Haftalık Bülten

30 Ağustos – 5 Eylül Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim.

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

TikTok’a Alışveriş Özelliği Geliyor!

Tiktok'a Alışveriş Özelliği Geliyor
Tiktok’a Alışveriş Özelliği Geliyor

TikTok, Shopify ile yaptığı anlaşma aracılığıyla, kullanıcılara doğrudan alışveriş imkanı sunacak. TikTok kullanan ve ayrıca Shopify hesabına sahip olan ticari hesaplar, alışveriş özelliğinden yararlanabilecek.

TikTok, ürün kataloglarını listeleme ve kullanıcı profillerine alışveriş sekmesi ekleme olanağı sağlayacak. TikTok alışveriş özelliği, Shopify hesabıyla senkronize şekilde çalışacak. Ayrıca platform yetkilileri, ticari hesapların ürünlerini direkt olarak hesaplarına aktarabileceğini de belirtti.

Instagram’dakiyle benzerlik gösteren TikTok alışveriş özelliği, henüz test aşamasında. Eylül 2021’de Kanada kullanıcıları için aktifleştirilecek alışveriş özelliğinin önümüzdeki aylarda diğer ülkelere de açılacağı bildirildi.

Instagram, Yukarı Kaydır Özelliğini Kaldırıyor!

Instagram Yukarı Kaydır Özelliğini Kaldırıyor
Instagram Yukarı Kaydır Özelliğini Kaldırıyor

Instagram, yukarı kaydır özelliğini kaldıracağını duyurdu. Instagram, Hikayeler özelliğini 2016’da kullanıma sunmuştu. Hikayeler aracılığıyla kullanabildiğimiz yukarı kaydır özelliği, platforma harici bağlantılar ekleyebilmemize izin veriyor. Daha çok sponsorlu içerik üreticilerde gördüğümüz yukarı kaydır özelliğinin pek çok kullanım alanı bulunuyor.

Instagram, yukarı kaydır özelliğini 30 Ağustos 2021 itibariyle kaldırıyor. Fakat merak etmeyin, hikayeye link ekleme mantığı tamamen ortadan kalkmayacak. Instagram’ın yukarı kaydır özelliğinin yerine, Bağlantı Çıkartmaları gelecek. Bağlantı çıkartması sisteminin çalışma şekli ise şu şekilde olacak: Bağlantı vermek istediğiniz URL’yi gerekli alana yapıştırmanız gerekiyor.

Kullanıcılarının tıkladıklarında nasıl göreceklerini “Ön İzlemeyi Gör” kısmından kontrol edebileceksiniz. Hikayenizi görmesine izin verdiğiniz herkes çıkartmaya tıklayarak bağlantınıza gidebilecek.

WhatsApp’tan “Ses Dalgaları” Özelliği

WhatsApp Ses Dalgaları Özelliği
WhatsApp Ses Dalgaları Özelliği

WhatsApp uygulamasının beta sürümüne ses dalgaları özelliği geldi. Uygulamaya yeni özellik eklenmeden önce beta sürümünde test ediliyor. WhatsApp ses dalgaları özelliği sayesinde karşınızdaki kişiye sesli mesaj gönderirken aynı zamanda mesajın dalga boylarını da yollayabileceksiniz. WhatsApp ses dalgaları, Instagram’da olduğu gibi çalışıyor ve ayrıca tasarımlar da birbirine oldukça yakın. WhatsApp’taki sesli mesajlara eklenen ses dalgalarını kullanabilmek için beta kullanıcısı olmanız gerekiyor.

App Store ya da Google Play Store aracılığıyla WhatsApp uygulama sayfasını açarak WhatsApp Beta’ya kayıt olabilirsiniz. Beta programında boş yer bulunuyorsa katılmanız için yönlendirmeyle karşılaşacaksınız. Beta programına kayıt olduktan sonra uygulama güncelleniyor ve böylece WhatsApp uygulamasındaki ses kayıtlarından ses dalgalarına ulaşabiliyorsunuz.

Twitter, “Biletli Odalar” Özelliğini Bazı Kullanıcılara Açtı!

Twitter Biletli Odaları Bazı Kullanıcıları Açtı
Twitter Biletli Odaları Bazı Kullanıcıları Açtı

Twitter, “Biletli Odalar” özelliğini kademeli olarak herkese açacak. Biletli Odalar özelliğini kullanabilmeniz için en az bin takipçiniz olması gerekiyor. Resmi Twitter Spaces hesabının yaptığı açıklamaya göre Biletli Odalar şimdilik yalnızca iOS üzerinde test ediliyor. Fakat yakında herkes özelliğe ulaşabilecek. Biletli Odalar, Twitter’ı diğer canlı ses platformlarından farklı hale getiriyor.

Instagram ve Clubhouse dinleyicilerin konuşmacılara bahşiş vermelerine ya da rozet ödüllendirmelerine olanak sağlıyor. Fakat bu platformlar üzerinden önceden bilet satış yapamıyorsunuz. Twitter, Biletli Odalar’da içerik oluşturanların kazançlarından %3 kesinti yapacağını daha önceden duyurmuştu. Özellik sadece iOS’ta bulunduğu için kesintiye Apple’ın %30’luk uygulama içi satın alma ücreti de ilave edilecek. Dolayısıyla içerik üreticiler kazandıkları paranın %67’sini temin edebilecekler.

TikTok, Video Süreleri Daha Da Uzuyor!

Tiktok video uzunluklarını artırıyor
Tiktok, Video Uzunluklarını Artırıyor

TikTok, yakın zamanda video süreleri için güncelleme yapacak. Popüler uygulamaların başında gelen TikTok, son güncellemesinin ardından video yükleme süreleri üç dakikaya ulaşmıştı. Platform şimdi süreyi biraz daha artıracak. TikTok’un raporuna göre gelecek güncellemeyle birlikte video süreleri 5 dakika olacak.

TikTok kullanıcıları uzatılan süreler sayesinde rahatlayarak daha uzun videolar çekebilecek. TikTok’un yeni güncellemesi birkaç hafta içinde piyasaya sürülecek gibi görünüyor. Gelişmeler için haftalık bülteni mutlaka takip edin. 🙂

Instagram, Mağazalar İçin Yeni Özellik Kapıda!

Instagram Mağazalar İçin Reklam Özelliği
Instagram Mağazalar İçin Reklam Özelliği

Instagram, Mağazalar için güncellemeye giderek Reklamlar özelliğini getiriyor. Geçtiğimiz yıl entegre edilen mağazalar özelliği sayesinde ürün satıcıları, tüketicilere daha kolay ulaşabiliyordu. Ayrıca Instagram, ABD kullanıcıları için geçtiğimiz haftalarda, Mağaza sekmesinde reklamları test etmeye başlamıştı.

Reklamlar, Instagram Mağaza sekmesinin ana sayfasında kutucuklar şeklinde yer alacak. Dolayısıyla, aynı sekmede kutucuk olarak görünecek ve fotoğrafın sol köşesinde sponsorlu ifadesi bulunacak.

Reklamların üzerlerine tıkladığınızda ürün hakkında bilgi alabileceksiniz. Ayrıca ek görselleri görüntüleyebilecek ve markanın diğer tekliflerine göz atabileceğiniz farklı ürün ayrıntıları sayfasına geçiş yapacaksınız. Son olarak, Mağazalar sekmesi masaüstü kullanımda yer almadığı için reklamları sadece mobilde görüntüleyebileceğiz.

WhatsApp’a Emoji Tepkileri Gelebilir!

WhatsApp'a Emoji Tepkileri Geliyor
WhatsApp’a Emoji Tepkileri Geliyor

Instagram’dan sonra WhatsApp da mesajlara emoji ile tepki verme özelliğini test ediyor. Mesajlara emoji ile tepki verme, karşı tarafı cevapsız bırakmaktansa tercih edilebilecek en kolay yöntemlerden.

WhatsApp’ın emoji tepkilerini bizlere kesin olarak sunup sunmayacağı henüz belli değil. Fakat WABetaInfo’nun ortaya çıkardığı görüntülerden anladığımız kadarıyla özellik çok yakında gelecek.

WABetaInfo’nun ekran görüntüsü haricinde elimde henüz özelliğin çalıştığını kanıtlayabileceğim veri bulunmuyor. Dolayısıyla mesajlara tepki olarak gönderilen emojilerin nasıl olduğunu görmek için WhatsApp’ın resmi duyurusunu bekleyeceğiz. 🙂

YouTube’un Arama Sayfası Yenileniyor!

Youtube Arama Sayfasını Yeniliyor
Youtube, Arama Sayfasını Yeniliyor

YouTube, kullanıcıların platformda daha kolay arama yapmasına ve içerik bulmasına yardımcı olacak yeni yollar sunuyor. Ürün sorumlusu Neal Mohan’ın açıklamasına göre, arama sayfası daha da görsel hale gelecek. Şimdiye kadar, YouTube’da izlemek için bir videoya göz attığınızda, her videonun küçük resmini görüyordunuz. Artık, doğrudan arama sayfasındaki video bölümleri aracılığıyla ne izleyeceğiniz konusunda daha seçici olabileceksiniz.

Güncelleme geldiğinde arama sayfasında, sembollü fotoğraflar ve videolarda ele alınan farklı konular hakkında detaylar yer alacak. Böylece özel ilgi alanınızla en alakalı bölüme doğrudan geçiş yapabileceksiniz. Diyelim ki ekşi maya tarifi arıyorsunuz ve yoğurma tekniğiniz üzerinde çalışmak istiyorsunuz. Yeni arama sonuçları sayesinde ekmeğin fırından çıkarılmasına kadar tüm adımları görebilecek ve doğrudan yoğurma bölümüne geçebileceksiniz.

Her videonun bölümlerini görme şansı elde etmek, pek çok yararlı bağlam da sağlayabilir. Masaüstünde, halihazırda bir videonun üzerinde gezinebilir ve arama sayfasında içeriğin diğer kısmını görmeye başlayabilirsiniz. Farklı videoları kolayca ön izleyebilecek ve aradığınız şeyin bu olup olmadığına kolayca karar verebileceksiniz.

Haftanın İçeriği: E-Ticarete Nasıl Başlanır?

Merhaba, bu videomda sizlere e-ticarete başlarken mutlaka bilmeniz gereken adımlardan bahsettim.

30 Ağustos – 5 Eylül Önemli Günler

30 Ağustos Pazartesi

Zafer Bayramı
Türk Silahlı Kuvvetleri Günü

1 Eylül Çarşamba

Dünya Barış Günü (21 Eylül tarihinde de kutlanmaktadır.)

3 Eylül Cuma

Dünya Gökdelen Günü
Dünya Sakal Günü

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

ÖNERİ İÇERİK: E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?
https://www.ahmetbalat.com/agustos-ayi-onemli-gunler-takvimi-guncel/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu