Haftalık Bülten

8-14 Kasım Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Instagram “Sen de Ekle” Özelliğini Herkese Açtı

Instagram "Sen de Ekle" Özelliği
Instagram “Sen de Ekle” Özelliği

Instagram, geçen haftalarda test ettiği Hikayeler kısmında kullanabileceğimiz Sen de Ekle özelliğini herkesin kullanımına açtı.

Instagram, Hikayeler özelliğini geliştirdiğinden beri kullanıcı etkileşimi yüksek tutmak adına yenilikler yapıyor. Platforma kazandırılan Sen de Ekle isimli yeni özelliğin de aynı amaca hizmet ettiğini görüyoruz.

Sen de Ekle özelliği hikaye sekmesindeki çıkarmalar kısmında bulunuyor. Özellik sayesinde kullanıcılar çektikleri fotoğrafları veya paylaşmak istedikleri içerikleri konsept dahilinde paylaşabilecekler. Aynı zamanda diğer kullanıcılardan da kendi fotoğraflarını eklemelerini isteyebilecekler.

Dolayısıyla belirlenen konsept etrafında bir hikaye zinciri oluşabilecek. Kullanıcılar aynı zamanda oluşturulan konseptle ilgili zincire eklenen tüm içerikleri görüntüleyebilecek.

WhatsApp Web, Artık Telefon Kapalıyken Dahi Kullanılabilecek

WhatsApp Web Artık Telefon Kapalıyken Dahi Kullanılabilecek
WhatsApp Web, Artık Telefon Kapalıyken Dahi Kullanılabilecek

Bildiğiniz gibi, WhatsApp Web sürümünü kullanabilmek için telefonunuzun yakınınızda bulunması ve aktif olarak çalışması gerekiyordu. WhatsApp’a gelen yeni güncellemeye göre artık buna gerek kalmıyor. Çünkü artık, WhatsApp Web telefonunuz kapalı olsa dahi kullanılabilecek.

Facebook’a Yeni Reklam Modeli Geldi!

Facebook'a Yeni Reklam Modeli Geldi
Facebook’a Yeni Reklam Modeli Geldi!

Facebook, Facebook Business’ta yeni reklam modelleri test etmeye devam ediyor. Reklam Alanları kısmında gelen yeni özelliğe göre artık Facebook Reels videolarına reklamlar yerleştirebileceğiz. Kullanıcılar Facebook’ta Reels izlerken ekranın sağ üst köşesinde ufak yuvarlaklar içinde reklamlar görebilecek.

“İyi de Reels Facebook’ta yok ki!” dediğinizi duyuyorum 🙂 Facebook’ta Reels özelliği şu anda yurt dışında farklı ülkelerde test aşamasında ve yakında tüm dünyada aktif olabilir. Dolayısıyla bu yeni reklam modeli şimdilik sadece Facebook Reels’ın aktif olduğu ülkelerde geçerli.

Eğer testler başarıyla sonuçlanırsa Facebook Reels tüm dünyada aktif edilecek.

TikTok Bahşiş Kutusu Özelliği Geliyor!

Tiktok "Bahşiş Kutusu" Özelliği
Tiktok “Bahşiş Kutusu” Özelliği

TikTok’un üzerinde çalıştığı Bahşiş Kutusu Özelliği sayesinde içerik üreticiler artık videolarından daha kolay para kazanabilecek.

TikTok Bahşiş Kutusu özelliğini kullanmak istiyorsanız;

  • En az 100 bin takipçiniz olmanız
  • Platformun kurallarına uymanız
  • Yaş sınırlamasına takılmamanız
  • Davranışlarınızla örnek bir yayıncı olmanız gerekiyor.

Tüm bu şartları sağladığınızda, TikTok üzerinden kolaylıkla başvuru yapabilirsiniz. TikTok Bahşiş Kutusu özelliğini şimdilik sadece bazı içerik üreticileri kullanabiliyor. Fakat özelliğin TikTok güncellemeleriyle önce beta sürümüne, sonra ise tüm kullanıcılara aktifleştirilmesi bekleniyor.

We Are Social 2021 Global Raporu Yayınlandı!

We are Social 2021 Global Raporu
We Are Social 2021 Global Raporu Yayınlandı!

We Are Social 2021 yılı global raporu yayınlandı. 198 sayfalık raporu sizler için okudum ve dikkatimi en çok çeken verileri bir flood halinde Twitter hesabımda paylaştım. Öne çıkan verilere Twitter linkime tıklayarak ulaşabilirsiniz.
https://twitter.com/ahmettbalat/status/1456331164965298184?s=20

Twitter’dan Beklenen Özellik: Instagram Linklerinin Önizlemesi Olacak

Twitter'da paylaşılan Instagram linklerinin önizlemesi olacak
Twitter’da paylaşılan Instagram linklerinin önizlemesi olacak

Instagram, Twitter kullanıcılarına yeni özellik sunuyor. Yeni özellik sayesinde Instagram kullanıcıları Twitter’da paylaştıkları linklerin ön izlemesini görebilecek.

Yani Instagram kullanıcısı olarak gönderilerimizi Twitter’dan bağlantı şeklinde paylaştığımızda, bağlantıya gönderinin ön izlemesi de eklenecek. Ön izleme özelliği daha önceden yalnızca profil bağlantılarında geçerliydi.

Instagram’ın sunduğu Twitter’da paylaşılan linklerin ön izlemesi özelliği, tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir durumda.

WhatsApp’tan İşletmeleri Sevindirecek Yenilik!

WhatsApp Business Api geliştiriyor
WhatsApp Business Api geliştiriyor

WhatsApp, işletmelerin entegrasyon sürecini kısaltmak amacıyla bulut tabanlı Business API sistemi geliştiriyor.

Pandemi nedeniyle çevrimiçi alışverişte son zamanların en büyük artışları yaşanıyor. Pek çok teknoloji firması işlemlerini tüm platformlarda sorunsuz halledebilmek için bulut tabanlı çözümleri tercih ediyor. Bu duruma kayıtsız kalmayan WhatsApp da işletmelerin entegrasyon sürecini hızlandırmak adına hamle yapmaya karar verdi. WhatsApp, Business API için bulut tabanlı çözüm üretti.

WhatsApp yetkilileri yaptıkları açıklamada, entegrasyon sürecinin dakikalar içerisinde çözülebileceğini belirtti. WhatsApp, işletmelerin geçiş sürecini kolaylaştırmak isterken eski API sistemine destek vermeye devam edecek.

Zoom, Ücretsiz Kullanıcılarına Reklam Gösterecek

Zoom, ücretsiz kullanıcılarına reklam gösterecek
Zoom, ücretsiz kullanıcılarına reklam gösterecek

Zoom, belirli ülkelerdeki ücretsiz kullanıcılarına reklam göstereceğini açıkladı. Fakat bu ülkelerin nereler olduğunu henüz bilmiyoruz. Temel üyeliğe sahip ücretsiz Zoom kullanıcıları hiçbir şekilde reklam görmüyordu fakat bugünlerde durum değişiyor.

Zoom reklamları arama sonunda kullanıcılara gösterilen tarayıcı sayfasında yer alacak. Platformun paylaştığı bilgilere göre eğer ücretli kullanıcı ücretsiz kullanıcının toplantısına katılırsa da bu reklamları görecek. Dolayısıyla üyelerden biri ücretsiz kullanıcı ise her iki taraf da reklam görecek.

Ayrıca Zoom kullanıcıları, web sayfalarında hangi reklamları görmek istediklerini çerez yönetim aracına bağlanarak ayarlayabilecek. Reklamlar, toplantı esnasında gösterilmeyecek. Zoom’un hangi şartta olursa olsun ücretsiz kullanıcılarına reklam gösterecek olması önemli bir değişiklik. Çünkü platformun global alanda bu kadar popüler olmasının bir nedeni de ücretsiz kullanıcılarını kısıtlamamasıydı.

Zoom’un CMO’su Janine Pelosi, yatırımları desteklemek ve ücretsiz kullanıcıların platforma erişim sağlamaya devam edebilmesi açısından reklam göstermenin gerekli olduğunu belirtti.

Sizler bu yeni gelişme hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi benimle Bir Cevap Yazın kısmından paylaşabilirsiniz. 🙂

Haftanın İçeriği: Black Friday Nedir? Ne Zaman Gerçekleşecek?

Aşağıdaki görsele tıklayarak haftanın blog yazısını okuyabilirsiniz. 🙂

Haftanın İçeriği: Black Friday Nedir? Ne Zaman Gerçekleşecek?

8-14 Kasım Özel Günler

8 Kasım

Dünya Şehircilik Günü
Dünya Çocuk Kitapları Haftası (8-14 Kasım)

10 Kasım

Atatürk’ü Anma Günü
Atatürk’ü Anma Haftası (10 – 16 Kasım)

11 Kasım

Milli Ağaçlandırma Günü
Origami Yapma Günü
11.11 Alışveriş Günleri

12 Kasım

Dünya Kalite Günü
Afete Hazırlık Günü

13 Kasım

Dünya İyilik Günü
Türkiye – Cebelitarık Dünya Kupası Eleme Maçı (Futbol)

14 Kasım

Dünya Sinema Günü
Dünya Diyabet Günü

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

ÖNERİ İÇERİK: Black Friday Nedir? Ne Zaman? (Markalara Öneriler)
https://www.ahmetbalat.com/black-friday-nedir-ne-zaman-markalara-oneriler/

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu