Haftalık Bülten

20-26 Eylül Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim.

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Instagram, Prova Özelliğini Test Ediyor

Instagram Prova Özelliği

Instagram’da canlı yayına başlamadan önce basit testler dışında kendinizi de test etmeniz gerekebilir. Sürekli canlı yayınlar düzenliyorsanız, muhtemelen yayın provalarınızı Instagram dışında yapıyorsunuz. Instagram’a tam olarak bu konuyla ilgili yeni bir özellik geliyor.

Instagram’a 2018 yılında “yakın arkadaşlar” özelliğinin gelmesi büyük bir etki yaratmıştı. Gelen yeni özelliğe göre eğer bir yakın arkadaş listeniz varsa yayınlarınızı önce o kişilerle ya da sadece kendinizle prova yapabileceksiniz. Instagram’ın sadece Beta sürümü için geçerli olan bu özellik ilerleyen günlerde stabil sürüme de eklenecek.

Instagram bu yeni özellik ile canlı yayınların kalitesini artırmayı hedefliyor.

Twitter, Mavi Tik Başvuruları Yeniden Açıldı

Twitter mavi tik başvurularını açtı
Twitter mavi tik başvurularını kullanıma açtı

Twitter, geçtiğimiz mayıs ayında mavi tik başvurularını almaya başlamıştı. Fakat Twitter, yanlışlıkla bot hesapların onaylanması nedeni ile mavi tik başvurularını Ağustos’ta askıya almıştı.

Bir aylık sürenin ardından mavi tik başvuruları yeniden alınmaya başlandı. Mavi tik sahibi olmak isteyen tüm kullanıcılar, artık başvuru yapabilecekler. Twitter yaptığı açıklamada, onaylanmış hesap sahibi olmak isteyen tüm kullanıcılar için rehber paylaştı. Twitter hesap ayarları üzerinden talep gönderilebileceğini belirtirken, onaylı hesap için başvuru kısmını henüz göremeyenler için de beklemede kalmalarını söyledi.

WhatsApp, Sarı Sayfalara Benzer Bir Özellik Test Ediyor

WhatsApp Sarı Sayfalar
WhatsApp Sarı Sayfalar

Günümüzün popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, “sarı sayfalar” benzeri yeni bir özelliği São Paulo’da test ediyor. WhatsApp, Brezilya’nın São Paulo şehrinde, kullanıcıların yerel mağazaları uygulamada bulmalarını sağlayacak yeni bir iş rehberinin pilot uygulamasını test etmeye başladı.

WhatsApp 2018’den beri küçük işletmeler için bağımsız bir platform sunuyor. Platforma o zamandan beri alışveriş sepetleri ve ürün katalogları için destek gibi özellikler de eklendi. WhatsApp’ın Brezilya’da halihazırda ödeme hizmetleri sunduğunu bu noktada hatırlamak isteriz. Yerel işletmeler için böylelikle keşif hizmetlerini de sağlanması oldukça kullanışlı. Böylelikle kullanıcılar ürünleri WhatsApp üzerinden satın alabilecek ve ödemesini de platform üzerinden yapabilecekler.

Özelliğin test aşaması başarıya ulaşırsa bu özellik tüm dünyada aktif olabilir.

Twitter, Türkiye’de Test Ettiği Emoji Özelliğini Kaldırdı

Twitter Emoji Özelliğini Kaldırdı
Twitter Emoji Özelliğini Kaldırdı

Twitter, geçtiğimiz hafta Facebook’ta uzun zamandır bulunan emoji ile tepki verme özelliğini ülkemizde test etmeye başlamıştı. İlk defa Türkiye’de test edilmeye başlanan emoji ile tepki verme özelliği, Twitter kullanıcılarının tweetlere yalnız beğeni ile değil emojilerle de tepki verilmesini sağlıyordu. Fakat test sürecinde olan özellik birden ortadan kayboldu. Test aşamasında olan özelliklerde bazen böyle durumlar oluşabiliyor. Twitter Türkiye, konu ile alakalı bir paylaşım yaparak durumu açıkladı.

Twitter yapmış olduğu açıklamada ”Birkaç teknik sorunu düzeltmek için Türkiye’deki reaksiyonlar testini geçici olarak duraklatıyoruz. Sabrınız için teşekkürler!” ifadelerini kullandı.

LinkedIn, Karanlık Mod Özelliğini Getiriyor!

LinkedIn Karanlık Mod Özelliği
LinkedIn Karanlık Mod Özelliği

LinkedIn, karanlık mod özelliğini küresel olarak getiriyor. Eğer güncel iOS veya Android sürümü kullanıyorsanız, işletim sisteminizin desteğiyle LinkedIn’in karanlık mod özelliğini denemiş olabilirsiniz. Fakat destek LinkedIn tarafından verilmediği için özelliği kullanamayan milyonlarca kullanıcı mevcut. LinkedIn nihayet her bir kullanıcısına karanlık mod desteğini sunacak.

Sosyal medyada geçirdiğimiz saatler boyunca beyaz ışık, gözlerimizi bir hayli yoruyor. Karanlık mod sayesinde hem bir miktar pil tasarrufu yapılırken hem de gözlerimiz daha az yoruluyor.

Facebook Teklif Reklamları Kaldırılıyor

facebook-teklif-reklamlari
Facebook Teklif Reklamları Kaldırılıyor

Teklif reklamlarıyla, sadece Facebook üzerinden reklamlar verebiliyor, fiziki veya e-ticaret mağazanız üzerinden Facebook teklif reklamları aracılığıyla indirim kuponları sunabiliyordunuz.

Facebook Business paneli üzerinden verilebilen teklif reklamlarının 11 Ekim tarihinde kullanımdan kaldırılacağı duyuruldu. Facebook teklif reklamlarının kullanımının oldukça düşük olmasından dolayı özelliğin kaldırıldığı bildirildi.

WhatsApp’a Çıkartma Oluşturma Aracı Geliyor

WhatsApp Çıkartma Oluşturma Aracı
WhatsApp Çıkartma Oluşturma Aracı

WhatsApp, çıkartmalar özelliğini pratikleştirmek adına yeni bir özellik getiriyor. WhatsApp’a çıkartmalar eklendiğinden beri çıkartma oluşturmak hayli zordu ve kendi çıkartmalarınızı oluşturmak için farklı bir uygulama kullanmanız gerekiyordu. Kullanıcıların şikayetçi olduğu bu durum, nihayet çözülüyor.

WhatsApp Web için geliştirilen çıkartma oluşturma aracıyla galerinizdeki görselleri dilediğiniz kişiye çıkartma olarak gönderebileceksiniz. Ayrıca fotoğraflarınızı dilediğiniz gibi düzenleyebilir, çıkartmalarınızı kaydedip daha sonra kullanabilirsiniz. Dolayısıyla WhatsApp bizlere sohbet ekranında yer alan bir çıkartma oluşturma aracı sunuyor.

WhatsApp çıkartma oluşturma aracı şu an beta aşamasında dahi değil. Fakat özelliğin bir sonraki beta güncellemesiyle test aşamasına geçeceğini öngörüyoruz.

Snapchat, Among Us Benzeri Oyununu Duyurdu

Snapchat - ReVamp Oyunu
Snapchat – ReVamp Oyunu

Snapchat, Among Us benzeri ReVamp oyununun platforma ekleneceğini resmen duyurdu. Pandemi dolayısıyla insanların en büyük motivasyon kaynaklarından biri de oyunlar oldu. Geçen sene dünya çapında ilgi gören Among Us, grafik olarak çok başarılı olmasa da eğlence açısından herkesin beğenisini topladı.

Among Us, en basit haliyle bir sosyal çıkarım oyunu ve oyuncular grup halinde etraftaki görevleri tamamlıyorlar. Oyuncular arasında bir ya da iki katil bulunuyor. Katil sayısı oyuncu sayısına göre belirleniyor. Among Us‘ın aksine katilin değil vampirin arandığı ReVamp oyununu maksimum 6 kişi oynayabilecek. Gruptaki beş kişi etraftaki görevleri yerine getirirken, vampir olan altıncı kişi de içlerinden birini öldürmeye çalışacak.

ReVamp, Zynga’nın geliştirdiği ve Snapchat üzerinden yayınladığı üçüncü oyun olacak. ReVamp‘ın ne zaman kullanıma açılacağı henüz belli değil.

Haftanın İçeriği: Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking, geçmiş yılların en popüler terimlerinden biriydi ve 2021’de de durum değişmedi. Ayrıca danışmanlar, pazarlamacılar ve girişimciler growth hackingi işlerini büyütmenin en iyi yollarından biri olarak görüyor. Hatta growth hacking terimine pazarlamanın geleceği gibi anlamların dahi yüklendiğini duymuş olabilirsiniz.

YAZININ TAMAMI: https://www.ahmetbalat.com/growth-hacking-nedir/

20-26 Eylül Önemli Günler

21 Eylül Salı

Dünya Alzheimer Günü
Dünya Barış Günü

23 Eylül Perşembe

Ekinoks
Demiryolu Haftası (23-29 Eylül)
Dünya İşitme Engelliler Haftası (23-29 Eylül)

25 Eylül Cumartesi

Dünya Eczacılar Günü

26 Eylül Pazar

Türk Dil Bayramı

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu