Haftalık Bülten

31 Mayıs-6 Haziran Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Instagram’da Beğeniler Gizlenebilecek

Facebook ve Instagramda Beğeniler Gizlenebilecek
Facebook ve Instagramda Beğeniler Gizlenebilecek

Instagram, 2019’dan bu yana bahsedilen beğeni gizleme özelliğini duyurdu. Artık gönderilerinizin beğeni ve videolarınızın görüntülenme sayılarını gizleyebileceksiniz.

Beğeni gizleme özelliği şu an sadece sınırlı sayıda kullanıcı için aktif durumda ve çok yakında herkes için aktifleşecek. Instagram beğeni gizleme özelliğini sunucu yöntemi ile etkinleştiriyor. Yani özelliği kullanabilmeniz için güncelleme yapmanıza gerek yok.

Instagram’da beğeni sayısını gizlemek için: Ayarlar > Gizlilik > Gönderiler > Beğenme ve Görüntülenme Sayılarını Gizle adımlarını takip etmelisiniz.

Detaylar Instagram sayfamda: https://www.instagram.com/p/CPWCR5OLGQd/

Instagram İstatistik Özelliğini Tanıttı

Instagram İstatistik Özelliğini Tanıttı
Instagram İstatistik Özelliğini Tanıttı

Instagram, canlı videolar ve Reels videoları için istatistik özelliğini duyurdu. Bu özellik sayesinde profesyonel hesaplar ayrıntılı verilere ulaşabilecek.

Geçen sene Instagram, içerik üreticilerin para kazanabilmeleri için bünyesine Mağaza ve Reels’de Alışveriş gibi özellikler eklemişti. Instagram şimdi de Profesyonel Gösterge Panosunda Reels ve canlı yayınlar için yeni istatistikleri duyurdu. İstatistikler sayesinde, profesyonel hesabı olan kişiler, Reels videoları için de istatistik verilerine ulaşabilecek.

Profesyonel hesap kullanıcıları şimdiye kadar Reels’teki beğeniler, görünümler ve yorumlar gibi herkese açık olan ölçümleri görebiliyordu. Yani yine bir şekilde istatistikler kullanılıyordu. Fakat yeni istatistik özelliği sayesinde profesyonel içerik oluşturucular ve kurumsal hesaplar daha çok istatistiki veri elde edebilecek.

Clubhouse Google Play Store’da Milyon İndirmeyi Geçti

Clubhouse Google Play Store'da Milyon İndirmeyi Geçti
Clubhouse Google Play Store’da Milyon İndirmeyi Geçti

2021’in en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Clubhouse, uzun süre boyunca yalnızca iOS kullanıcıları için hizmet vermişti. Popülerliğini kaybetmeye başlayan Clubhouse’u artık Android kullanıcıları da indirebilecek.

Hindistan’da büyük ilgi gören Clubhouse, Android aktifleştirmesi ile tekrardan gündemde yer almayı başardı. Android kullanıcılarının aktif olarak kullandığı platform için yakında güncellemeler de gelecek.

Instagram Mağaza’ya Özel Lansman Özelliği Geldi

Instagram Mağaza'ya Lansman Özelliği Geldi
Instagram Mağaza’ya Lansman Özelliği Geldi

Instagram, bünyesindeki ‘Mağaza’ sekmesine yeni alışveriş özelliği getirdi. Bu yeni özellik sayesinde Instagram’daki markaların özel koleksiyonlarına, sınırlı sayıdaki ürünlerine ve lansmanlarına göz atabileceğiz.

Bunun yanında mağaza sekmesinde alışveriş seçeneği de aktif. Dilerseniz ürün lansmanlarını kaydedebilecek ve hatırlatıcı da planlayabileceksiniz. Alışveriş özelliği ile Instagram, kullanıcıları en yeni ürünlerle buluşturmayı hedefliyor.

Google Raporu: Türkiye’nin Z kuşağı Dijitalde Geleceğimizi Şekillendiriyor

Türkiye'nin Z Kuşağı Geleceğimizi Şekillendiriyor
Türkiye’nin Z kuşağı Dijitalde Geleceğimizi Şekillendiriyor

Önümüzdeki 10 yıllık zaman diliminde Z kuşağı olgunlaşacak ve bu doğrultuda pek çok sektörü de etkileyebilecek. 1997’den sonra doğanları kapsayan Z kuşağı şu sıralar olgunlaşarak iş hayatına adım atmaya hazırlanıyor, bugünü ve geleceği şekillendiriyor.

Türkiye’de ebeveynlerin %52’si Z kuşağının, yani çocuklarının düşüncelerinin kendi satın alma eylemlerini etkilediğini belirtiyor. Tüm Z kuşağının ortak özelliği, tamamen internet çağına doğan ilk kuşak olmaları. Dolayısıyla diğer kuşaklara nazaran sosyal medyada daha fazla zaman geçiriyorlar. Z kuşağının dikkat süresi Y kuşağından daha kısa ve markaların Z kuşağının dikkatini çekebilmeleri için maksimum 8 saniyesi bulunuyor.

Z kuşağı için markanın kendilerine sunduğu deneyim, markanın kendisinden çok daha önemli bir yerde. Ayrıca Y kuşağına göre indirimde ürün bekleme olasılıkları çok daha fazla. Aslında oldukça yeni tüketiciler ve marka tercihleri henüz tam olarak belirlenebilmiş sayılmaz.

Google’ın dünya çapındaki Z kuşağının trendlerini derlediği detaylı yazı ve raporuna linkten ulaşabilirsiniz. https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/icgoruler/tuketici-trendleri/turkiye-z-kusagi-trendler/

Designs.ai ile Saniyeler İçinde Tasarım Yapmak

Dijital iletişim ve dijital pazarlama çalışmalarında tasarımın yeri elbette son derece büyük. Bir ürünün paketlemesi ne kadar iyi olursa o ürünün satma ihtimali de o kadar yüksek olur.

Günümüzde birçok profesyonel tasarım aracı var. Ancak bu profesyonel araçları kullanabilmek de bir tasarım algısı ve profesyonel beceriler gerektiriyor.

Designs.ai ile Saniyeler İçinde Tasarım Yapmak

Bu videomda sizlere Designs.ai ile saniyeler içerisinde nasıl tasarım yapıldığını anlattım. YouTube videosunun açıklama kısmında sizi bir de sürpriz bekliyor 🙂

Haftanın Yazısı: Instagram Alışveriş Özelliği Nedir? Nasıl Açılır? (2021)

Instagram Alışveriş, Instagram’daki e-ticaret sitelerinin ürünlerini Instagram üzerinden kolaylıkla satmalarını sağlayan ilgi çekici bir özelliktir. Bir kullanıcı Instagram Keşfet’e giriş yaptıktan sonra burada Alışveriş sekmesine tıklayarak kişiselleştirilmiş alışveriş ekranına ulaşabilir ve yüzlerce e-ticaret sitesi arasından beğendiği ürünü seçerek saniyeler içerisinde bu ürünü satın alabilir.

YAZININ DEVAMI: https://www.ahmetbalat.com/instagram-alisveris-ozelligi-nedir-nasil-acilir/

31 Mayıs – 6 Haziran Önemli Günler

31 Mayıs Pazartesi

Kabin Memurları Günü
Dünya Tütüne Hayır Günü

1 Haziran Salı

Dünya Süt Günü

3 Haziran Perşembe

Dünya Bisiklet Günü

5 Haziran Cumartesi

Dünya Çevre Günü

6 Haziran Pazar

Diyetisyenler Günü

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu