Meta Business

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir? Nasıl Açılır? (Güncel Bilgi)

Herkese selamlar! Bu yazımda sizlere Instagram’da son dönemlerde popüler hale gelen Instagram Alışveriş özelliğinin ne olduğunu? Instagram Alışveriş (Shopping) özelliğinin nasıl aktif edildiğini ve bu özelliğe dair bildiğim her şeyi size detaylı olarak anlatacağım.

Bu yazımda Instagram Alışveriş özelliğine ek olarak Facebook Katalog‘un ne olduğunu, Facebook & Instagram reklamcılığı için neden son derece önemli olduğunu ve Katalog’un nasıl oluşturulduğunu da anlatacağım. Yani 1 taşla 2 kuş diyebilirsiniz. Öğrenmeye devam!

Instagram Alışveriş (Shopping) nedir?

Instagram Alışveriş, Instagram’daki e-ticaret sitelerinin ürünlerini Instagram üzerinden kolaylıkla satmalarını sağlayan ilgi çekici bir özelliktir. Bir kullanıcı Instagram Keşfet’e giriş yaptıktan sonra burada Alışveriş sekmesine tıklayarak kişiselleştirilmiş alışveriş ekranına ulaşabilir ve yüzlerce e-ticaret sitesi arasından beğendiği ürünü seçerek saniyeler içerisinde bu ürünü satın alabilir.

Instagram Alışveriş Özelliği
Instagram Alışveriş Özelliği Nedir?

Instagram Alışveriş özelliği sayesinde aradığınız ürünün yüzlerce çeşidini saniyeler içerisinde cep telefonunuzda görüntüleyebilir, fiyat bilgilerine erişebilir, aynı ürünün değişik modellerine göz atabilir ve beğendiğiniz ürünü saniyeler içerisinde satın alabilirsiniz.

Instagram Alışveriş Özelliğinin Gereklilikleri Nelerdir?

Instagram Alışveriş özelliğini aktif edebilmeniz için,

 • Facebook ve Instagram hesabınızın birbirine entegre edilmiş olmalı,
 • Instagram hesabı İşletme hesabına geçirilmeli,
 • E-ticaret siteniz olmalı,
 • Ürünler e-ticaret sitenize eksiksiz ve hatasız olarak eklenmiş olmalı,
 • Facebook Business Manager’da bir işletme hesabınız bulunmalı,
 • Ticaret Yöneticisinde Katalog oluşturmalısınız.

Ayrıca, bu özellikten tam olarak verim almak için Facebook Piksel, Olay ve Dönüşümlerin web sitenizde kurulu olması gerekmektedir.

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

Bu konuyla ilgili öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor. Instagram Alışveriş özelliği normalde bugüne kadar aktif değildi. Ancak Ekim ayıyla birlikte gelen yeni gelişmeye göre artık Instagram Alışveriş özelliği ülkemizde de kullanılabilir durumda!

Instagram Alışveriş özelliğini aktif hale getirebilmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor:

 • Facebook Business Manager’da İşletme oluşturun,
 • Katalog Yöneticisi’nde Katalog oluşturun,
 • Kataloga ürünleri sorunsuz olarak ekleyin,
 • Alışveriş Özelliğini Aktif Et’e tıklayın

YA DA

 • Üstteki ilk üç adımı oluşturduktan sonra Instagram profilinizde yer alan Mağazayı Gör’e tıklayarak Alışveriş özelliğini onaylatın,
 • Özellik onaylanınca aynı yerden ürünlerinizi ekleyin.

Instagram Alışveriş Türkiye’de nasıl kullanılır?

Yukarıdaki adımları tek tek yaptıktan sonra Instagram’da ürünü post olarak paylaşırken ürünü Alışveriş özelliği ile etiketleyerek paylaştığınızda Instagram Alışveriş özelliğini kullanmaya başladınız demektir 🙂

Instagram Alışveriş Özelliği
Instagram Alışveriş Özelliği

Instagram Alışveriş özelliğini aktif etmek için ne yapmalıyım?

Öncelikle resmi olarak ticaret yapan fiziki bir işletmenizin olması gerekiyor. Burada gerçek ve resmi bir işletmeden bahsediyoruz. Sonrasında bir Facebook ve Instagram sayfasına sahip olmanız gerekiyor.

Instagram sayfanızı İşletme Hesabına geçirdikten sonra Facebook ve Instagram sayfalarınızı birbirine entegre etmelisiniz.

Bu işlemlerden sonra bir Business Manager hesabı ve bir reklam hesabı oluşturmalısınız. Ardından işin önemli adımı bir Facebook Katalog’a sahip olmanız gerekiyor.

Facebook Katalog, web sitenizde sattığınız ürünlerin görsellerini, detaylı bilgilerini, fiyat ve stok bilgileri gibi ürün özelliklerini Business Manager’a aktarabileceğiniz bir sistemdir.

Facebook Katalog sayesinde web sitenizde sattığınız bütün ürünleri Business Manager’a aktarabilir, ürünlerin stok ve diğer bilgilerinin otomatik olarak güncellenmesini sağlayabilir ve Katalog’daki ürünleri Facebook & Instagram’da sponsorlu reklamlar için hedefleyebilirsiniz.

Instagram Alışveriş özelliğini kullanabilmeniz için de Business Manager’da bir Katalog oluşturmanız ve ürünlerinizi buraya eklemeniz gerekmektedir.

Facebook Katalog nasıl oluşturulur?

Business.Facebook.com’a giriş yapın ve işletmenizi seçin. Ardından hamburger menüye benzeyen 9 adet küçük noktalara tıklayın. 🙂

Facebook Katalog nasıl oluşturulur?

Açılan pencereden Ticaret Yöneticisine tıklayın. Karşınıza çıkan pencerede yer alan Katalog Oluştur‘a tıkladıktan sonra aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

Facebook Katalog Oluşturma
Facebook Katalog Oluşturma

İşletmenizle ilgili bölümü seçtikten sonra aşağıdaki ekranda yer alan boşlukları doldurmanız gerekiyor. Katalog oluşturmak istediğiniz İşletme hesabını seçerek kataloğunuza isim verebilirsiniz.

Facebook Katalog Kurmak
Facebook Katalog Kurulumu

Ürünlerinizi farklı şekillerde kataloğunuza ekleyebilirsiniz. Eğer OpenCart, WooCommerce, Shopify vb hazır bir altyapı kullanıyorsanız sağdaki E-Ticaret Platformu Bağla‘ya tıklayarak ürünlerinizi ekleyebilirsiniz.

Facebook Katalog Nasıl Oluşturulur
Facebook Katalog Nasıl Oluşturulur?

Ürünlerinizi kataloğa 3 şekilde ekleyebilirsiniz. Eğer birkaç tane ürününüz varsa ürünlerinizi manuel olarak, elle, tek tek yükleyebilirsiniz. İkinci olarak ürün sayınız fazlaysa mutlaka ama mutlaka ürünlerinizi XML dosyası ya da XML feed vb ile ürünlerinizi sisteme yüklemenizi öneririm. En sağlıklı yöntemin bu olduğunu düşünüyorum. Bu yöntemle ürünlerinizi eklerseniz tüm ürün güncellemeleri de otomatik olarak gerçekleşecektir. Üçüncü olarak web sitenize bağlı olan Facebook Piksel kodu sayesinde ürünlerinizi hızlı bir şekilde kataloğa aktarabilirsiniz.

Facebook Katalog oluşturmak ve ürünlerinizi kataloğa eklemek işte bu kadar basit.

Ürünlerinizi Facebook Katalog’a ekledikten sonraki adımda Alışveriş Özelliğini Aktif Et butonundan bu özelliği aktif edebilirsiniz. Ancak zaman zaman Business Manager’daki ilgili işletmenizin ve kataloğunuzun Facebook Uzmanları tarafından kontrol edilerek onaylanması gerekiyor. Ancak her şeyden önce sizin onay talebinde bulunmanız gerek.

Instagram Alışveriş özelliği nasıl onaylatılır?

Eğer yukarıdaki tüm adımları eksiksiz olarak gerçekleştirdiyseniz ve buna rağmen bu özellik onaylanmıyorsa Business manager’da İşletmenizi onaylatmanız gerekebilir.

İşletmenizi onaylatmak için ilk şart bir mobil uygulama oluşturmanızdır. Mobil uygulama dediysek hemen korkmayın gerçek bir mobil uygulama değil :))

developers.facebook.com/apps/ hemen bu adrese gidin ve sağ üst köşeden Create App’e tıklayarak uygulamanızı oluşturun.

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir? Nasıl Aktif Edilir?
Instagram Alışveriş Özelliği Nedir? Nasıl Aktif Edilir?

Temsili olarak bir mobil uygulama oluşturduktan sonra aşağıdaki adımları tamamlayın.

Business.Facebook.com’a giriş yapın ve ilgili işletmeyi seçin. Açılan panelde Güvenlik Merkezi‘ne tıklayın. Sonraki adımda burada bulunan İşletme Doğrulaması‘na tıklayın.

Instagram İşletme Profili Doğrulatma
Instagram İşletme Profili Doğrulatma

İşletme Doğrulaması kısmında sizden istenen bilgileri resmi bilgiler çerçevesi içerisinde eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde doğrulatma talebiniz dikkate alınmayacaktır. Talep gönderdikten sonra Facebook Uzmanları işletmenizi inceleyerek, gerekli gördükleri takdirde sizden resmi evraklar talep edebilir. Bu adımlara tek tek uymanız gerekmektedir.

Instagram işletme doğrulama süreci zaman zaman çok hızlı sonuçlandığı gibi zaman zaman bu süreç uzayabilir. Bu tamamen Instagram’a gelen taleplerin yoğunluğuna bağlıdır. Eğer işletmenizi doğrulatamazsanız Instagram Alışveriş özelliğini aktif edemeyebilirsiniz.

Instagram Alışveriş özelliği nasıl aktif edilir?

Diyelim ki işletmeniz Facebook tarafından doğrulandı. Instagram Alışveriş özelliği için gerekli tüm şartları da karşılıyorsunuz. Hemen Instagram hesabınıza giriş yapın.

 • Instagram profilinize giriş yapın,
 • Profilde Mağazayı Gör’e tıklayın,
 • Daha önceden oluşturduğunuz Katalogdan ürünleri elle ekleyin ve Bitti’ye dokunun.
 • Instagram Alışveriş özelliğini bu şekilde oluşturabilirsiniz. 🙂

Instagram Alışveriş gönderimi nasıl oluşturabilirim?

O kadar badire atlattık, kataloğumuzu oluşturduk, ürünleri ekledik, işletmemizi doğrulattık, bilgisayar başında günlerce sabırla bekledik ve geldik işin en eğlenceli bölümüne! Instagram’da Alışveriş gönderinizi nasıl oluşturabilirsiniz? Instagram’da gönderinize ürünlerin fiyatlarını nasıl etiketleyebilirsiniz?

Instagram’a giriş yapın ve post paylaştığınız bölüme gelin. İlgili fotoğrafı seçin ve Ürün Etiketle’ye tıklayın. Unutmayın, görsel veya video gönderisi başına toplamda beş adede kadar, çok görselli gönderi başına ise 20 adede kadar ürün ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra işletme profilinizde eskiden paylaştığınız gönderilerinize ve hatta Hikayelerinize de fiyat etiketlemesi yapabilirsiniz!

Instagram Alışveriş özelliğini kurmanın yolları işte bunlar! Sizin için elimden geldiğince internetteki en kapsamlı yazıyı yazmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Aklınıza takılanları aşağıdaki Bir Cevap Yazın kutusuna yazabilirsiniz.

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgiler, ipuçları ve gelişmeler için beni sosyal medyada takip edin!

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! 🙂

29 Yorum

 1. Başarılı ve kolay bir içerik olmuş, en basitinden bu işi hiç bilmeyen birisi için bile oldukça açık ve yönlendirici. İçeriklerini beğenerek takip ediyoruz ve devamını bekliyoruz. Teşekkürler.

 2. Keyifli bir yazı olmuş sıkılmadan okunuyor. Tebrik ederim ahmet.

  Ne yazık ki Türkiye de bu özelliği kısmi olarak kullanabiliyoruz keşke aktif bir şekilde kullanılabilse ve reklam kampanyalarımızı o doğrultuda şekillendirebilsek %100 bir etki sağlayacağı aşikar ama keşkelerle kalıyoruz şuan maalesef 🙂

  1. Merhaba Ali Bey,

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. 🙂 Umarım ilerleyen dönemlerde bu özellik de ülkemizde tamamen kullanılabilir hale gelir. 🙂

 3. Merhaba Ahmet bey güzel yazınızda ötürü teşekkürler, Firmamızın Facebook Katologumuz onaylı aktif, işletme profilimizde doğrulandı bugun itibariyle fakat instagram alışverişi özelliği hala pasif instagram alışverişe uygun değildir ibaresi değişmedi, bunun için nasıl bir işlem yapmamız gerekiyor? instagramdan mı veya Facebook yardımdan başvuru mu yapmamız gerekiyor veya Facebook partner aracılığıylamı devam edeceğiz? ( Partner şirketi önerbilirmisiniz)

  1. Merhaba Erkan Bey,

   Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. Facebook Uzmanları tarafından bize verilen bilgi şu: Türkiye’de Instagram Alışveriş özelliği kısmı olarak serbest durumda. Tam ve kesin bir kullanım durumu söz konusu değil yani. Bu kısmi serbestliğin neye göre “kısmi” olduğuyla ilgili de ne yazık ki bir açıklama yok 🙂

   Deneyimlerimden ve tecrübelerimden yola çıkarak size şunu söyleyebilirim. Bu konuda Facebook ile partner bir ajansla çalışmanız gerekiyor. Önerebileceğim bir ajans yok maalesef.

   Bu konunun takipçisiyiz. Bir gelişme olduğunda blog yazımda yazacağım.

   Teşekkürler

 4. merhabalar hocam faydalı bir yazı olmuş. Size bu konuyla alakalı danışmak istediğim birşey var. facebookta ortak entegrasyonları arasında wordpress var acaba wordpress ile bir web sayfası kurarsam o sayfamız aracılığıyla instagram ürün etiketi özelliğini kullanabilirmiyim.

  1. Merhabalar Serhat Bey,

   Facebook Piksel kodu, Facebook Katalog ve Olay Yöneticilerinin kurulumlarını yaparken WordPress’te eklentiler aracılığıyla kurulumlar yapılabiliyor. Ancak sitenizin WordPress olması Instagram Alışveriş özelliğini açmak için gerekli olan bir kriter değil maalesef. 🙂

  1. Merhaba Onur Bey,

   Blogdaki tüm içerikleri mümkün olduğunca güncel tutmaya çalışıyorum. Yorumunuz için çok teşekkür ederim 🙂

 5. Ahmet Bey bu yazınız için çok teşekkür ederim. İnstagram alışveriş özelliğinin Türkiye de neden açılmadığını uzun süredir araştırıyordum fakat kimse çok net şeyler söyleyemiyordu. Bu özelliği Türkiye de kullanan hesaplar var ama Türkiye desteklenen ülkeler arasında değil ne hikmetse 🙂 Arkada para döndüğü torpil döndüğü belliydi. Mavi tik olayında da böyle olduğunu düşünüyorum.
  Bir ricam var. Bir de bir ajans nasıl Facebook partner olabilir bunu yazar mısınız:)?
  Hatta bunun için ajans olmak şart mı ona da değinir misiniz?
  Teşekkürler

  1. Merhabalar,

   Yorumlarınız için çok teşekkürler 🙂 Hangi ajansların partner olduğu hakkında bir bilgim yok maalesef. Ama bu özelliğin ilerleyen zamanlarda Türkiye’de tamamen serbest bırakılacağını düşünüyorum.

 6. Bu faydalı içerik için teşekkürler. Ben detay olarak şunları ekliyebilirim. Eklenti sayesinde opencart sitesinden ürün listesini katalog yüklemesi yaptım fakat sonra güncelleme ve siteden kaldırılan ürünle ilgiki sıkıntılar yaşadım. Eklentiyi kurup kaldırsanızda aynı modda devam ediyor. Manual kısmı tavsiye ederim.

 7. Merhaba Ahmet Bey

  Ben Bu Özelliği Aktif Ettim Fakat Aktif Ettiğim İnstagram Sayfası Yeni Kurulan Bir Sayfaydı ve Bu ay dikkatimi Çekti Kurulumları Yaptım Onaylandı Şansa mı Onaylandı Diye Düşünüyorum Falan Diye Düşündüm 7 Adet Daha Danışmanlığını Yaptığım Firmalarında Aktif Etmek İstedim Onlara Bu Özellik Gelmemişti
  Ama İnstashop Özelliğini Aktif Ettiğim Sayfanın Facebook Sayfasına 2 Ay Öncesinde Mağazaya Ürünler Yüklemiştim Sanırım Onların Etkisi Oldu.
  Birde Etkisi Olur Diye Facebook Pixel ve Facebookta Domain doğrulamasını Herşeyini Yapmıştım Sanırım Bunların Etkisi var

  Şimdi Diğer Açılmamış Olan İnstagram Sayfalarada Aynı İşlemleri Uyguladım Bekliyorum Eğer İşlemler Olursa Nasıl Yapılacağını Çözmüş Bulunuyorum.

  1. Yaklaşık 1 yıldır opencard aracılığında facebook pixel ile ifacebookda kataloğum aktif Hala bekliyorum instashop tebrik ederim güzel olmuş açılması eğer bizede deneyimlerinizi paylaşmak isterseniz yada yardımcı olabileceğiniz beklerim. Wp hattıma 05533000553 İyi günler.

 8. Ahmet Hocam Selamlar. Instagram Shopping tüm Türkiye’de faaliyete geçtiğini haber sitelerinden önce sizden öğrendik. Sizi takip etmenin ne kadar doğru bir karar olduğunu belirtmek isterim. sizin gibi işine kendini tutkuyla adamış insanlarımız çoğaldıkça daha da güçleneceğiz.

  Soruma gelince; tüm adımları geçerek Instagram Shopping özelliğini e-ticaret sayfamız için aktif ettim. Katalog yöneticisi üzerinden api vasıtasıyla çektiğimiz ürünlerimizin adeti 95000 civarında ve bu sayı sürekli artıyor. Ürünlerimiz Facebook mobil sayfasında tüm ürünler ve ürün setleri olarak görülmesine rağmen Instagram’da ürünlerin tek tek eklenmesi isteniyor. Katalog yöneticisine girdim Instagram için tüm ürünleri ekleme seçeneği daha doğrusu Düzenle düğmesi FB gibi aktif edilmemiş. Ürünleri Instagram mağazam için tek tek seçmem mi gerekiyor? Yoksa biraz beklemem mi gerekiyor?

  1. Merhabalar Seyfettin Hocam,

   Öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Instagram Alışveriş Özelliğini dediğiniz gibi iki farklı şekilde aktif edebilirsiniz. Birisi Instagram uygulaması üzerinden diğeri Katalog Yöneticisi üzerinden.

   Instagram üzerinden aktif ete tıkladığınızda sizin de söylediğiniz gibi elle tek tek eklettiriyor. Katalog Yöneticisinden henüz denemedim ama belki orada ürün setleri ile set set seçilebiliyordur incelemek lazım. Eğer o kısımdan aktif edemiyorsanız İşletmenizi doğrulatmanız gerekebilir.

   Yeni bir özellik olduğu için şu anda ben de biraz deneye – yanıla öğreniyorum 😀 Deneyimleyen arkadaşlar da yorumlarını ve deneyimlerini yorum olarak paylaşabilirse sevinirim 🙂

   1. Katalog yöneticisinde Facebook reklamları için oluşturduğum setler vardı. Facebook mağazam mobil’de çalışıyor. Buradaki setleri orada kullanabiliyorum ama bu setler Instagram Shopping için görünmüyor. Elle tek tek nasıl seçeceğim kara kara düşünmekten kendimi alamıyorum. Dile kolay 100.000’e yakın ürün. Muhakkak bir yolu vardır ve belki ileride bu özellikleri aktif ederler diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi olay henüz çok yeni ve sıcak. Sizi takip ederek bu özelliklerden haberdar olacağımı da biliyorum. İyi ki varsınız. İşlerinizde kolaylıklar dilerim. Saygılarımla.

 9. Merhaba instagramda mağaza açıldı herşey tamam ancak alışveriş sitesinde devam et tıklandığında katalogda verdiğimiz linke yani ürünün sayfasına değil de ana sayfaya gidiyor. Bununla ilgili hiçbir bilgi bulamadım. Bazı ürünlerde doğru çalışıyordu bir kez tıkladıktan sonra onlarda da aynı sorun oluşuyor. Destek olabilirseniz çok sevinirim.

  1. Merhabalar Melike Hanım,

   Instagram Alışveriş özelliğini kullanabilmek için öncelikle Katalog oluşturmanız gerekiyor. Katalog oluştururken bir feed ile ürünleri aktarmalısınız. Feed’i doğru oluşturduğunuzdan emin olduktan sonra işlemi tekrar deneyebilirsiniz. 🙂

 10. Merhaba,
  Farklı ülkelerden gelen insanlara o ülkenin para birimini nasıl gösterebiliriz? Her ülke için ayrı Instagram ve FB business hesabı mı açmak gerekir?

 11. Merhaba, instagram Alışveriş aktif etmek için belirttiğiniz talimatları uyguladık fakat ” instagramda alışverişi kullanmak için ürünlerinin bağlı internet sitesinde satılması gerekir” hatasını aldık. Bu sorunu nasıl çözebiliriz konuyla ilgili desteğinizi rica ederiz. İyi Çalışmalar.

 12. Öncelikle bu kadar kapsamlı bilgilendirme için teşekkürler. Ben etsy magaza içeriğinin instegramda görünmesi için instegram alışveriş özelligini aktifleştirme etabında domain kısmında takıldım domaini tanımladım ürünleri kontrol ettim hepsi etsy domainine bağlı nasıl çözebilirim bir de Facebook magazam yayınlanmadı bunla bir alakası olabilir mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu