Haftalık Bülten

20-26 Aralık Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Instagram, Favoriler Özelliği Üzerinde Çalışıyor

Instagram Favoriler özelliği
Instagram, Favoriler Özelliği Üzerinde Çalışıyor

Instagram, Twitter hesabınden yaptığı açıklamayla Favoriler adlı özellik üzerinde testlerini sürdürdüğünü duyurdu. Instagram Favoriler özelliği sayesinde takip ettiğimiz kişilerin paylaşımlarını kronolojik olarak görüntüleyebileceğiz. Ayrıca kimin gönderilerini daha üstte görmek istediğimize de kendimiz karar verebileceğiz.

Test sürecinde olan favoriler özelliği bizlere kendimiz için en iyisinin ne olduğuna karar verme seçeneği sunuyor. Böylece Instagram’da geçirilen vakit de herkesin kişisel zevkine göre oluyor.

TikTok Evlere Yemek Servisine Başlıyor!

Tiktok'tan yemek sipariş edebileceğiz
TikTok, Kullanıcılarına Yemek Siparişi İmkanı Sunacak!

TikTok, videolarda gördüğünüz yemek tariflerini sipariş edebilmemize imkan sağlayan bir sistem üzerinde çalışıyor. TikTok Kitchen lokasyonları açılacak ve yemek videoları üreten kullanıcılar artık bu durumdan kâr elde edebilecek.

2022 Mart’tan itibaren ABD genelinde TikTok Kitchen lokasyonları açılarak yemek teslimi yapılacak. Bloomberg‘in haberine göre TikTok, iş birliği yaptığı Virtual Dining Concepts ile beraber sanal restoranlar oluşturacak. Sanal restoranlar ilk başta 300 farklı yerde kurulacak ve sayının 2022’nin sonunda 1.000‘e kadar ulaşması amaçlanıyor.

Üç ayda bir değişecek olan TikTok Kitchen menüsünde platformdaki en trend yemek videolarının tarifleri yer alacak. Menünün ilk yemek grubunda, Google’da 2021’in en çok aranan yemeği olan fırında beyaz makarna ve makarna cipsi bulunuyor. TikTok, girişimden elde ettiği kar payını tariflerin üreticilerine ve platformda gelişen gıda yaratıcılarına verecek.

YouTube, Yeni Arayüz Tasarımı Üzerinde Çalışıyor!

Youtube'un yeni arayüzü
Youtube’un yeni arayüzü

YouTube, içerik üreticilerinin kanalları için daha şık bir arayüz tasarlıyor.

YouTube’un yeni arayüzünde, izlediği yayıncıya bağış yapan kullanıcının fark edeceği şekilde kanal sahibinin profil fotoğrafını daha öne ve ortaya konumlanıyor. Bunun yanı sıra profil fotoğrafı, ismin altında yer alıyor.

Yeni tasarımda mevcut abone sayısı, abone olmaya yarayan kırmızı buton ve abone olduğumuzu gösteren gri buton ise aynen kalıyor.

TikTok, Akış için Yeni Filtreleme Sistemi Geliştiriyor!

Tiktok filtreleme sistemi
Tiktok filtreleme sistemi

TikTok, video algoritmasına getireceği yeni filtreleme sistemi üzerinde çalışıyor. Platform, “Sizin İçin (For You)” akışı için daha iyi algoritma ve filtreleme seçenekleriyle karşımıza daha ilgi çekici videolar çıkaracak. TikTok, fazla tekrarlanan ve kullanıcıları sıkan videolara son vermeyi amaçlarken, diğer yandan da kullanıcılarına görmek istemedikleri konuları seçme imkanı tanıyacak.

Platform, psikolojik hastalıklara yol açabilen aşırı diyet, fitness, hüzün ve ayrılık temalı videoların aşırı izlendiğini ve dolayısıyla kullanıcıların olumsuz etkilenebileceğini belirtti. Böylece kullanıcılara kendi akışlarını özelleştirme imkanı sunacak.

Kullanıcılar, belirli kelime veya hashtag’leri engelleyebilecek, filtrelediği içerikleri görmeyecek ve ayrıca, ilgilenmedikleri gönderiler için platforma eklenecek “İlgilenmiyorum” seçeneğini işaretleyebilecek.

Instagram’a 3 Yeni Özellik Birden Geliyor!

Instagram'ın 3 yeni özelliği
Instagram’ın 3 yeni özelliği

Instagram Başkanı Adam Mosseri, Twitter hesabından platforma gelecek üç yeni özelliği tanıttı.

Mosseri, daha önce haftalık bültenlerde duyurduğum Playback özelliğinden bahsetti. Playback özelliği sayesinde en fazla 10 hikayeden oluşan yıl sonu koleksiyonu oluşturarak takipçilerinizle paylaşabiliyorsunuz. Instagram playback özelliğini Aralık sonuna kadar kullanabileceğiz.

Mosseri’nin tanıttığı ikinci özellik ise Instagram yorumlarına 60 saniyeye kadar Reels videosuyla cevap vermenizi sağlıyor. Mosseri bu özelliği içerik üreticileri için alternatif iletişim kurma yolu olarak açıkladı ve ayrıca platformda ve takipçilerde artışa neden olabileceğini belirtti.

Son olarak Instagram’a profilimizi farklı web sitelerine gömme seçeneği geldi. Böylece Instagram profilimizin küçük versiyonunu bir bloga veya web sitesine yerleştirebileceğiz. Profil gömmeleri ilk önce ABD’de kullanıma sunulacak.

TikTok, 2021’de En Çok Dinlenen Şarkıları Açıkladı!

Tiktok 2021 Müzik Raporu
Tiktok 2021 Müzik Raporu

TikTok’un 2021 raporlarında dünya çapında en çok dinlenen şarkıların listesi yer alıyor. TikTok, 2021 yılı en popüler şarkılar listesine göre Sefo’nun “Bilmem Mi?” parçası ilk sırada yer alıyor. ABD’de ise Adderall (Corvette Corvette) öne çıkarken, efsane şarkı Rasputin’in de popülerliğini sürdürüyor.

TikTok’ta 2021’in en popüler 10 şarkısı:

  1. Masked Wolf – “Astronaut In The Ocean”
  2. Måneskin – “Beggin”
  3. Popp Hunna – “Adderall (Corvette Corvette)
  4. ElyOtto – “SugarCrash!”
  5. The Kid Laroi & Justin Bieber – “STAY”
  6. Oliver Tree – “Life Goes On”
  7. Erica Banks – “Buss It”
  8. YungManny – “Clap For Em” ft. Flo Milli & Sada Baby
  9. Megan Thee Stallion – “Cognac Queen”
  10. Cardi B – “Up” – Megan’s “WAP”

TikTok, Alternatif Video Seçenekleri Üzerinde Çalışıyor

Tiktok, yeni video seçenekleri üzerinde çalışıyor
Tiktok, yeni video seçenekleri üzerinde çalışıyor

TikTok şu sıralar yoğun şekilde 1080p video yükleme ve kaydetme seçeneği üzerinde çalışıyor. Bundan böyle video yayınlama sayfasında ‘Diğer seçenekler’ bölümünden HD yükle seçeneğini aktifleştirerek videoları yüksek çözünürlükte paylaşabileceğiz.

TikTok, platforma yeni eklenecek Görsel Geliştirme butonuyla düşük ışık, renk düzenleme ve pozlama özelliklerini iyileştirecek. Herhangi bir video yükledikten veya kaydettikten sonra, sağ paneldeki Geliştir butonuna tıklayabilirsiniz. Değişiklikler hoşunuza gitmediyse butona tekrar tıklayarak ayarları geri alabilirsiniz.

Diğer yandan TikTok’taki yeşil ekran efekti artık Giphy entegrasyonunu barındırıyor ve böylelikle videonun arka planına kitaplıktan GIF ekleyebiliyoruz. Ayrıca kitaplıkta daha fazla müzikal ve hayvan ses efektleri de bulunuyor. Bunlar için Düzenleme sayfasındaki Ses Efekti butonuna tıklayabilir ve yeni özellikleri deneyebilirsiniz.

20-26 Aralık Özel Günler

21 Aralık

Kış Gündönümü (Kuzey Yarım Küre için) – En Uzun Gece
Dünya Kooperatifçilik Günü

22 Aralık

Sarıkamış Şehitlerini Anma Günü

25 Aralık

Noel

ÖNERİ İÇERİK: Boğaziçi Üniversitesi Dijital Pazarlama Etkinliğindeydik!

https://www.ahmetbalat.com/bogazici-universitesi-dijital-pazarlama-etkinligindeydik/

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu