Ahmet BalatInstagramSosyal Medya

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir? Nasıl Açılır? (2020)

Herkese selamlar! Bu yazımda sizlere Instagram’da son dönemlerde popüler hale gelen Instagram Alışveriş özelliğinin ne olduğunu? Instagram Alışveriş (Shopping) özelliğinin nasıl aktif edildiğini ve bu özelliğe dair bildiğim her şeyi size detaylı olarak anlatacağım.

Bu yazımda Instagram Alışveriş özelliğine ek olarak Facebook Katalog‘un ne olduğunu, Facebook & Instagram reklamcılığı için neden son derece önemli olduğunu ve Katalog’un nasıl oluşturulduğunu da anlatacağım. Yani 1 taşla 2 kuş diyebilirsiniz. Öğrenmeye devam!

Instagram Alışveriş (Shopping) nedir?

Instagram Alışveriş, Instagram’daki e-ticaret sitelerinin ürünlerini Instagram üzerinden kolaylıkla satmalarını sağlayan ilgi çekici bir özelliktir. Bir kullanıcı Instagram Keşfet’e giriş yaptıktan sonra burada Alışveriş sekmesine tıklayarak kişiselleştirilmiş alışveriş ekranına ulaşabilir ve yüzlerce e-ticaret sitesi arasından beğendiği ürünü seçerek saniyeler içerisinde bu ürünü satın alabilir.

Instagram Alışveriş Özelliği
Instagram Alışveriş Özelliği Nedir?

Instagram Alışveriş özelliği sayesinde aradığınız ürünün yüzlerce çeşidini saniyeler içerisinde cep telefonunuzda görüntüleyebilir, fiyat bilgilerine erişebilir, aynı ürünün değişik modellerine göz atabilir ve beğendiğiniz ürünü saniyeler içerisinde satın alabilirsiniz.

Instagram Alışveriş Türkiye’de nasıl kullanılır?

Bu konuyla ilgili öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor. Instagram Alışveriş özelliği tüm dünyada aktif olan bir özellik değil. Bu özellik bazı ülkelerde aktif, bazı ülkelerde kısmi olarak aktif, bazı ülkelerde ise aktif değil. Türkiye, kısmi olarak aktif olan ülkeler arasında. Türkiye’de Shopping özelliğini aktif edebilmeniz için iki seçenek bulunuyor.

 1. Şirketiniz Trendyol, Hepsiburada vb gibi büyük bir şirketse ve Facebook ile partnerse bu özelliği aktif edebilirsiniz.
 2. Instagram Shopping özelliği Türkiye’de Beta olarak kullanımda olduğu için bu özelliği aktif etme özelliği bazı hesaplara tanınırken bazı hesaplara maalesef bu özellik tanınmamış durumda. Instagram’dan yapılan resmi açıklamaya göre bu özellik hesaplara rastgele olarak verilmiş. (Benim hesabımda da shopping özelliğini aktif etme durumu bulunmuyor maalesef. Bu nedenle de işlem sağlayamıyorum.)
Instagram Alışveriş Özelliğinin Aktif Olduğu Ülkeler
Instagram Alışveriş Özelliğinin Aktif Olduğu Ülkeler

Bu özellik şu anda Türkiye’de genellikle Trendyol, Amazon, Hepsiburada vb büyük firmalar tarafından aktif olarak kullanılıyor. Çünkü bu firmalar ya Facebook ile resmi partner olarak çalışıyor.

Bunun dışında zaman zaman ufak firmalarda da bu özelliğin aktif olarak kullanıldığını görüyoruz. Bu noktada bu ufak firmalar, ya yukarıdaki 2. maddeye sahip olarak ya da illegal yollarla (DNS değiştirerek şirketi ABD’de göstermek vb) bu özelliği aktif hale getiriyorlar. 🙂

Instagram Alışveriş Özelliği
Instagram Alışveriş

Instagram Alışveriş özelliğini aktif etmek için ne yapmalıyım?

Öncelikle resmi olarak ticaret yapan fiziki bir işletmenizin olması gerekiyor. Burada gerçek ve resmi bir işletmeden bahsediyoruz. Sonrasında bir Facebook ve Instagram sayfasına sahip olmanız gerekiyor.

Instagram sayfanızı İşletme Hesabına geçirdikten sonra Facebook ve Instagram sayfalarınızı birbirine entegre etmelisiniz.

Bu işlemlerden sonra bir Business Manager hesabı ve bir reklam hesabı oluşturmalısınız. Ardından işin önemli adımı bir Facebook Katalog’a sahip olmanız gerekiyor.

Facebook Katalog, web sitenizde sattığınız ürünlerin görsellerini, detaylı bilgilerini, fiyat ve stok bilgileri gibi ürün özelliklerini Business Manager’a aktarabileceğiniz bir sistemdir.

Facebook Katalog sayesinde web sitenizde sattığınız bütün ürünleri Business Manager’a aktarabilir, ürünlerin stok ve diğer bilgilerinin otomatik olarak güncellenmesini sağlayabilir ve Katalog’daki ürünleri Facebook & Instagram’da sponsorlu reklamlar için hedefleyebilirsiniz.

Instagram Alışveriş özelliğini kullanabilmeniz için de Business Manager’da bir Katalog oluşturmanız ve ürünlerinizi buraya eklemeniz gerekmektedir.

Facebook Katalog nasıl oluşturulur?

Business.Facebook.com’a giriş yapın ve işletmenizi seçin. Ardından hamburger menüye benzeyen 9 adet küçük noktalara tıklayın. (Adı tam olarak ne bilemiyorum 🙂 )

Facebook Katalog nasıl oluşturulur?

Açılan pencereden Katalog Yöneticisi‘ne tıklayın. Karşınıza çıkan pencerede yer alan Katalog Oluştur‘a tıkladıktan sonra aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

Facebook Katalog Oluşturma
Facebook Katalog Oluşturma

İşletmenizle ilgili bölümü seçtikten sonra aşağıdaki ekranda yer alan boşlukları doldurmanız gerekiyor. Katalog oluşturmak istediğiniz İşletme hesabını seçerek kataloğunuza isim verebilirsiniz.

Facebook Katalog Kurmak
Facebook Katalog Kurulumu

Ürünlerinizi farklı şekillerde kataloğunuza ekleyebilirsiniz. Eğer Opencard vb hazır bir altyapı kullanıyorsanız sağdaki E-Ticaret Platformu Bağla‘ya tıklayarak ürünlerinizi ekleyebilirsiniz.

Facebook Katalog Nasıl Oluşturulur
Facebook Katalog Nasıl Oluşturulur?

Ürünlerinizi kataloğa 3 şekilde ekleyebilirsiniz. Eğer 50’den az ürününüz varsa ürünlerinizi manuel olarak, elle, tek tek yükleyebilirsiniz. İkinci olarak ürün sayınız 50’den fazlaysa excel vb bir dosya, feed vb ile ürünlerinizi sisteme yükleyebilirsiniz. Üçüncü olarak web sitenize bağlı olan Facebook Piksel kodu sayesinde ürünlerinizi hızlı bir şekilde kataloğa aktarabilirsiniz.

Facebook Katalog oluşturmak ve ürünlerinizi kataloğa eklemek işte bu kadar basit.

Ürünlerinizi Facebook Katalog’a ekledikten sonraki adımda Alışveriş Özelliğini Aktif Et butonundan bu özelliği aktif edebilirsiniz. Ancak zaman zaman Business Manager’daki ilgili işletmenizin ve kataloğunuzun Facebook Uzmanları tarafından kontrol edilerek onaylanması gerekiyor. Ancak her şeyden önce sizin onay talebinde bulunmanız gerek.

Instagram Alışveriş özelliği nasıl onaylatılır?

Business.Facebook.com’a giriş yapın ve ilgili işletmeyi seçin. Açılan panelde Güvenlik Merkezi‘ne tıklayın. Sonraki adımda burada bulunan İşletme Doğrulaması‘na tıklayın.

Instagram İşletme Profili Doğrulatma
Instagram İşletme Profili Doğrulatma

İşletme Doğrulaması kısmında sizden istenen bilgileri resmi bilgiler çerçevesi içerisinde eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde doğrulatma talebiniz dikkate alınmayacaktır. Talep gönderdikten sonra Facebook Uzmanları işletmenizi inceleyerek, gerekli gördükleri takdirde sizden resmi evraklar talep edebilir. Bu adımlara tek tek uymanız gerekmektedir.

Instagram işletme doğrulama süreci zaman zaman çok hızlı sonuçlandığı gibi zaman zaman bu süreç uzayabilir. Bu tamamen Instagram’a gelen taleplerin yoğunluğuna bağlıdır. Eğer işletmenizi doğrulatamazsanız Instagram Alışveriş özelliğini aktif etmeniz mümkün değildir.

Instagram Alışveriş özelliği nasıl aktif edilir?

Diyelim ki işletmeniz Facebook tarafından doğrulandı. Instagram Alışveriş özelliği için gerekli tüm şartları da karşılıyorsunuz. Hemen Instagram hesabınıza giriş yapın. Ayarlar > İşletme > Alışveriş’e dokunun. (Not: Eğer Alışveriş’e dokunma seçeneği bulunmuyorsa Instagram hesabınız Alışveriş özelliği için gerekli şartları karşılamıyor demektir.)

Devam’a dokunun, ilgili kataloğu işaretleyin ve Bitti’ye dokunun.

Instagram Alışveriş gönderimi nasıl oluşturabilirim?

O kadar badire atlattık, kataloğumuzu oluşturduk, ürünleri ekledik, işletmemizi doğrulattık, bilgisayar başında günlerce sabırla bekledik ve geldik işin en eğlenceli bölümüne! Instagram’da Alışveriş gönderinizi nasıl oluşturabilirsiniz? Instagram’da gönderinize ürünlerin fiyatlarını nasıl etiketleyebilirsiniz?

Instagram’a giriş yapın ve post paylaştığınız bölüme gelin. İlgili fotoğrafı seçin ve Ürün Etiketle’ye tıklayın. Unutmayın, görsel veya video gönderisi başına toplamda beş adede kadar, çok görselli gönderi başına ise 20 adede kadar ürün ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra işletme profilinizde eskiden paylaştığınız gönderilerinize ve hatta Hikayelerinize de fiyat etiketlemesi yapabilirsiniz!

Instagram Alışveriş özelliğini kurmanın yolları işte bunlar! Sizin için elimden geldiğince internetteki en kapsamlı yazıyı yazmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Aklınıza takılanları aşağıdaki Bir Cevap Yazın kutusuna yazabilirsiniz.

GÜNCELLEME (19.05.20): Geçtiğimiz hafta Instagram’da IOS kullanıcıları için yeni bir güncelleme geldi. Gelen bu güncellemeye göre Instagram App > Ayarlar > İşletme > Alışveriş İçin Kaydol adımlarını izleyerek Alışveriş özelliği için talepte bulunabiliyorsunuz. Tabii talepte bulunabilmek için daha önceden bir katalog oluşturmanız gerekiyor.

Ancak ben bunu danışmanlığını yaptığım bir e-ticaret firması için denediğimde bu özellik kullanılamıyor şeklinde aşağıdaki gibi bir red aldım 🙂 Yorumu size bırakıyorum 🙂

Instagram Alışveriş (Shopping) Özelliği

Sözün özü, Instagram Shopping özelliği aktif olsa da olmasa da iyi bir ürün, doğru bir hedefleme, yatırım ve profesyonel bir dijital pazarlama ekibiyle hedeflediğiniz sonuçları alabilirsiniz. Bunun için Instagram Shopping özelliğinin kurulu olması gerekmez. Ancak bu özelliği kurmak isterseniz de yukarıdaki adımları denemenizi tavsiye ederim 🙂

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgiler, ipuçları ve gelişmeler için beni sosyal medyada takip edin!

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! 🙂

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Başarılı ve kolay bir içerik olmuş, en basitinden bu işi hiç bilmeyen birisi için bile oldukça açık ve yönlendirici. İçeriklerini beğenerek takip ediyoruz ve devamını bekliyoruz. Teşekkürler.

 2. Keyifli bir yazı olmuş sıkılmadan okunuyor. Tebrik ederim ahmet.

  Ne yazık ki Türkiye de bu özelliği kısmi olarak kullanabiliyoruz keşke aktif bir şekilde kullanılabilse ve reklam kampanyalarımızı o doğrultuda şekillendirebilsek %100 bir etki sağlayacağı aşikar ama keşkelerle kalıyoruz şuan maalesef 🙂

  1. Merhaba Ali Bey,

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. 🙂 Umarım ilerleyen dönemlerde bu özellik de ülkemizde tamamen kullanılabilir hale gelir. 🙂

 3. Merhaba Ahmet bey güzel yazınızda ötürü teşekkürler, Firmamızın Facebook Katologumuz onaylı aktif, işletme profilimizde doğrulandı bugun itibariyle fakat instagram alışverişi özelliği hala pasif instagram alışverişe uygun değildir ibaresi değişmedi, bunun için nasıl bir işlem yapmamız gerekiyor? instagramdan mı veya Facebook yardımdan başvuru mu yapmamız gerekiyor veya Facebook partner aracılığıylamı devam edeceğiz? ( Partner şirketi önerbilirmisiniz)

  1. Merhaba Erkan Bey,

   Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. Facebook Uzmanları tarafından bize verilen bilgi şu: Türkiye’de Instagram Alışveriş özelliği kısmı olarak serbest durumda. Tam ve kesin bir kullanım durumu söz konusu değil yani. Bu kısmi serbestliğin neye göre “kısmi” olduğuyla ilgili de ne yazık ki bir açıklama yok 🙂

   Deneyimlerimden ve tecrübelerimden yola çıkarak size şunu söyleyebilirim. Bu konuda Facebook ile partner bir ajansla çalışmanız gerekiyor. Önerebileceğim bir ajans yok maalesef.

   Bu konunun takipçisiyiz. Bir gelişme olduğunda blog yazımda yazacağım.

   Teşekkürler

 4. merhabalar hocam faydalı bir yazı olmuş. Size bu konuyla alakalı danışmak istediğim birşey var. facebookta ortak entegrasyonları arasında wordpress var acaba wordpress ile bir web sayfası kurarsam o sayfamız aracılığıyla instagram ürün etiketi özelliğini kullanabilirmiyim.

  1. Merhabalar Serhat Bey,

   Facebook Piksel kodu, Facebook Katalog ve Olay Yöneticilerinin kurulumlarını yaparken WordPress’te eklentiler aracılığıyla kurulumlar yapılabiliyor. Ancak sitenizin WordPress olması Instagram Alışveriş özelliğini açmak için gerekli olan bir kriter değil maalesef. 🙂

 5. Ahmet Bey bu yazınız için çok teşekkür ederim. İnstagram alışveriş özelliğinin Türkiye de neden açılmadığını uzun süredir araştırıyordum fakat kimse çok net şeyler söyleyemiyordu. Bu özelliği Türkiye de kullanan hesaplar var ama Türkiye desteklenen ülkeler arasında değil ne hikmetse 🙂 Arkada para döndüğü torpil döndüğü belliydi. Mavi tik olayında da böyle olduğunu düşünüyorum.
  Bir ricam var. Bir de bir ajans nasıl Facebook partner olabilir bunu yazar mısınız:)?
  Hatta bunun için ajans olmak şart mı ona da değinir misiniz?
  Teşekkürler

  1. Merhabalar,

   Yorumlarınız için çok teşekkürler 🙂 Hangi ajansların partner olduğu hakkında bir bilgim yok maalesef. Ama bu özelliğin ilerleyen zamanlarda Türkiye’de tamamen serbest bırakılacağını düşünüyorum.

 6. Bu faydalı içerik için teşekkürler. Ben detay olarak şunları ekliyebilirim. Eklenti sayesinde opencart sitesinden ürün listesini katalog yüklemesi yaptım fakat sonra güncelleme ve siteden kaldırılan ürünle ilgiki sıkıntılar yaşadım. Eklentiyi kurup kaldırsanızda aynı modda devam ediyor. Manual kısmı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı