijital Yayın Platformu Disney+, Türkiye’de Kullanıma Sunulacak

Dijital yayın platformu Disney+, Disney tarafından paylaşılan bilgilere göre 2022’nin yaz aylarında 42 ülke ve 11 yeni bölgede hizmete sunulacak. Disney+’ın Hizmete gireceği ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

Disney+ dijital yayın platformunda, Disney, Pixar, Marvel, Star Wars ve National Geographic gibi önemli yayınlar da yer alacak. Bunların dışında Disney, ülkemizde yerli orijinal yapımlar geliştirmek için çalışmalar yapıyor.

Twitter, “Flock” Adında Yakın Arkadaşlar Özelliği Getiriyor

Twitter, Flock adında yakın arkadaş özelliği getiriyor
Twitter, Flock adında yakın arkadaş özelliği getiriyor

Halihazırda Instagram’da var olan “yakın arkadaşlar” özelliğini şimdi Twitter da test ediyor. Twitter, tweetlerinizi bellirli bir gruba göstermenize imkan tanıyan bir özellik üzerinde denemeler yapıyor. Flock isimli bu özellik, tweetlerinizi sadece belirlediğiniz 150 kişilik bir gruba göstermenizi mümkün kılıyor.

Flock tıpkı Instagram’daki yakın arkadaşlar özelliği gibi takipçi kitlenizden gizli içerikler paylaşmanızı sağlıyor. Bu paylaşımlarınızı sadece Flock’ta olan kişiler görebilecek ve yanıtlayabilecek. Ayrıca 150 kişilik listenizi güncelleyerek, istemediğiniz kişileri çıkarabilir ve yerine yenilerini ekleyebilirsiniz.

Instagram’da Takipçi Ve Beğeni Kazanmanın Püf Noktaları!

Instagram’da Takipçi Ve Beğeni Kazanmanın Püf Noktaları Açıklandı
Instagram’da Takipçi Ve Beğeni Kazanmanın Püf Noktaları Açıklandı

Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi, etkileşimlerin durumundan yola çıkarak bir araştırma yaptı. Yaptıkları araştırmada uzmanlar, paylaşılan içeriklerin hangi durumlarda daha çok etkileşim aldığını test ettiler.

Dolayısıyla etkileşimleri 6 başlıkta sıraladılar:

  1. Renk Uyumu: Daha sade ve kontrastı düşük bir fotoğraf daha çok beğeni alıyor.
  2. Parlaklık: Işık açısından aydınlık olan paylaşımlar daha çok etkileşim alıyor.
  3. Nesne Sayısı: Odak noktalarının sayısal olarak göz yormayacak azlıkta olması beğeni artışı sağlıyor.
  4. Kenar Yoğunluğu: Görselde odak noktasının dışında dikkat dağıtan yoğunluk olmamalı.
  5. Nesne Düzensizliği: Sürekli aynı konuda paylaşılan görseller yerine birbirinden farklı ve uyum içerisindeki gönderiler daha fazla dikkat çekiyor.
  6. Asimetri: Göze hitap etmeyen asimetrik bir fotoğraf oranı ya da gönderinin içindeki odak noktasının asimetrik olması itici karşılanabilir.

Sizler de yukarıdaki maddeleri dikkate alarak daha düzenli ve estetik gönderiler oluşturabilir ve daha fazla beğeni alabilirsiniz. Araştırmayı yapan kişiler maddelerin eksiksiz uygulanması halinde beğenilerde %3‘lük bir artış olacağını belirtti.

Meta Türkiye’yi Uyardı: Baskı Olursa Temsilciyi Geri Çekeriz!

Meta'dan Türkiye'ye Uyarıcı Mesaj
Meta’dan Türkiye’ye Uyarıcı Mesaj

Türkiye Büyük Millet Meclisi, sosyal medya platformlarının temsilcilerine ev sahipliği yapmaya başladı. En son TikTok temsilcilerinin sunumuna ev sahipliği yapan TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, geçtiğimiz günlerde Meta’dan gelen rest çekici ifadelerle karşılaştı.

Meta temsilcileri, komisyona gönderdikleri raporda “sosyal medya yasası” olarak bilinen düzenlemeyle Türkiye’ye temsilci atandığını belirtirken, “Bu karar, Facebook’un Topluluk Standartlarını veya hükümet taleplerinin değerlendirilmesine yönelik küresel süreci değiştirmemektedir ve bunların herhangi birine yönelik baskı ile karşılaşmamız durumunda temsilcimizi geri çekeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Açıklamaya devam eden Meta temsilcileri, Global Network Initiative üyesi olarak taahhütlerimiz ve Birleşmiş Milletler İş Dünyası ve İnsan Haklarına Dair Rehber İlkeleri de dahil olmak üzere politikalarımıza uygun olarak hükümet taleplerini incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Kısıtladığımız içeriğe dair detayları mevcut şeffaflık süreçlerimiz doğrultusunda raporlamaya devam edeceğiz. Türk toplumuna ve Türkiye’de ifade özgürlüğü ve diğer insan haklarını korumaya dair bağlılığımızı sürdürüyoruz.” şeklinde açıklamayı sonlandırdılar.

Haftanın Yazısı: We Are Social & Hootsuite 2022 Global ve Türkiye Raporu

Yazıyı okumak için tıklayın: https://www.ahmetbalat.com/we-are-social-hootsuite-2022-global-ve-turkiye-raporu/

We Are Social & Hootsuite 2022 Global ve Türkiye Raporu

31 Ocak – 6 Şubat Özel Günler

2 Şubat

Üç Ayların Başlangıcı

3 Şubat

Regaip Kandili

4 Şubat

Dünya Kanser Günü
Ev Yapımı Çorba Günü

5 Şubat

Dünya Nutella Günü

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu