Haftalık Bülten

3-9 Mayıs Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim 🙂

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂


Instagram’dan Para Kazanmak Kolaylaşıyor

Instagram'dan Para Kazanmak Kolaylaşıyor
Instagram’dan Para Kazanmak Kolaylaşıyor

Günümüzde sosyal medyadan nasıl para kazanılır? Diye sorulduğunda aklımıza ilk olarak Instagram, YouTube ve TikTok’ta içerik üretmek geliyor.

Instagram, platform üzerinden para kazanabilmemiz için geçen yıl rozet sistemini geliştirmişti. Rozet sisteminde, canlı yayın yapan kişiye destek olmak için rozet satın alabiliyorsunuz. Instagram, ‘Canlı Yayında Rozetler’ özelliğini daha fazla kullanıcının ulaşımına açtı. Bu özellik, sınırlı sayıda kullanıcı için ülkemizde de yayında!

Rozet satın aldığınızda, isminizin yanında rozet aldığınızı bildiren bir simge yer alıyor. Bu yöntem ile yayını yapan kişi rozet satın alanları ve bu kişilerin mesajlarını daha rahat bir şekilde görebiliyor.

Instagram, ‘Canlı Yayında Rozetler’ özelliği adına bir kriter yayınlamadı. Fakat takipçi sayısının yüksek olduğu kişilere öncelik tanındığını biliyoruz.

Facebook ve Apple Arasında iOS14.5 Kavgası!

Apple ve Facebook arasındaki tartışma alevlenerek devam ediyor. Apple aldığı bir kararla iOS14.5 kullanıcılarının kendi verilerini istemedikleri uygulamalar ile paylaşmama özelliğini getirdi.

Kullanıcılar artık Facebook ve Instagram ile verilerini paylaşmayabilecek. Bu durum iOS kullanan kişilerin veri takibini zorlaştıracağı için dijital reklam çalışmalarıyla müşterilerine ulaşmaya çalışan birçok firma da bu süreçte zarar edebilir.

Bildiğiniz üzere sosyal medya firmaları kullanıcıların verilerini takip ederek, bu verilerin sponsorlu reklam çalışmaları için hedeflemelerde kullanılmasını sağlıyor. Böylelikle hem sosyal medya platformları hem de dijitalde reklam çalışmaları yapan firmalar kar elde edebiliyor.

Apple’ın bu kararı tüm bu sürecin önüne geçebilir. Bu nedenle Facebook bu duruma çözüm üretmeye çalışıyor.

Instagram Yeni Özelliklerini Test Ediyor

Instagram Yeni Özelliklerini Test Ediyor
Instagram Yeni Özelliklerini Test Ediyor


Instagram; kullanıcılarının sıkılmadan uygulamada vakit geçirebilmeleri için Hikayeler ve Canlı yayınlarda iki yeni özelliğini test ediyor. Özelliklerin yakın zamanda kullanılmasını bekliyoruz.

İlk özellik, Canlı yayınları için bir PIP (picture in picture) penceresi olacak. Bu PIP, (resim içinde resim) Instagram kullanıcılarının aynı ekranda aynı anda çift penceresini açabilmelerine olanak sağlayacak. Canlı yayınlara getirilen bu PIP özelliği sayesinde bir pencere köşede küçük olacak, ekranı tamamen kaplamayacak. Böylece canlı yayın izlerken aynı zamanda Instagram’da dolaşabileceğiz.

Önceden Instagram hikayeleriniz, paylaştığınız anda sizi takip eden herkes tarafından görülebiliyordu. Bunun sonrasında Instagram “Yakın arkadaşlar” özelliği ile hikayelerimizi görmelerini istemediğimiz kişilere kapatabilmemize olanak sağladı.

Instagram, ikinci özellik olarak hikayelerin gizliliklerine eklemeler yaptı. Instagram şu anda “Özel Hikayeler” özelliği için çalışıyor. Bu özellik sayesinde belli arkadaş grubunun, kendi aralarında hikayeler paylaşabilecekleri söyleniyor.

Twitter’dan Yeni Güncelleme: 4K Görüntü Paylaşımı

Twitter'dan 4K Görüntü Paylaşımı Özelliği
Twitter’dan 4K Görüntü Paylaşımı Özelliği


Twitter, duyurduğu yeni güncelleme ile artık mobil platformda 4K görüntü paylaşımına izin veriyor.

Twitter fotoğraflar için uyguladığı 2048 x 2048 piksel sınırını kaldırdı ve artık, akıllı telefonlarımız için 4K görüntü desteği veriyor. Twitter’ın 4K görüntü paylaşımı özelliğini web uygulaması aracılığıyla kullanabiliyorduk. Şimdi ise mobil cihazlar için aktifleştirildi.

Twitter 4K paylaşım özelliğini aktif etmek istiyorsanız, telefonunuzdan Twitter’a girin ve Ayarlar ve Gizlilik sekmesine tıklayın. Ayarlar seçeneğine dokunduktan sonra Genel kategorisinin altındaki Veri Kullanım seçeneğine gidin. Veri kullanım seçeneğine dokunduktan sonra aşağı kısımdaki Resimler bölümünden yüksek kaliteli resim yüklemeleri seçeneği aktifleşecek ve böylelikle 4K çözünürlüğe sahip görselleri yükleyebileceksiniz.

Instagram Canlı Yayınlarına Yeni Özellikler Geliyor

Instagram Canlı Yayınlarına Sesi ve Görüntüyü Kapatma Özelliği
Instagram Canlı Yayınlarına Sesi ve Görüntüyü Kapatma Özelliği

Clubhouse‘daki gibi Instagram canlı yayınlarında da kullanıcıların videolarını kapatabilecek ve istersek mikrofonları da sessize alabileceğiz.

Facebook‘un sahip olduğu güç Instagram’da her gün milyonlarca kişi canlı yayın yapıyor. Fakat Instagram canlı yayınında istediğimiz gibi kontrol sağlayamıyorduk ve yayınlar daha çok ses yerine görüntü odaklıydı.

Instagram, bu yeni özellik ile birlikte canlı yayınlar süresince sunuculara daha fazla esneklik sağlayacağını söyledi. Yani Instagram da bir nevi Clubhouse gibi olacak.

Haftanın yazısı: SEM Nedir? Ne İşe Yarar?

SEM (Search Engine Marketing) veya Arama Motoru Pazarlaması, Google vb arama motorlarında arama görünürlüğünü artırmak için ücretli stratejiler kullanmak anlamına gelir. Geçmişte arama motoru pazarlamacılığı, hem arama motoru optimizasyonunu (SEO) hem de ücretli aramayı (SEM) tanımlamak için kullanılan bir terimdi. Ancak şimdi SEM’in kullanıldığı her durumda yalnızca ücretli arama pazarlamacılığına atıfta bulunuluyor.

YAZININ TAMAMI: https://www.ahmetbalat.com/sem-nedir-ne-ise-yarar/

3-9 Mayıs Önemli Günler

3 Mayıs Pazartesi

Dünya Astım Günü
Dünya Basın Özgürlüğü Günü

4 Mayıs Salı

Star Wars Günü
İş Güvenliği Haftası (4-10 Mayıs)

5 Mayıs Çarşamba

Hıdırellez (5-6 Mayıs)
Avrupa Günü

7 Mayıs Cuma

Dünya Şifre Günü

8 Mayıs Cumartesi

Çorap Giymeme Günü
Kadir Gecesi

9 Mayıs Pazar

Kayıp Çorapları Anma Günü
Anneler Günü

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu