Haftalık Bülten

28 Haziran – 4 Temmuz Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Tweet’leri Doğrudan Instagram Hikayelerde Paylaşma Dönemi!

1-	Tweet’leri doğrudan Instagram hikayelerde paylaşma dönemi
Tweet’leri Doğrudan Instagram Hikayelerde Paylaşma Dönemi

Twitter, tweet’lerini Instagram hikayelerinde paylaşmayı seven kullanıcıları için sevindirici bir haber verdi. Bu yeni özellik sayesinde Tweet’inizin ekran görüntüsünü almakla uğraşmaya gerek kalmadan tweet’lerinizi kolay yoldan Instagram hikayelerinizde paylaşabileceksiniz.

Özellik ilk etapta yalnızca iOS kullanıcılarına sunulacak. Tweet’in altında yer alan ‘paylaş‘ simgesine tıklayarak Instagram Hikayeler seçeneğine ulaşabiliyorsunuz. Paylaştığınız tweet ile ilgili Instagram‘da herhangi bir etkileşimde bulunamıyorsunuz. Yani kullanıcı Instagram hikayenizdeki gönderiye tıklayarak Twitter’a gidemeyecek. Twitter’ın bu özelliği şu anda test aşamasında.

YouTube’un ‘PIP’ Özelliği iOS’a Geldi

Youtube'un PIP Özelliği iOS'a Geldi
Youtube’un PIP Özelliği iOS’a Geldi

Android kullanıcılarının uzun süredir kullanabildiği YouTube’un resim içinde resim özelliği, sonunda iOS kullanıcıları için de aktifleştirildi. YouTube Premium’a sahip iPad ve iPhone kullanıcıları, resim içinde resim özelliğinden yararlanabilecek.

YouTube‘un uzun yıllardır eleştiri aldığı konu videoların uygulama dışında oynatılamaması ya da arkada çalışmamasıydı. YouTube, uzun yıllar sonra Premium ile bu özellikleri platforma kazandırmıştı. Fakat iOS kullanıcıları bu özellikten yararlanamıyordu. YouTube tarafından neredeyse bir yıldır test edilen uygulama dışındayken de videoları izlemeye devam etme imkanı sunan resim içinde resim özelliği, artık iOS cihazlarda da kullanılabilecek. Premium üyesi olmayan kullanıcılar için bu özellik aktif olmayacak.

Facebook Analytics Kullanımdan Kalkıyor

Facebook Analytics Kullanımdan Kalkıyor
Facebook Analytics Kullanımdan Kalkıyor

Facebook Analytics, 30 Haziran 2021’den itibaren kullanımdan kalkıyor. Bu tarihe kadar grafik ve tablolarınızı dışa aktarabilir, raporlarınızı görüntüleyebilir ve hesabınızdaki istatistiklere ulaşabilirsiniz.

Tablo veya grafiklerinizin sağ üst köşesindeki ok simgesine tıklayarak Facebook Analytics verilerinizi bir CSV dosyası şeklinde bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Facebook Analytics yerine yine aynı işlevlere sahip Facebook Business Suite, Reklam Yöneticisi ya da Olay Yöneticisi araçlarını kullanabilirsiniz.

Instagram, ‘Önerilen Gönderiler’i Normal Akışta Gösterecek

Instagram, 'Önerilen Gönderiler'i Normal Akışta Gösterecek
Instagram, ‘Önerilen Gönderiler’i Normal Akışta Gösterecek

Instagram, önerilen gönderileri normal akışta da göstermek adına testlere başladı. Platform ayrıca daha iyi bir deneyim sunmak için kullanıcıların belirli kategorileri ilgi alanı olarak seçebilecekleri bir özelliği de test etmeye başlıyor.

“Önerilen Gönderiler” özelliği 30 gün boyunca geçici olarak erteleme seçeneğine sahip olacak. Instagram, kullanıcıları mümkün olan en uzun süre uygulamada tutmak istediği için, önerilen gönderiler özelliğini kalıcı olarak kapatmamıza izin vermeyecek. Yeni özellikler, şu an belirli ülkelerde ve sınırlı sayıda kullanıcı ile test ediliyor. Test edilmesinin ardından özellik tüm kullanıcılar için aktifleştirilecek.

TikTok, İçerik Üreticileri için Jump’ı Kullanıma Sundu

Tiktok İçerik Üreticileri İçin Jump'ı Kullanıma Sundu
Tiktok İçerik Üreticileri İçin Jump’ı Kullanıma Sundu

TikTok, içerik üreticilerinin mini uygulamalar aracılığı ile takipçileriyle daha kolay etkileşim kurabilmelerini sağlayacak Jump özelliğini yayınladı. Jump özelliğinin şubat ayında beta sürümü yayınlanmıştı. Şu an ise özelliğin işlevselliği daha fazla artırılarak bütün TikTok sistemine yayıldı.

TikTok Jump sayesinde içerik üreticiler kendi paylaşımlarına başka bir kaynaktan veri ekleyebiliyor. Örneğin; dijital pazarlama ile ilgili videolar hazırlayan biri, elindeki belli başı sorulardan oluşan quiz listesini takipçilerine aktarabilecek. Bu quiz soruları, TikTok içerisinden cevaplanabilecek. Özelliğin tüm çalışma mantığı bundan çok daha fazlası olacak.

Tiktok Jump’ları kısaca “mini programlar” olarak tanımlıyor. TikTok, dünyanın her yerindeki kuruluş ve şirketlerin de uygulamaya dahil olmalarını istiyor. Örnek vermek gerekirse; para birimlerini birbirleri arasında dönüştüren bir hizmet geliştirdiğinizde, bu hizmeti TikTok Jump’a entegre ederek milyonlarca kullanıcının faydalanmasını sağlayabileceksiniz.
Kendi mini programınızı oluşturabilmeniz için TikTok’a bir başvuru göndermeniz gerekiyor. Onaylandığı takdirde mini programınızı oluşturabiliyorsunuz.

Facebook Topluluk Standartlarında Güncellemeye Gidiyor

Facebook Topluluk Standartlarında Güncellemeye Gidiyor
Facebook Topluluk Standartlarında Güncellemeye Gidiyor

Facebook, Gözetim Kurulu’ndan gelen bir tavsiyenin ardından topluluk standartlarında güncellemeye gidiyor. Facebook yeni güncelleme ile paylaşılan bir blog gönderisinde, hiciv içeren kısımları nasıl ele aldığını netleştirecek. Bu değişiklik ile birlikte Facebook, kullanıcıların potansiyel nefret söylemi ihlallerini değerlendirirken hiciv kısmının dikkat alınmasına izin verecek.

Facebook, ‘ciddi duygusal veya fiziksel zarar mağdurlarını’ hedefleyen gönderileri kaldıracağını söyleyen Zalim ve Duyarsız Topluluk Standardı’nı gerekçe göstererek bu paylaşımları kaldırdı. Bu değişiklik ile birlikte Nefret Söylemi Topluluk Standardı kapsamına girmiş oldu.

Haftanın İçeriği: Designs.ai ile Saniyeler İçinde Tasarım Yapmak

Günümüzde tasarım ihtiyacını en iyi şekilde karşılamak için ya kullanımı zor profesyonel araçları kullanmanız gerekiyor ya da bu alanda başarılı grafik tasarım uzmanlarıyla çalışmanız gerekmektedir.

Designs.ai sayesinde maddi tasarruf sağlayarak tasarım alanında pratik çözümler üretebilmeniz son derece mümkün. Bu yazımda size Designs.ai tasarım aracını anlatacağım! 🙂

YAZININ TAMAMI: https://www.ahmetbalat.com/designs-ai-ile-saniyeler-icinde-tasarim-yapmak/

28 Haziran – 4 Temmuz Önemli Günler

30 Haziran Çarşamba

Dünya Sosyal Medya Günü

1 Temmuz Perşembe

Kabotaj ve Deniz Bayramı

2 Temmuz Cuma

Dünya UFO Günü

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu