Haftalık Bülten

14-20 Mart Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Instagram SEO Dönemi Başladı!

Instagram SEO Dönemi Başladı!
Instagram SEO Dönemi Başladı!

Bildiğiniz gibi Instagram’da herhangi bir kelimeyi arattığınızda sistem bunu Hesaplar, Ses, Yer, Etiketler vb. şeklinde kategorilendiriyor. Böylelikle aradığınız içeriğe hızlıca ulaşabiliyorsunuz. Instagram’a gelen yeni ‘Başlıca’ özelliğine göre artık anahtar kelimeler önem kazanmış durumda!

Instagram’da ‘Başlıca’ sekmesi sayesinde artık tıpkı Google arama motorunda olduğu gibi anahtar kelimelerle aramalar yapılabileceğiz. Sistem, kullanıcıların arattığı anahtar kelimeye en uygun gönderileri burada ilgi alanına göre otomatik olarak sıralıyor. Bu sistem tıpkı Google arama motoru mantığı gibi çalışıyor.

Yani Instagram diyor ki: ‘Yaptığın paylaşım açıklamalarla örtüşmeli. Kullanıcıların ihtiyaç duyduğu tarzda içerikler üretirsen, anahtar kelimeler kullanırsan ben de seni ödüllendirerek öne çıkarırım. Böylelikle sen de organik olarak daha fazla sayıda erişebilirsin.’

Başlıca’da Üst Sıralara Çıkmak İçin:

  • Biyografinizde, yaptığınız işlerle alakalı anahtar kelimeler kullanın.
  • İçerik çok önemli! Paylaşımlarınızın içeriğinde ‘aşırıya kaçmadan’ anahtar kelimeler kullanmalısınız.
  • Hashtag olmak zorunda değil. Ancak paylaşımınıza özel hashtagler kullanmanızı tavsiye ederim.
  • Kullanıcıların ilgi duyabileceği, etkileşime geçebileceği açık ve net içerikler üretin.
  • Başlıca kısmında ilk sıralarda çıkan paylaşımları ve açıklamalarını mutlaka detaylıca inceleyin.
  • Kopya içerikler paylaşmayın.
  • Sırf üst sıralardan yer almak için gönderiye alakasız açıklamalar yazmayın ve alakasız hashtagler kullanmayın.
  • Unutmayın, algoritmayı kandıramazsınız. 😊

Instagram, YouTube’un Sevilen Özelliğini Kopyalıyor!

Instagram Canlı Yayın Moderatörü Özelliği
Instagram Canlı Yayın Moderatörü Özelliği

YouTube ve Twitch’ten bildiğimiz canlı yayın moderatörü özelliği, Instagram’a geldi. Instagram üzerinden canlı yayın yaparken artık moderatör belirleyebileceğiz. Peki moderatörün yetkileri ne olacak?

Günümüzde sosyal medyada canlı yayın yapmak oldukça kolay. Fakat yüz binlerce takipçinin katıldığı canlı yayını yönetmek aynı derecede basit değil. Dolayısıyla Instagram Canlı Yayın Moderatörü sayesinde içerik üreticilerin canlı yayın esnasında moderatör atayabilmelerine olanak sağlayacak.

İçerik üreticiler, yorum kısmındaki menüyü kullanarak diledikleri kullanıcıyı moderatör yapabilecek. Instagram şimdilik en fazla kaç adet moderatör belirleyebileceğimize dair net bir bilgi vermedi. Ayrıca moderatör olarak atanan kişi sakıncalı bulduğu yorumları “Report” özelliğiyle bildirebilecek.

Peki, sizler Instagram’ın yeni özelliği hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi benimle paylaşmayı unutmayın. 😊

Twitter Mağazalar Özelliğini Test Ediyor!

Twitter Mağazalar Özelliğini Test Ediyor
Twitter Mağazalar Özelliğini Test Ediyor

Twitter, Mağazalar özelliği ile rakiplerine ayak uydurarak e-ticarete adım atıyor! Twitter, Mağazalar özelliği aracılığıyla e-dükkan açabilecek veya daha önce açılan dükkanlardan alışveriş yapabileceğiz.

Mağazalar özelliği şimdilik yalnızca ABD’de ikamet eden iOS Beta kullanıcıları tarafından test ediliyor. Şirketin özelliği uluslararası kullanıma ne zaman sunacağını ise henüz bilmiyoruz.

Şirket mağazalar özelliğini ilk 2015’te Ürün ve Yer Koleksiyonları ismiyle test etmişti. Ancak o yıllarda e-ticaret dünya çapında pek yaygın olmadığı için test aşaması olumsuz sonuçlanmıştı. Günümüzde e-ticaretin pik noktasına ulaşmasıyla Twitter tekrardan kolları sıvamaya karar verdi.

Twitter Mağazalar özelliğini şimdilik ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Fakat şimdilik yalnızca 50 adet sınırına ulaşan bir koleksiyon ekleyebilirsiniz. Özellik herkes için aktifleştiğinde platformda e-dükkan açan kişinin tweetlerinin üzerinde ‘Mağazayı görüntüle’ seçeneği yer alacak. Buraya tıklayarak ürünleri görebilecek ve dilediğinizi satın alabileceksiniz.

WhatsApp, Gruplar İçin Anket Özelliği Getiriyor!

WhatsApp Gruplar İçin Anket Özelliği Getiriyor
WhatsApp Gruplar İçin Anket Özelliği Getiriyor

WhatsApp, anket özelliği sayesinde grup içi karar süreçlerini kolaylaştıracak. Platformun üzerinde çalıştığı özelliğin uygulamaya ne zaman entegre edileceğini henüz bilmiyoruz.

WhatsApp’ın rakibi olan Telegram halihazırda anket özelliğine sahipti. Örneğin özellikte açık oy kullanabilme, birden çok seçim yapabilme, tek doğru cevabı olan soruların sorulabilmesi gibi pek çok fonksiyon yer alıyor.

Instagram Reklamlarını Facebook’ta Gösterebileceğiz!

Instagram Reklamlarını Facebook'ta Gösterebileceğiz
Instagram Reklamlarını Facebook’ta Gösterebileceğiz!

Instagram, geliştirdiği yeni özellikle Instagram uygulaması üzerinden Facebook’a reklam yerleştirebilmemize izin verecek. Platform, reklamları Facebook haber, Hikâyeler, canlı yayın ve video akışlarında gösterebileceğimiz bir sistem geliştiriyor.

Özellik ne zaman yayına alınacak şimdilik bir açıklama yapılmadı.

Twitter Ramazan’a Özel İkonlar Geliştiriyor!

Twitter Ramazana Özel İkonlar Geliştiriyor!
Twitter Ramazana Özel İkonlar Geliştiriyor!

Twitter, Ramazan ayına özel (2 Nisan-2 Mayıs arası geçerli olacak) ikonlar geliştiriyor. Şirket Ramazan özel uygulama simgelerini Blue hizmeti kapsamında sunacak. Blue’ya abone olan kişiler, Twitter’ın klasik mavi-beyaz ikonundan ziyade mor-beyaz ya da siyah-beyaz gibi alternatif ikon tasarımlarını kullanabilecek.

Platform Ramazan ikonlarına ek olarak belirli özel zamanlar için de simgeler geliştiriyor. Örneğin; Twitter geçen sene Ekim ayında, Cadılar Bayramı için hayalet görünümlü bir ikon tasarlamıştı.

Bunlara ek olarak Avustralya ve Yeni Zelanda için savaşarak vefat eden asker ve sivillerin anıldığı ulusal Anzak Günü’ne, Hristiyanlıktaki en önemli bayramlardan Paskalya’ya ve 2022 Beyzbol Ligi Sezonu’na özel ikonlar da hazır. Fakat unutmamalıyız ki Twitter Blue hizmeti henüz Türkiye’de aktif değil.

Instagram, Hikayelerde Yeni Bir Özelliği Test Ediyor

Instagram Hikayelerde Yeni Bir Özelliği Test Ediyor
Instagram Hikayelerde Yeni Bir Özelliği Test Ediyor

Instagram’ın Hikayelerde çift kamera kullanımını test ettiği ortaya çıktı. Instagram, Hikaye oluşturduğumuz ekranının solundaki Eller Serbest, Boomerang ve Yerleşim gibi farklı çekim modlarına Dual (çift kamera) seçeneği ekleyecek.

Bu yeni modu seçtiğimizde Hikâye oluşturma ekranında telefonun hem ön kamerasının hem de arka kamerası çalışacak. Kameralardan elde edeceğimiz görüntülerden birini bir kutucuk içerisinde kaydedebileceğiz.

Çift kamera özelliğinin Instagram’a eklenmesi halinde iki kamerayla aynı anda kayıt yaparak hem kendimizi hem de o an gördüğümüz şeyleri paylaşabileceğiz.

TikTok’tan Sanatçılar İçin Büyük Hamle!

Tiktok'tan Sanatçılar İçin Büyük Hamle
Tiktok’tan Sanatçılar İçin Büyük Hamle

TikTok, SoundOn platformu sayesinde sanatçıların daha kolay tanınmasına ve yükselmesine olanak sağlayacak. SoundOn, sanatçıların müziğini duyurabilmelerine yardımcı olmak için kendi müziklerini tanıtabildikleri ve pazarlayabildikleri bir platform.

SoundOn, sanatçılardan telif ücreti kesmeyecek ve sanatçıların daha kolay ünlenmesine yardımcı olacak. Kişilerin müziklerini TikTok’a ve ana şirket ByteDance‘ın kendi müzik akış hizmeti Resso‘ya yükleyebilirler. Diğer yandan Apple Music, Spotify, Pandora, Deezer ve Tencent’s Joox gibi diğer platformlarda da sergileyebilirler.

14-20 Mart Özel Günler

14 Mart

Tıp Bayramı
Pi Günü
Dünya Matematik Günü

15 Mart

Dünya Tüketiciler Günü

16 Mart

Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü

17 Mart

Berat Kandili

18 Mart

Çanakkale Zaferi
Şehitler Günü
Yaşlılara Saygı Haftası (18 – 24 Mart)

20 Mart

Dünya Mutluluk Günü

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Öneri içerik: Google Ads Maksimum Performans Kampanyası Nedir?
https://www.ahmetbalat.com/google-maksimum-performans-kampanyasi-nedir/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu