Haftalık Bülten

26 Temmuz – 1 Ağustos Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Twitter Fleets Kaldırılıyor!

Twitter Fleets Kapanıyor
Twitter Fleets Kaldırılıyor

Twitter, geçtiğimiz çarşamba günü, story özelliğinin kullanıcılar arasında ilgi görmemesi nedeniyle 3 Ağustos’ta Fleets özelliğini kaldıracağını açıkladı. Ağustos ayı itibarıyle Twitter kullanıcıları zaman çizelgesinde sadece Spaces’ı görebilecek.

Twitter, Fleets gönderen yeni kullanıcı sayısında umduğu gibi bir artış görmediğini belirtti. Şirket ayrıca, Fleets özelliğinin büyük bölümünün fotoğraf ve video gibi medyalardan oluştuğunu fark etti.

Twitter, genel sohbete hizmet etmek için daha büyük, daha yeni şeyler deniyor. Fleets gibi bu güncellemelerin bir kısmının işe yaramaması gayet normal. Twitter’ın canlı sohbet özelliği Spaces, büyük ilgi gördü ve önümüzdeki dönemde de şirket bu özelliğe odaklanacak gibi duruyor.

Artık IG Hikayelerinizi Taslak Olarak Kaydedebilirsiniz

IG Hikayelerini Taslak Olarak Kaydedebilirsiniz
IG Hikayelerini Taslak Olarak Kaydedebilirsiniz

Artık tüm kullanıcılar, Instagram Hikayelerini uygulama içinde taslak olarak kaydetme seçeneğine sahip. Instagram’da zaman geçirirken yaptığınız herhangi bir işlem ortasında Hikayeler oluşturucusundan çıktığınızda seçenek etkinleştiriliyor. Hikaye taslağını kaydetmeyi seçtiğinizde, bir uyarı hikayeler taslaklarının kaydedildikten bir hafta sonra silindiğini size bildiriyor. Fakat bu seçenek size daha kapsamlı, önceden hazırlanmış gönderileri bir araya getirmek için ek bir alan sağlıyor. Bu gönderileri daha sonra hedef kitleniz için belirlediğiniz en iyi zamanda paylaşabilirsiniz.

Instagram IG Hikayeleri taslak özelliği, en uygun zamanlarda gönderi paylaşmak isteyen sosyal medya yöneticileri için oldukça kullanışlı olacak gibi duruyor.

Clubhouse İçin Kayıt Olma Sistemi Değişti

Clubhouse İçin Kayıt Olma Sistemi Değişti
Clubhouse İçin Kayıt Olma Sistemi Değişti

Clubhouse’da davetiye sistemi ile kayıt olma devri sona erdi. Peki şimdi uygulamada nasıl hesap açılacak? Clubhouse uygulamasında bugüne kadar hesap oluşturmak için, halihazırda üyeliğe sahip kişilerin yardımı gerekiyordu. Clubhouse ağına giriş yapabilmeniz için bu üye kullanıcılar tarafından telefon numaranıza davetiye gönderilmesi zorunluydu.

Clubhouse’u tüm Android ve iOS kullanıcılarının erişimine açan yetkililer, kayıt olma aşamasında değişikliğe giderek her hafta kademeli olarak üye ekleyeceklerini bildirdi.

Clubhouse uygulamasına kayıt olmak için öncelikle App Store ya da Google Play Store’dan uygulamayı telefonunuza indirmelisiniz. İndirme işlemini tamamladıktan sonra telefon numaranızı girmeli ve ardından gelen kodu sizden istenen yere yazmalısınız. Bu aşamaların ardından Clubhouse hesabınız beklemeye alınıyor ve sıranız geldiğinde de yetkililer tarafından onaylanıyor.

Twitter’da Dislike Dönemi Başlayabilir!

Twitter'da Dislike Dönemi Başlıyor
Twitter’da Dislike Dönemi Başlayabilir

Twitter yetkilileri, beğenmeme (dislike) özelliğinin geleceğini doğrulamıştı. Twitter’ın tartışmalı içerikleri nedeniyle kullanıcılar zaten sık sık bu butonun gelmesini talep ediyordu.

Twitter dislike özelliği artık bazı iOS kullanıcıları için aktif. Çok az kullanıcı erken deneyimleme şansına sahip olduğu için şu anda özelliği göremeyebilirsiniz. Dislike hakkında bildiğimiz bir diğer detay ise beğenmeme sayısının tweet sahibi tarafından belirlenebilmesi.

Mevcut test süreci yalnızca iOS kullanıcıları için olmakla birlikte, önümüzdeki haftalarda diğer platformlar için de destek sağlanacak. Test sürecinin sonunda Twitter dislike özelliği herkese açık olabilir.

Tumblr, Yeni Özelliği ile Blog Yazarlarına Para Kazandıracak

Tumblr Yeni özelliğiyle Blog Yazarlarına Para Kazandırıyor
Tumblr Yeni özelliğiyle Blog Yazarlarına Para Kazandırıyor

Tumblr, blog yazarlarına gönderilerinden direkt olarak para kazanmaları için bir yol sunuyor. Tumblr Post Plus sistemiyle çalışan içerik üreticiler, ücretli abonelikler sayesinde yalnızca abonelerinin ulaşabileceği gönderiler oluşturabilecek. Tumblr Post Plus özelliği, şimdilik sadece sınırlı sayıdaki beta kullanıcı için aktif.

Tüm blog yazarlarının gönderilerinin abonelere görünürlüğünü kısıtlamak için yapması gereken bir kutuyu işaretlemek. Post Plus üyelikleri aylık 4, 6 veya 10 Dolar tutarında fiyatlandırılacak. Tumblr kullanıcılarının %60’ı Z kuşağından oluşuyor. Post Plus özelliği, Z kuşağı için Tumblr oluşturma yolunda ilk adım gibi görünüyor.

Tumblr, Post Plus’ı önümüzdeki aylarda geniş çapta kullanıma sunmayı planlıyor. The Verge, abonelik ödemelerinin yüzde beşini tutacağını ve geri kalanının bloggerlara gideceğini belirtiyor. Kullanıcı iOS veya Android‘den kaydolursa, bu platformların uygulama içi ödemelerden aldığı yüzde 30’luk kesinti nedeniyle içerik oluşturucular daha az kazanacak.

Post Plus özelliği, Tumblr’ın Substack, Twitter ve Facebook‘tan gelen bülten aboneliklerine rakip gibi duruyor. Yalnızca profesyoneller veya 10K takipçisi olanlar için ayrılmayan Tumblr Post Plus, internette para kazandıran içeriğin sınırlarını zorlayacak.

YouTube, Yeni Para Kazanma Yöntemini Duyurdu

Youtube Yeni Para Kazanma Yöntemini Duyurdu
Youtube Yeni Para Kazanma Yöntemini Duyurdu

YouTube Super Thanks özelliği, kişilerin yorum bölümündeki yorumlarını vurgulayarak favori içerik oluşturucularıyla etkileşim kurmasını sağlayacak. Youtube, Super Thanks özelliği sayesinde hayranların en sevdikleri kanalları desteklerken içerik oluşturucuların da yeni gelir kaynağı elde ettiğini belirtiyor. Kullanıcılar sevdikleri içerik oluşturuculara 2 ile 50 Dolar arasında ödeme yapabilecek.

İzleyiciler, yorumlarını yorum bölümünün en üstüne sabitlemek için canlı yayınlanan bir YouTube videosunda Süper Sohbetler içinde ödeme yapabilir. Super Thanks özelliği, kullanıcıların canlı yayınların ötesinde içerik oluşturucularla etkileşim kurmasını sağlayacak. Özellik şu anda 68 ülkede beta sürümü olarak kullanılıyor. Super Thanks özelliğine erişiminizi kontrol etmek için İçerik Stüdyosu’ndan Para Kazanma seçeneğine ve ardından Super Thanks adımına tıklayabilirsiniz.

Instagram, Hikayeler İçin Çeviri Özelliğini Kullanıma Sundu

Instagram Hikayeler İçin Çeviri Özelliğini Kullanıma Sundu
Instagram, Hikayeler İçin Çeviri Özelliğini Kullanıma Sundu

Instagram Hikayeler için çeviri özelliğini kullanıma sundu. Instagram’ın yeni güncellemesiyle, Hikayelerdeki metinler otomatik olarak çevrilebilecek.

Uygulamadaki gönderiler, altyazılar ve biyografiler 2016’dan beri zaten çeviri özelliğine sahipti. Yeni güncelleme, kullanıcıların hikayelerini kendi dilleri dışındaki kişilerle de paylaşmalarına olanak sağlayacak. Instagram yeni güncellemeyle, gönderide yabancı bir dille karşılaştığında ekranın sol üst köşesinde “Çeviriyi Gör” seçeneğini aktifleştirecek. Bir hikayenin çevirisini görmek için bu seçeneğe dokunmanız yeterli olacak.

Instagram’ın yeni özelliğinde sesli çeviri şu an için mevcut değil. Yeni özellik yakın zamanda küresel olarak erişilebilir olacak. Şu anda Türkçe, Arapça, Hintçe, Japonca, Portekizce dahil olmak üzere 90 dili destekliyor.

Haftanın yazısı: Türkiye Influencer Marketing 2021 Raporu Yayınlandı!

Influencer marketing, özellikle pandemiyle birlikte ilgi çeken pazarlama yöntemlerinden birisi haline geldi. Avrupa’nın en büyün araştırma şirketlerinden Growth From Knowledge (GfK), Türkiye Influencer Marketing 2021 raporunu yayınladı.
YAZININ TAMAMI: https://www.ahmetbalat.com/turkiye-influencer-marketing-2021-raporu-yayinlandi/

26 Temmuz – 1 Ağustos Önemli Günler

26 Temmuz Pazartesi

Hasat Bayramı

28 Temmuz Çarşamba

Dünya Hepatit Günü

29 Temmuz Perşembe

Dünya Kaplan Günü

30 Temmuz Cuma

Dünya Arkadaşlık Günü
Dünya Cheesecake Günü

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

ÖNERİ İÇERİK: Ağustos Ayı Önemli Günler Takvimi (2021 Güncel)
https://www.ahmetbalat.com/agustos-ayi-onemli-gunler-takvimi-guncel/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu