Haftalık Bülten

2-8 Ağustos Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim.

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Instagram, Reels Videolarının Süresini Uzattı

Instagram Reels Videolarının Süresini Uzattı
Instagram, Reels Videolarının Süresini Uzattı

TikTok’un videoları 3 dakikaya çıkarmasından sonra Instagram da Reels sürelerini uzattı. Instagram, 60 saniyelik Reels seçeneğini duyurdu. Instagram Reels videoları 15 ve 30 saniye olarak oynatılabiliyordu. Yeni güncellemeyle birlikte 60 saniye Reels videoları çekilebilecek.

Instagram Reels videosu yüklemek istiyorsanız içerik oluşturma kısmındaki Reels bölümüne tıklayın. Bu adımın ardından ekranın sol tarafındaki menüde süre kısmını göreceksiniz. Buradan 15, 30 veya 60 saniye olarak istediğiniz süreyi ayarlayabilirsiniz. 60 saniyelik Reels videoları şimdilik tüm kullanıcılar için aktif değil. Fakat yakında herkes için açık olacak.

Twitter, Alışveriş Özelliğini Test Ediyor

Twitter Alışveriş Özelliğini Test Ediyor
Twitter Alışveriş Özelliğini Test Ediyor

Twitter, trendlere ayak uyduruyor ve alışveriş özelliğini test ediyor. Twitter, alışveriş için de tercih edilen sosyal medya platformu olmayı amaçlıyor. Twitter, kullanıcıların bir mağaza sitesinde olduğu gibi ürünleri platform üzerinden satın alabileceklerini bildirdi.

Alışveriş özelliği şu anda ABD kullanıcıları için aktif durumda. Twitter alışveriş özelliği, ABD’li kullanıcıların uygulama içerisinden ürün alışverişi yapmalarına olanak sağlıyor. Twitter alışveriş özelliği Shop Module, işletmelerin ürünlerini Twitter profillerinin en üstünde öne çıkarmalarına olanak sağlıyor. Twitter, işletmelerden Shop Module’ü kullanmaları için ücret almayacak.

Instagram Keşfet Bölümü, Tiktok Gibi Olacak

Instagram Keşfet Bölümü Tiktok Gibi Olacak
Instagram Keşfet Bölümü Tiktok Gibi Olacak

Instagram, Keşfet için geliştirilen yeni tasarımla iyice TikTok’a benzedi. TikTok’un çalışma prensibini Reels olarak kopyalayan Instagram, bu alanda rakibini geçmeyi amaçlıyor. Bildiğiniz gibi içerikler TikTok’ta yatay, Instagram’da ise dikey formatta yayınlanıyor.

Yeni güncellemeyle Instagram, Keşfet bölümündeki önerilen içerikleri dikey ve kaydırılabilir biçimde paylaşmaya olanak tanıyor. Yani keşfet bölümünde gezinirken parmağınızı sağa-sola değil de, aşağı-yukarı hareket ettireceksiniz. Keşfet bölümünde önerilen gönderilerden herhangi birine tıklamadığınız sürece Keşfet’in güncel hali değişmiyor. Fakat bir videoya tıklandığınızda Instagram otomatik olarak dikey moda geçiş yapıyor. İlgili gönderiden çıkmak isterseniz sol üst köşede geri tuşu bulunuyor. Keşfet özelliğinin herkes için ne zaman aktifleşeceği ise henüz belli değil.

Clubhouse Kullanıcı Verileri Satışa Çıktı!

Clubhouse Kullanıcı Verileri Satışa Çıktı
Clubhouse Kullanıcı Verileri Satışa Çıktı

Görüşmeye dayalı sosyal medya platformu Clubhouse için kötü haber geldi. Uygulamanın veritabanı satışa çıktı. Son zamanlarda sosyal medya platformlarındaki veri sızıntısı skandalları büyüyor.

Darknet forumlarından birindeki satış ilanı, Clubhouse kullanıcılarının telefonunu ifşa ediyor. Veritabanının gerçek olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Hackerlar genellikle böyle satışları yapabilmek için bir miktar kullanıcı verisini ücretsiz sunuyor. Bu ilanda hacker, Japonya kaynaklı 83.5 milyon telefon numarasını paylaşıyor. Satıcıya göre bu veriler 3 milyar dolardan fazla para ediyor. Üstelik 3.8 milyar telefon numarasına sadece Clubhouse kullananlar dahil değil. Clubhouse kullanan bir arkadaşınızın rehberi Clubhouse veritabanında olduğu için dolaylı yoldan sizin verileriniz de hackerların eline geçiyor.

13-18 Yaş Arası Bireylere Özel Instagram Geliyor

13 ve 18 yaş arası bireylere özel Instagram
13 ve 18 yaş arası bireylere özel Instagram

Facebook, 13 ve 18 yaş arası bireyler için güvenli sosyal medya alanı oluşturuyor. Sosyal medya kullanan bireylerin yaş ortalaması gün geçtikte düşüyor. Son zamanlarda küçük çocuklar dahi Instagram ve TikTok gibi sosyal medya platformlarından binlerce kişiye ulaşabiliyor. Facebook da bu projesi nedeniyle küçük yaştaki bireyleri tehlikeye atmakla eleştiriliyor.

Tüm eleştirilere rağmen Facebook, Z kuşağının zaten çevrimiçi olduğunu ve platformlarda yaşlarını yanlış beyan ettiklerini belirtiyor. Çocuklar için tasarlanan özel Instagram uygulaması, veliler aracılığıyla yönetiliyor. Bu durumu gerekçe gösteren Facebook, uygulamanın yararlarını savunuyor.

Uygulamaya sadece 13 – 18 yaş arası kişiler kayıt olabiliyor. Facebook yapay zeka aracılığıyla çocukların hesaplarını denetliyor. Böylece 13 yaş altındaki kişiler tespit edilerek hesapları kapatılıyor. Detayları henüz paylaşmayan Facebook’un ilerleyen günlerde daha detaylı bir açıklama yapmasını bekliyoruz.

2-8 Ağustos Önemli Günler

3 Ağustos Salı

Dünya Karpuz Günü

5 Ağustos Perşembe

Köpek Gibi Çalışma Günü

6 Ağustos Cuma

Temiz Nefes Günü
Uluslararası Bira Günü

8 Ağustos Pazar

Dünya Kediler Günü
Dünya Bowling Günü

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

ÖNERİ İÇERİK: Ağustos Ayı Önemli Günler Takvimi (2021 Güncel)
https://www.ahmetbalat.com/agustos-ayi-onemli-gunler-takvimi-guncel/

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu