Haftalık Bülten

16-22 Ocak Haftalık Bülten #93

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Instagram, ‘Mağaza’ butonuna veda ediyor!

Instagram, ‘Mağaza’ butonuna veda ediyor!

Instagram Başkanı Adam Mosseri, sosyal medyadan Instagram hakkında inanılmaz bir açıklama yaptı. Geçtiğimiz dönemlerde Mağaza özelliğini duyuran Instagram, bu özellik sayesinde satış yapan markaların platform üzerinden satış yapabilmesine olanak sağlamıştı.

Adam Mosseri’nin açıklamasına göre önümüzdeki aydan itibaren kullanıma sunulacak yeni bir özellikle beraber Instagram’ın alt kısmında yer alan Mağaza ikonu kaldırılacak. Yeni güncellemeyle beraber Mağaza ikonunun yerini Reels ikonu yer alırken, uygulamada sadece Mağaza ikonu kalkacak ama özelliği kullanılmaya devam edecek.

Google reklamları mı? Instagram reklamları mı?

WhatsApp, ‘mesaj taşıma’ özelliği üzerinde çalıştığını duyurdu!

WhatsApp, ‘mesaj taşıma’ özelliği üzerinde çalıştığını duyurdu!

Popüler çevrimiçi mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcılarının uzun süredir beklediği bir özellik konusunda çalışmalara başladığını duyurdu. Başka bir telefona mesaj taşıma özelliği üzerinde çalışmalara başlayan WhatsApp, daha öncesinde Google hesabını uygulamaya bağlayıp, sohbetleri buluta yükleyerek mesaj taşıma imkanı sunuyordu.

Yeni bir mesaj taşıma özelliği üzerinde çalışan WhatsApp, QR kod kullanarak tüm sohbetlerinizi başka bir telefona aktarabilme imkanını kullanıcılara sunacak. Bu sayede mesajları buluta yükleme gibi aşamalara gereksinim kalmadan mesajlar taşınabilecek.

Şu an Android kullanıcılarına sunulan özellik, kısa süre sonra tüm kullanıcıların erişimine açılacak.

Android kullanıcıları Ayarlar‘a giriş yapıp Sohbetler kısmına girip ve oradan da Mesajları Taşı seçeneğine tıklayarak bu özellikten faydalanabilcek.

WhatsApp’ta “Topluluklar” özelliği geldi

Elon Musk, Twitter Blue’ya zam yaptı!

Elon Musk, Twitter Blue’ya zam yaptı!

Elon Musk’ın en konuşulan girişimi olan Twitter Blue, fiyatlandırmasıyla tüm dünyada tepki görmüştü. Ücretli abonelik sistemi ilk duyurulduğunda ABD’de 2,99 dolar olarak, Türkiye’de ise 30,99 TL olarak fiyatlandırılmıştı. Henüz ülkemize gelmeden tekrar tekrar zamlanan Twitter Blue, daha sonra Android ve web için 8 dolar ve iOS için 11 dolara kadar çıkmıştı.

Twitter Blue’ya 3. kez zam yapan Elon Musk, ücretli abonelik sistemini iOS için 19 dolara, web sürümü ve Android için 11 dolara çıkardı.

App Store’da Türkiye fiyatı hala 249,99 TL olarak görülse de son zamların ardından 350 TL ve üzerine çıkması olası görünüyor.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

WhatsApp, kaybolan mesajları saklama imkanı sunuyor!

WhatsApp, kaybolan mesajları saklama imkanı sunuyor!

WhatsApp, kullanıcılarına kaybolan mesajları kaydetme imkanı sunacakları bir özellik üzerinde çalıştığını duyurdu. Son dönemde çok fazla yeni özellik duyuran uygulama, Saklanan Mesajlar özelliği ile rakiplerinin önüne geçmeye hazırlanıyor.

Kaybolan mesajlar, belirli bir süre sonunda otomatik olarak yok olan mesajlardı. Söz konusu yeni özellik, mesajın süresi dolmuş olsa bile görme imkanı tanıyacak. Bu özellikle kullanıcılar mesajları saklayabilmenin yanı sıra diledikleri zaman kaldırabilecekler de!

Saklanan Mesajlar özelliği henüz geliştirme aşamasında olduğu için hakkında fazla bilgi verilmedi.

Twitter’da yeni akış dönemi başladı

Twitter’da yeni akış dönemi başladı

Twitter’a gelen yeni özelliğe göre artık her kullanıcının iki akışı bulunuyor. For You isimli akışı seçerseniz takip ettiğiniz kişilerin tweet’lerinin yanında Twitter size takip etmediğiniz kullanıcıların da tweet’lerini sunuyor. Following’de ise sadece takip ettiğiniz hesapların tweet’lerini görebiliyorsunuz.

Twitter, platform içi etkileşimlerin artırılması için kullanıcılara takip etmedikleri hesaplardan tweet’ler göstermeye başlamıştı. Bu durum akışı karıştırmış ve birçok kullanıcının tepkisine yol açmıştı. Twitter ise bu tepiklere karşılık bu şekilde bir özellik yayına aldı.

TikTok, içerik üreticilere yeni bir özellik getiriyor!

TikTok, içerik üreticilere yeni bir özellik getiriyor!

Son yılların en hızlı yükselen uygulaması olan TikTok, içerik üreticilerin gelirlerini artırabilmek için yepyeni bir özellik üzerinde çalıştığını duyurdu.

Yetenek Yöneticisi Portalı adlı uygulamayı duyuran TikTok, bu özellikle dünya çapında 800.000’den fazla kalifiye içerik oluşturucuyla bağlantı kurabilecek.

Söz konusu hizmet sayesinde anlaşma akışını yönetmek, sözleşme hazırlamak, yaratıcı geri bildirimleri işlemek ve kampanya performansıyla ilgili raporları ve ölçümleri incelemek gibi bir dizi önemli gelişme portal içerisinde rahatlıkla takip edilebilecek.

Söz konusu hizmet henüz alfa testinde.

WhatsApp, ‘süreli mesajlar’ın arayüzünü değiştiriyor!

WhatsApp, ‘süreli mesajlar’ın arayüzünü değiştiriyor!

WhatsApp, süreli mesajlar bölümünü baştan aşağı yeniliyor. Zaman simgesiyle tanıdığımız süreli mesajlar, güncellemeyle beraber daha küçük hale getirilen bir yuvarlağın içerisinde yer alırken, simgenin alt kısmında ise özellik hakkında açıklama yer alacak.

Yeni arayüzün alt kısmında süreli mesajları açıp kapatabilecek ve zamanlama işlemini yapabilecek kısım yer alacak.

Söz konusu şu an test aşamasında olduğu için kullanıcılara ne zaman sunulacağı bilinmiyor.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Elon Musk, tweet uzunluğunu 4000 karakter yaptı!

Elon Musk, tweet uzunluğunu 4000 karakter yaptı!

Satın aldığı popüler uygulama Twitter üzerinde sürekli yenilikler yapan Elon Musk, tweet uzunluğunu 4000 karaktere çıkardı!

Bir hafta önce Twitter’a çeşitli yenilikler getireceğini duyuran Musk, Şubat ayında aktif hale gelecek 4000 karakterlik tweet atma özelliğinin yanı sıra tweetleri kaydetme ve tweet kaydırma özelliğini de duyurdu!

Tweet kaydırma özelliği sayesinde takip edilenler, öneriler, trendler gibi gönderi başlıkları arasında sağa veya sola kaydırarak geçiş yapma özelliği aktif hale gelirken, Instagram’da da yer alan tweet kaydetme özelliği, bazı tweetlere erişimi daha basit hale getirecek.

OpenAI, ChatGPT’nin premium versiyonunu hazırlıyor!

OpenAI, ChatGPT’nin premium versiyonunu hazırlıyor!

Son dönemde epey popüler olan ChatGPT, özellikle yapay zeka meraklısı kullanıcılar tarafından yoğun ilgi gördü! Kısa sürede sosyal medyanın gündemine oturan uygulamanın paralı versiyonu üzerinde çalışmalara başlandı.

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, pro versiyonu ile şirkete para kazandırırken, kullanıcılara daha hızlı, güvenli ve günlük mesaj kapasitesinin iki katı fazla mesajlaşma imkanıyla profesyonel bir yardımcı olacak. Söz konusu pro sürümün pilot çalışmalarının ne zaman başlayacağı henüz bilinmiyor.

AkademiPlus yayında!

AkademiPlus yayında!

Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine destek vermeyi amaçlayarak, markalarla girişimcileri tek bir çatı altında buluşturan AkademiPlus an itibarıyla yayında!

AkademiPlus nedir?
AkademiPlus, ülkemizdeki girişimcilik ekosistemine katkıda bulunmayı amaçlayan ve Ahmet Balat Akademi çatısı altında konumlanan yeni projemiz. AkademiPlus’ta senin için markalarla iş birlikleri gerçekleştirerek, markalardan senin için en uygun indirimli teklifleri alıyoruz. Böylelikle dijital projelerinde seni yalnız bırakmıyoruz!

Süreç nasıl ilerliyor?
Ahmet Balat Akademi’ye üye olan herkes otomatik olarak AkademiPlus’a da üye olmuş oluyor. Dolayısıyla ekstra bir işlem yapmana gerek kalmıyor. www.ahmetbalatakademi.com web sitesine üye girişi yaptıktan sonra, Eğitim Paneline giriş sağlayarak AkademiPlus’ın sana özel sunduğu teklifleri görebilir ve bu sayede indirimli alışverişin keyfini çıkarabilirsin.

AkademiPlus
AkademiPlus yayında!

AkademiPlus’ta şu anda anlaşmalı olduğumuz 7 marka yer alıyor. Senin için farklı markalarla anlaşmalarımız devam ediyor. Girişimcilik sektörünün kalbi AkademiPlus’ta atmaya devam edecek, bizi takip etmeye devam edin

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Haftanın Önemli Günler Takvimi

16 Ocak

Dünya Hijyen Günü
Hiçbir Şey Günü

17 Ocak

Dünya Zenginler Günü
Çocuk Mucitler Günü

18 Ocak

Winnie the Pooh Günü

19 Ocak

Patlamış Mısır Günü (Popcorn Day)

20 Ocak

Peynir Sevenler Günü

21 Ocak

Dünya Sarılma Günü
Osmanlı Haftası (21 – 27 Ocak)

22 Ocak

Acılı Sos Yeme Günü

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel gelişmeler Telegram kanalımda: https://t.me/ahmetbalatcom

Öneri İçerik: https://www.ahmetbalat.com/sem-nedir-ne-ise-yarar/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu