Haftalık Bülten

18 – 24 Nisan Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 🙂

WhatsApp Birçok Yeni Özellik Kullanıma Sunuyor

WhatsApp Yeni Özellikler
WhatsApp Birçok Yeni Özellik Kullanıma Sunuyor

WhatsApp bu sefer 4 farklı yeni özellikle karşımızda!

Emojilere Tepki Verme Özelliği: WhatsApp’a gelen yeni özelliğe göre artık mesajlara emojilerle tepki verebileceksiniz.
Dosya Paylaşım Boyutu: WhatsApp’in en büyük problemlerinden birisi dosya paylaşım boyutuydu. Artık mobile dosya paylaşım boyutu 100MB’tan 2GB’a çıkarılıyor. Nihayet! 🙂
Topluluk Grupları Özelliği: Bir diğer yeni özellikse WhatsApp grupları için olacak. WhatsApp, birden fazla grubu tek yerden yönetmeyi kolaylaştıran yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.
Aynı Anda Çok Sayıda Kişi: WhatsApp’a gelecek diğer özellikse sesli konuşma özelliği olacak. Artık WhatsApp’ta aynı anda 32 kişiye kadar sesli konuşma yapılabilecek.

TikTok’a Dislike Özelliği Geliyor!

TikTok'a Dislike Özelliği Geliyor
TikTok’a Dislike Özelliği Geliyor!

Sosyal medyada trendleri belirleyen yegane platform olan TikTok, bu sefer YouTube’un özelliğini kopyalıyor. TikTok, dislike özelliğinin test edildiğini duyurdu.

Buna göre TikTok’ta hoşunuza gitmeyen, uygunsuz gönderilere dislike atabileceksiniz. Burada dislike sayısı diğer kullanıcılar tarafından görünemeyecek. TikTok burada uygunsuz paylaşımları tespit etmeyi ve kullanıcıların davranışlarını daha iyi analiz etmeyi hedefliyor. Özellik şu anda farklı ülkelerde test aşamasında.

Ticaret Bakanlığı’ndan E-Ticaret Firmaları İçin Düzenleme!

Ticaret Bakanlığı Kılavuzu Yayımlandı
Ticaret Bakanlığı’ndan E-Ticaret Firmaları İçin Düzenleme!

E-ticarette “Bedava, -e Varan” gibi başlıklara kısıtlama ve yasaklar getirildi! Ticaret Bakanlığı’nın yeni kılavuzu yayımlandı. Dijital pazarlama sektöründeki herkesin bilmesi gereken kurallar geldi. Gelin kılavuzda öne çıkanlara bakalım.

– Yurt içi reklam fiyat etiketinde sadece TL fiyat yazmak zorunda olacak.
– Kullanıcılar internette reklamlara tıkladığında yönlendirilen sayfa ile reklamda aynı indirim geçerli olmak zorunda olacak.

– Tasarımlara müdahale var: Artık fiyat ve indirim büyük puntolarla, indirim detayları küçük puntolarla yazılamayacak!
– Artık indirim de açıklaması da büyük puntolarla yazmak zorunda.

-e varan, -e kadar… gibi kelimelerin kullanılması kısıtlandı (bu ifadelerden önceki/sonraki tüm kısım büyük puntolarla yazmak zorunda)

– Kargo ücretliyse bu ücret belirgin şekilde ilgili alanda yazmak zorunda olacak. – Bir üründen fazla sayıda olmasına rağmen internet sitesinde son 3 oda, son 2 ürün vb bildirimler çıkıyorsa sayı belirtilme bildirimleri yasaklandı.

– Bir ürünün taksit tutarı ve tüm vergiler dahil kısmı internet sitesinde ilgili alanlarda görünür şekilde yazmak zorunda.

Markalar fiyat indirimi yaparken son 30 gündeki en düşük fiyat baz alınacak. Örn: Bir marka “100TL’lik bir üründe %50 indirim” yapıyorsa o ürünün fiyatı 50 TL olur. Aynı marka aynı üründe 30 gün içinde %40 indirim yaparsa o ürünün fiyatı 60TL olmak zorunda Yoksa ceza kapıda!

– “Şahane Cuma, Yıldızlı Günler” vb indirim günleri yapılabilecek. Ancak indirim yapılırken son 30 gündeki en düşük fiyat baz alınacak.

– Sorumluluk hem markalarda hem de reklam veren ajanslarda olacak. Markalar da reklam veren kurum yani ajanslar da bu anlamda cezalar alabilecek.

Kılavuzun tamamını Telegram kanalımda paylaştım. Merak edenler inceleyebilir: https://t.me/ahmetbalatcom

YouTube Videolarına Remiks Özelliği Geliyor!

YouTube'a Remiks Özelliği Geliyor
YouTube Videolarına Remiks Özelliği Geliyor!

YouTube, TikTok’un video remiksleme özelliğini getireceğini duyurdu! Bildiğiniz gibi TikTok’ta bir başkasının paylaştığı videoyu remiksleyerek gönderiler oluşturabiliyorsunuz. Bu özelliği önce Instagram kopyaladı. Ardından YouTube da, Shorts kısmına remiks özelliğinin geleceğini duyurdu! 🙂

TikTok ve YouTube’a Alt Yazı Desteği Geliyor!

TikTok ve YouTube'a Alt Yazı Özelliği Geliyor
TikTok ve YouTube’a Alt Yazı Desteği Geliyor!

Twitter’ın geçtiğimiz hafta alt yazı desteğini geliştirmesinin ardından şimdi de YouTube ve TikTok’a alt yazı geleceği duyuruldu.

Aslında YouTube’da otomatik alt yazı özelliği mevcut. Ancak artık yayıncılar dilerse bunu kendileri de dışarıdan yapabilecek. Dışarıdan düzenleme yapmak için YouTube Studio’da bulunan “İzinler ve Alt Yazı Düzenleyici” kısmından bu özellik düzenlenebilecek.

TikTok ise otomatik alt yazı özelliği üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Haftanın İçeriği: Clickbait Nedir? Örnekleri Nelerdir?

18 – 24 Nisan Önemli Günler

18 Nisan

Dünya Miras Günü
Dünya Amatör Radyo ve Amatör Telsizciler Günü
Köşe Yazarları Günü

19 Nisan

Sarımsak Günü

20 Nisan

Çin Dili Günü

21 Nisan

Ebeler Haftası (21-28 Nisan)
Muz Günü

22 Nisan

Dünya Günü

23 Nisan

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Dünya Kitap Günü
Shakespeare Gibi Konuşma Günü
İngilizce Dili Günü

24 Nisan

Aşı Haftası (24 – 30 Nisan)


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu