Haftalık Bülten

1-7 Kasım Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Facebook’un Yeni İsmi ve Logosu Belli Oldu!

Facebook'un yeni ismi ve logosu belli oldu
Facebook’un yeni ismi ve logosu belli oldu

Mark Zuckerberg, Facebook Connect 2021 etkinliğinde Facebook, Instagram, Oculus, Messenger ve WhatsApp platformlarının aynı çatı altında toplandığı Meta adlı şirketi duyurdu. Ayrıca Facebook CEO’su ve kurucusu Zuckerberg, heyecan verici projesi Metaverse konusundaki yatırımlarını da paylaştı.

Instagram, WhatsApp, GTA San Andreas ve NFT gibi günlük yaşantımızda kullandığımız hizmetlerin büyük çoğunluğu internetin geleceği olarak görülen Metaverse evreninde olacak.

Facebook’un tek başına yatırımları ve projeleri kapsayamadığını belirten Zuckerberg, artık Metaverse ismine odaklanacaklarını duyurdu. Meta’nın logosu Facebook Newsroom sayfasında yer alsa da sosyal medya platformunda henüz bir değişiklik yapılmadı.

Metaverse Nedir? Neye Hizmet Edecek?

Metaverse nedir? Neye hizmet edecek?
Metaverse nedir? Neye hizmet edecek?

Eski ismi Facebook olan Meta, Metaverse kavramını Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojilerini birleştirecek olan bir sanal evren olarak açıklıyor. Metaverse, bizler için sanal dünyayı daha sosyal bir yer haline geçirecek. Eğer Metaverse başarılı olursa gerçek hayatta yaptığımız işleri 10 yıl gibi bir süre içerisinde sanal alemde de yapılabileceğiz.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Metaverse evrenini deneyimleyenebilen ve somutlaşmış internet alemi olarak tanımlıyor. İlerleyen süreçlerde ise Metaverse sayesinde işe gitmeden ofiste olabilecek, arkadaşlarımız ya da ailemizle planladığımız etkinliklere hologram olarak ışınlanabileceğiz.

Metaverse, Zoom‘dan daha fazlası olacak ve sanal alemi kullanabilmemiz için bazı pahalı VR ekipmanlarına ihtiyacımız olacak. Metaverse üzerinde çalışan kişilerin belirttiği üzere, bu platform sadece bir şirkete veya kişiye ait olmayacak. Aksine herkesin erişim sağlayabileceği bir sanal ağ altyapı bütünü oluşturarak, şu andaki internetin işlevini görecek.

Bu gerçekten çok heyecan verici! Peki, sizler Metaverse konusunda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda benimle paylaşabilirsiniz. 🙂 Dilerseniz Metaverse ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Metaverse Nedir?

Instagram IGTV Özelliği Kaldırıldı! Yerine Ne Gelecek?

Instagram IGTV özelliği kaldırıldı

Bir dönemin popüler özelliği olan IGTV’nin YouTube’a rakip olacağı söyleniyordu. Reels sonrası popülerliğini yitiren IGTV, Instagram tarafından kaldırıldı. Fakat IGTV uygulaması bir süre daha aktif olacak.

Instagram, IGTV yerine geliştirdiği Instagram TV sayesinde video özelliği sunmaya devam edecek. Peki, Instagram TV nedir? Instagram TV, platformun yeni video özelliğidir. Instagram artık bu isimle video konusunda markalaşacak.
Instagram TV ile artık akışta 60 dakikaya kadar videolar görebileceğiz.

Instagram, yeni video adıyla birlikte yeni özellikler de sunmaya başladı. Instagram TV ile birlikte yeni filtre ve kırpma özelliklerini kullanabileceğiz. Ayrıca IGTV’de konum ve kişi eklenemezken artık videolara konum ve kişi ekleyebileceğiz.

Instagram TV ile video izleme süreci 60 dakikaya çıkarıldı. Instagram yeni özelliklerin de yakında geleceğini duyurdu.

Artık Herkes Instagram Hikayelerinde Bağlantı Paylaşabilecek

Artık herkes Instagram hikayelerinde bağlantı paylaşabilecek
Artık herkes Instagram hikayelerinde bağlantı paylaşabilecek

Instagram’da sadece 10 binden fazla takipçiye sahip influencerların ve işletmelerin erişebildiği hikayelere bağlantı ekleme özelliğine bundan sonra tüm kullanıcılar erişebilecek.

Hikayelerde herkesin bağlantı paylaşabilmesiyle birlikte içerik oluşturan kullanıcılar artık harici içeriklere “link bioda” demek yerine, daha kolay bağlantı linki verebilecek. Hatta Instagram üzerinden ürün satışı yapan satıcılar da bağlantılar sayesinde paylaştıkları hikayelerde satış yaptıkları sitelere kitlelerini yönlendirebilecekler.

Instagram’ın bu yeni özelliği henüz tüm kullanıcılara gelmemiş olabilir. Yeni güncellemeler ile birlikte herkes bu özelliği kolaylıkla kullanabilecektir.

Türk Yayıncılardan Twitch’e Karşı Büyük Tepki: #TemizTwitch

Twitch’e Büyük Tepki: #TemizTwitch
Twitch’e büyük tepki: #TemizTwitch

Geçtiğimiz aylarda Twitch’in hacklenmesiyle birlikte ortaya sızdırılan verilerden biri de yayıncıların kazançları olmuştu. Bahsi geçen kazançların raporlarıyla fark edilen, platformda anormal bir şekilde bazı yayıncıların çok fazla para kazanıyor olmasıydı. Anlık izlenmelerin çok az olmasına rağmen yayıncıların binlerce dolar kazandığı fark edilince Twitch yayıncıları protesto başlattı.

Popüler Türk yayıncılarının Twitter’da başlattığı “#TemizTwitch” hashtagi ile platformdaki kara para aklama skandallarının son bulması isteniyor. Pek çok yayıncının tepkisine göre Twitch, haksız kazanca karşı kayıtsız kalıyor ve bu durum dürüst yayıncıları mağdur ediyor.

Protesto kapsamında yayıncılar, 5 Kasım gününe kadar yayın açmayacaklar. Ayrıca izleyicilerin de bugüne kadar Twitch kanallarını izlememesi için çağrı yapılıyor.

YouTube Yeni Öneriler Özelliğini Kullanıma Sundu

Youtube yeni öneriler özelliği
Youtube yeni öneriler özelliği

YouTube içerisinde kullanıcılar ana sayfa, abonelikler ve keşfet gibi sekmelerle video içeriklere erişiyordu. YouTube, kullanıcıların platformu daha aktif kullanabilmeleri adına uzun süredir birtakım yenilikler planlıyordu. Platformu kullanıcılar açısından biraz daha keşfedilebilir kılmanın yolunu arayan YouTube, Yeni Öneriler sekmesini bizlere sundu.

Yeni öneriler sekmesi, kullanıcıların daha önce izlediği videolara benzer yeni içerikleri bulunduran kanalları göstermeye dayalı bir algoritma ile çalışıyor. Web sayfası ve mobil uygulamada da aktif olan bu özellik oturum açan kullanıcılara özel olacak.

YouTube, izleyicilerin ilgisini çekeceği videoların dışında içerikleri biraz farklı olan videoları da önererek güzel bir denge kuracağını da belirtiyor.

Twitter’da Ücretli Tweet Dönemi Resmen Başladı!

Twitter'da ücretli Tweet dönemi

Bağış sistemi yayın platformları ve sosyal medya platformlarının neredeyse hepsinde var. Twitter, bu durumdan geri kalmamak için Süper Takip özelliğini dünya genelinde kullanıcılarının kullanıma açtı.

Twitter’da herhangi bir hesabı takip ettiğiniz zaman kullanıcı eğer aktif etmişse ‘Süper Takip Et’ butonu karşınıza çıkar. Butona tıkladıktan sonra karşımıza bilgilendirme kartı çıkıyor. Bilgilendirmede hesap sahibi tarafından verilen mesajla beraber özellik ile ilgili bilmeniz gereken detayları görebilirsiniz.

Bir hesabı Süper Takip özelliği ile takip ettiğiniz zaman profilindeki ‘Süper Takip Tweetleri’ sekmesine erişim sağlayabiliyorsunuz. Bu sekmede hesap sahibinin abonelere özel paylaştığı fotoğraflara, videolara ve tweetlere erişim sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca paylaşımları retweetleyebilirsiniz. Ancak retweetleri yalnızca söz konusu hesabın süper takipçisi olan kullanıcılar tarafından görülebilir. Eğer Süper Takip özelliğini kendi hesabınız için kullanmak istiyorsanız, az 10 bin takipçiye sahip olmanız gerekiyor.

Haftanın Dijital Etkinlik Önerisi: Markalar Black Friday’e Nasıl Hazırlanmalı?

Markalar Black Friday için nasıl hazırlanmalı?
Markalar Black Friday için nasıl hazırlanmalı?

Özellikle e-ticaret sitesi yöneticilerinin kesinlikle kaçırmaması gereken bir canlı yayın ile sizlerle buluşuyoruz! Büyük Kasım kampanyaları öncesi çok önemli konuları Instagram canlı yayınında tartışıyor olacağız.

Brandok Proje Yöneticisi İdil Berber moderatörlüğünde gerçekleşecek Instagram canlı yayınımızda, konuşmacılar da bendeniz Marka Yöneticisi Ahmet Balat ve Dijital Pazarlama Yöneticisi Zeynel A. Çift yer alacağız.

3 Kasım Çarşamba günü saat 21.30’da Brandok Instagram hesabında gerçekleştireceğimiz canlı yayını kaçırmamak için hikayenizden hatırlatıcı oluşturabilirsiniz. Görüşmek dileğiyle 🙂

Detaylı bilgi için: https://www.instagram.com/p/CViF_Luoct-/

1-7 Kasım Özel Günler

1 Kasım

Yeni Türk Harflerinin Kabulü
Türk Harf Devrimi Haftası (1-7 Kasım)
Dünya Vegan Günü

2 Kasım

Lösemili Çocuklar Haftası (2 – 8 Kasım)

3 Kasım

Dünya Sandviç Günü
Organ Bağışı ve Nakli Haftası (3 – 9 Kasım)

4 Kasım

UNESCO Günü

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

ÖNERİ İÇERİK: Black Friday Nedir? Ne Zaman? (Markalara Öneriler)

https://www.ahmetbalat.com/black-friday-nedir-ne-zaman-markalara-oneriler/

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu