Haftalık Bülten

22-28 Mart Haftalık Bülten

Merhabalar, en güncel sosyal medya ve dijital pazarlama gelişmelerini içeren haftalık bülten ile tekrar karşınızdayım. Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Instagram 13 Yaş ve Altındaki Çocuklar İçin Özel Versiyon Geliştiriyor!

Instagram'dan 13 Yaş ve Altındaki Çocuklar İçin Özel Versiyon
Instagram’dan 13 yaş ve altındaki çocuklar için özel versiyon

Instagram, Facebook Messenger Kids’te olduğu gibi aileler için bir kontrol mekanizması oluşturuyor.

Sosyal medya platformlarının 13 yaş politikası, platformdaki içeriklerin denetimini kolaylaştırıyor. Fakat Facebook Messenger Kids‘in 2019’daki hatasına bakarsak, Instagram‘ın da çocuklara özel versiyonu ne kadar güvenilir olur? Doğrusu tartışma konusu…

Her yoruma rağmen Instagram ekibi, 13 yaş altı kullanıcılar için güvenli bir ortam oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Guardian’a konuşan Instagram yetkilileri, 13 yaş altı çocukların sosyalleşmesi ve hobiler edinebilmesi için bu kararı aldığını duyurdu. Ancak ebeveynlerin, çocuklarının verilerinin ticarileştirilmesi noktasında nasıl bir pozisyon alacağı da merak konusu.

Beklenen Haber: Twitter, Türkiye’ye Temsilcisi Atıyor!

Twitter Türkiye'ye Temsilci Atıyor
Twitter Türkiye’ye Temsilci Atıyor

Twitter‘a erişim engellenmesine 10 gün kala Twitter, Türkiye için resmi temsilci atamayı kabul etti.

Twitter, 2021 başında para cezaları ve reklam faaliyetlerini durdurma cezası almıştı. Şu günlerde ise bant daraltma cezası konuşuluyordu. Böylelikle Twitter’la birlikte (Pinterest hariç) diğer sosyal medya platformları, Türkiye’de yerel temsilciliğe sahip olmuş oldu.

Eğer Pinterest, belirtilen tarihe kadar temsilcilik açmayı kabul etmezse önce %50 bant genişliği daraltma, sonrasındaysa %90 bant genişliği daraltma uygulanarak Türkiye’den Pinterest’e erişim engellenecek.

TikTok, Reklam Politikasında Güncellemeye Gidiyor

Tiktok Reklam Politikasında Güncellemeye Gidiyor
TikTok Reklam Politikasında Güncellemeye Gidiyor

TikTok’un yeni politikası ile kişiselleştirilmiş reklamlar zorunlu hale gelecek. Böylece TikTok kullanıcıları olarak ilgi duyduğumuz içeriklere göre uygulama içerisinden reklam göreceğiz. TikTok reklam politikası, 15 Nisan’da değişecek.

TikTok’un açılış sayfasında bizlere ilettiği mesajda, “Ayarlarınız değişecek ve göreceğiniz reklamlar TikTok’ta yaptıklarınıza bağlı olmaya başlayabilir” ibaresi yer aldı.

TikTok yetkililerinin açıklamalarına bakacak olursak platform, kullanıcı gizliliğine saygı göstermeye devam edecek.

Instagram DM’de 18 yaş Altı Kullanıcılara Kısıtlama

Instagram DM'den 18 yaş Kısıtlaması
Instagram DM’den 18 yaş Kısıtlaması

Instagram DM, 18 yaş altı kullanıcılar için yeni güvenlik önemleri oluşturuyor. Instagram son dönemlerde gizlilik çalışmalarını artırdı ve bu sefer de reşit olmayan kullanıcılarını korumak için hamle yaptı.

Sosyal medyada pedofili meselesi, günümüzün en büyük dijital tehlikelerinden biri. Sosyal medya platformlarının, yapay zeka teknolojisini de kullanarak bu konuda önlemler almak için harekete geçtiğini görüyoruz.

Instagram’da, direkt mesaj ile 18 yaşından büyük bir kullanıcı, reşit olmayan kullanıcıya mesaj göndermek istediğinde uyarı alacak. Birbirini takip etmeyen genç ve yetişkin bireyler arasında konuşma sağlanamayacak. Instagram tarafından ‘tehlikeli‘ olarak tanımlanan yetişkinler, 18 yaş altı kullanıcılara mesaj attığı zaman, Instagram karşı tarafa “potansiyel olarak şüpheli davranışlar sergiliyor” uyarısı gönderecek.

Clubhouse’da Para Kazanma Dönemi Başlıyor!

Clubhouse Kullanıcıları Para Kazanabilecek
Clubhouse Kullanıcıları Para Kazanabilecek

Clubhouse’tan para kazanmak artık hayal değil. Clubhouse içerik üreticilerine para kazandıracak olan telif ödeme sistemini duyurdu.

Clubhouse Creator First programı şimdilik 20 kişi ile sınırlı kalacak. Dünyanın her yerinden alım yapılacak ve böylece içerik üreticilerine maddi destek sağlanacak.

Instagram Reels WhatsApp’a Geliyor

Instagram Reels WhatsApp'a Geliyor
Instagram Reels WhatsApp’a Geliyor

Reels rekabeti kızışıyor. TikTok‘un kısa video formatı ile Z kuşağını kendisine çekmesinin ardından Instagram da Reels özelliğini devreye sokmuştu.

Instagram, Reels’ı Facebook’a entegre edeceğini duyurmuştu. Şimdiyse de bu entegreyi WhatsApp için yapacağını açıkladı. Entegrasyon sonrası Reels videolarını doğrudan WhatsApp’tan izleyebileceğiz ve Instagram’ı açmak zorunda kalmayacağız.

Instagram’da IGTV’de Reklam Yayınlama Dönemi Başladı

Instagram IGTV'de Yeni Reklam Dönemi
Instagram IGTV’de Yeni Reklam Dönemi

Instagram IGTV’de reklam verme dönemi başladı.

Öncelikle şunu söylemem gerekir ki bu özellik henüz çok yeni. Türkçe kaynak yok, İngilizce kaynaklarımdaysa çok sınırlı bilgiler var.

IGTV şu anda reklam alanı olarak Facebook Business paneli üzerinden oluşturulan kampanyalarda hedeflenebiliyor.
IGTV her kampanya türünü desteklemiyor. Sadece Erişim, Marka Bilinirliği ve Video Görüntüleme kampanya türlerinde destekleniyor.

IGTV’de sadece Story boyutunda, dikey video reklamları verebiliyorsunuz. Videonuzun süresi maksimum 15 saniye olmalı.

İnsanlar IGTV’de videolar izlerken video duruyor ve araya sizin reklamlarınız giriyor. Reklam sona eriyor ve video devam ediyor. IGTV reklamları YouTube video reklamlarına bu nedenle çok benziyor.

Henüz deneyimlemediğim için Türkiye’de şu anda sorunsuz çalışıyor mu emin değilim.

Şu ayrıntıya da değinmem gerekirse; Instagram IGTV’de sadece video reklamlarını yayına alabiliyorsunuz. Görsel reklam hedeflemeleri maalesef yapamıyorsunuz. Video reklamlarınız IGTV yayınlarını izleyen kişilere gösteriliyor. IGTV reklam alanında, mobil kullanımından dolayı dikey ve tam ekran hazırlanmış video reklamlar kullanmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca videonuz maksimum 15 saniye olmalıdır.

Haftanın Yazısı: LinkedIn Reklam Modelleri Nelerdir? (2021 Güncel)

İş hayatında alanında profesyonel kişileri veya kurumları hedefliyorsanız LinkedIn reklamcılığı tam da size göre.

Özellikle B2B Marketing (Business to Business Pazarlama) yapanlar, LinkedIn reklam modellerine hakim olmalı.

LinkedIn’de reklam verecekseniz, şirketinizin içerik yayınlayabilmesi için bir LinkedIn şirket sayfasına sahip olması gerekir. Tüm bunları kurduktan sonra, LinkedIn Reklamlarının ayrıntılarına geçebilirsiniz. Bu konuda yardımcı olmak için sizlere, LinkedIn Reklam Modelleri Nelerdir? Başlıklı bu yazıyı hazırladım. Keyifli okumalar dilerim 🙂

YAZININ TAMAMI: https://www.ahmetbalat.com/linkedin-reklam-modelleri-nelerdir/

22-28 Mart Önemli Günler

22 Mart Pazartesi

Dünya Su Günü
Dünya Çocuk Şiirleri Günü

23 Mart Salı

Dünya Meteoroloji Günü

24 Mart Çarşamba

Dünya Tüberküloz Günü

25 Mart Perşembe

Dünya Waffle Günü

26 Mart Cuma

Dünya Epilepsi Günü / Mor Günü
Dünya Ispanak Günü

27 Mart Cumartesi

Dünya Tiyatro Günü
Dünya Viski Günü
Berat Kandili

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu