Haftalık Bülten

19-25 Nisan Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Facebook’tan Yeni Flört Uygulaması: Sparked

Facebook'tan Yeni Flört Uygulaması Sparked
Facebook’tan Yeni Flört Uygulaması Sparked

Facebook, “nazik” insanlara önem verilecek yeni flört uygulaması Sparked’ı test ediyor.

Sparked sayesinde, Facebook kullanıcıları başkalarıyla videolu bir şekilde buluşabiliyor. Bu ilk buluşma 4 dakika sürüyor. Sparked adındaki bu flört uygulaması, daha önceki uygulamalardan farklı bir çalışma şekli içeriyor. Sparked uygulamasına Facebook profiliniz ile giriş yapıyorsunuz. Eşleştiğiniz kişilerle 4 dakikalık videolu görüşmeler yapabiliyorsunuz. Sparked, Tinder gibi kişisel profil ya da sağa sola kaydırma gibi alışılmış özellikler içermiyor.
Yapacağınız dört dakikalık görüşme sonrası, iki taraf da “iyi zaman geçirdiyse” Sparked’da sonraki bir saat ya da tarih için 10 dakikalık diğer bir görüşmeyi ayarlayabiliyorsunuz. Bu görüşme sonrasında da isterseniz görüştüğünüz kişi ile iletişim bilgilerinizi paylaşabiliyorsunuz.

Sparked’ı sadece “nazik” insanlar kullanabilecek. Sparked’a ilk defa giriyorsanız, karşınıza çıkacak bazı soruları yanıtlamanız gerekiyor. Yanıtlarınız da algoritma tarafından değil Sparked ekibindeki kişiler tarafından değerlendiriliyor. Bu değerlendirme sonrasında da hangi kullanıcının uygulamayı kullanabileceği tespit ediliyor.

Facebook, henüz Sparked’ı Google Play Store veya App Store’da yayınlamadı ve uygulamanın hayata geçirilip geçirilmeyeceği de henüz belli değil. Gelişmeleri önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşıyor olacağım. 🙂

Telegram’dan Korsan İçerikler İçin Bağımsız APK

Telegram’dan korsan içerikler için bağımsız APK
Telegram’dan korsan içerikler için bağımsız APK

Telegram bizlere kendi web sitesi aracılığıyla indirilebileceğimiz bir APK sürümü sunacak. Bu uygulama Google Play Store‘daki kısıtlamalardan muaf olacak ve Android işletim sistemli mobil cihazlar için halihazırda yayınlandı bile.
Kısıtlanmış kanallar için erişim sağlamak isteyen platform, aynı zamanda Google’ın baskısından da kurtulmayı amaç ediniyor. Android’e özel Telegram APK’sı “daha az kısıtlama” içerecek. Ayrıca Android platformu için doğrudan indirme seçeneği mevcut.
Burada belirtilen “daha az kısıtlama“dan kasıt nedir henüz bilemiyoruz. Birçok kullanıcı bu “daha az kısıtlama” tanımını +18 içeriklerin serbest bırakılacağı şeklinde yorumluyor. Korsan içeriklerin tabiri caizse özgür bırakılacağı sürümde kullanıcılar lisanssız içerikleri istedikleri şekilde yükleyebilecekler, indirebilecekler, grup üyeleriyle etkileşime girebilecekler.

Facebook’tan Sahte Hesaplar İçin Yeni Adım: “Etiket”

Facebook’tan sahte hesaplar için yeni adım: Etiket
Facebook’tan sahte hesaplar için yeni adım: Etiket

Facebook, halk arasında çevrimiçi öfkeyi ve kafa karışıklığını önlemek için biz kullanıcıların kullanımına bir etiket sistemi sundu. Bu sistemde ilk başta Amerika’da olmak üzere herkes, yayınlanan bir gönderinin ne hakkında olduğu konusunda daha fazla bilgi edinebilecek.
Facebook bu etiket sistemiyle sahte ve gerçek hesapları ayırt edebilmemizi sağlayacak. Bunlar belirli bir sayfanın hayran grubu sayfası, karikatür sayfası ya da siyasi içerikler paylaşan bir sayfa olup olmadığını belirleyen bir dizi yeni etiket.
Bu yeni etiketler gönderilerdeki sayfa başlıklarının altında görünecek. Bu etiketler sayesinde gönderilerin hangi alanlarda yazılar olduğunu ve sayfamızda neden gözüktüklerini bileceğiz.

Facebook’tan İşletmeler İçin Yeni Haber Akışı

Facebook’tan işletmeler için yeni haber akışı
Facebook’tan işletmeler için yeni haber akışı

Facebook’un bu yeni özelliği sayesinde işletmeler gönderilerini kullanıcıların haber kaynaklarında önerebilecekler. Facebook’un bu özellik ile amacı, kullanıcıların “kendi aramaları ile bulamayabilecekleri yeni işletmeleri” keşfetmelerine yardımcı olmak.

Facebook’un bu güncellemesinden sonra takip etmediğiniz işletmelerin küçük resim ön izlemeleri gönderilere eklenecek. Bu küçük resimler, işletme sayfalarının gönderilerinin altında görünecek. Örneğin; bir restoranın gönderisi, yakınlarınızdaki diğer restoranlardan veya bir güzellik markası benzer şirketlerden paylaşımlar önerebilecek.

Haftanın Yazısı: Instagram Çekilişlerine Dair Bilmeniz Gereken Her Şey!

Instagram’da organik takipçi artırmak için birçok marka çekiliş ve yarışmalar düzenleyerek organik büyüme yakalamayı hedefliyor. Bu yazımda sizlere Instagram’da çekiliş yapmanın faydalarını, zararlarını, sık sorulan soruların cevaplarını ve Instagram çekilişleri için en iyi siteler hangileri bunları açıkladım. 

YAZININ TAMAMI İÇİN: https://www.ahmetbalat.com/instagramda-cekilis-yapmak/

19-25 Nisan Önemli Günler

19 Nisan Pazartesi

Kitap Günü ve Kütüphaneler Haftası (19-25 Nisan)
Sarımsak Günü
Şiir Ve Yaratıcı Düşünce Günü
Gezme Günü

20 Nisan Salı

Çin Dili Günü

21 Nisan Çarşamba

Ebeler Haftası (21-28 Nisan)
Muz Günü

22 Nisan Perşembe

Dünya Günü

23 Nisan Cuma

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Dünya Kitap Günü
Shakespeare Gibi Konuşma Günü
İngilizce Dili Günü

24 Nisan Cumartesi

Dünya Laboratuvar Hayvanları Günü 
Aşı Haftası (24 – 30 Nisan)

25 Nisan Pazar

Dünya DNA Günü
Dünya Penguen Günü
Dünya Sıtma Günü
Türkiye İstatistik Günü

Güncel gelişmeler için Telegram kalanıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu