Haftalık Bülten

21-27 Şubat Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Instagram Hikayeleri İçin Beğenme Dönemi!

Instagram Hikayeleri İçin Beğenme Dönemi
Instagram Hikayeleri İçin Beğenme Dönemi

Instagram hikayelerine verdiğimiz ifade cevapları genellikle DM kutumuzda boşuna yer kaplıyor. Dolayısıyla platform, getireceği yeni özellikle direkt mesaj kirliliğine son verecek.

Bundan sonra bir hikayeyi beğendiğinizde bunu yalnızca bir beğeni tuşuyla belirtebileceksiniz. Hikayeyi beğenebileceğiniz buton, görüntülediğiniz hikayenin altındaki direkt mesaj yoluyla cevap verme butonunun yanında yer alacak.

Hikaye beğenileri sadece hikayeyi paylaşan kişi tarafından görüntülenecek. Dolayısıyla akış gönderilerindeki beğeniler gibi diğer kullanıcılar tarafından görüntülenemeyecek. Böylelikle hem hikayemizi beğenen kişiyi görebilecek hem de hikaye fonksiyonunun formatını kaybetmeyeceğiz.

Sizler Instagram’ın hikayeler için geliştirdiği beğen butonu için ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda benimle paylaşmayı unutmayın. 😊

YouTube’a 2022’de Efsane Yeni Özellikler Geliyor!

YouTube, 2022’de Alışveriş Özelliklerini Öne Çıkaracak!
YouTube, 2022’de Alışveriş Özelliklerini Öne Çıkaracak!

YouTube, 2022 yılı için yol haritasını açıkladı. Alışveriş özelliklerinin kullanım alanları, alışveriş yapabileceğimiz videolar, canlı alışveriş ve uygulamanın arayüzüyle genişleyecek.

Ayrıca YouTube, 2022’de içerik üreticiler için daha fazla araç oluşturacak. Platform özellikle Shorts, Live ve VOD (isteğe bağlı video) formatlarına odaklanacak. YouTube önümüzdeki aylarda, her üç formatta da daha fazla para ve etkileşim kazanma seçeneği geliştirecek.

Bunların yanında Shorts videolarına doğrudan alışveriş özelliği de gelecek. Dolayısıyla içerik üreticilerin daha fazla para kazanmasının önü açılmış olacak. 😊

Platform, YouTube Studio’ya da yeni bilgiler ekleyecek. İçerik üreticilerin kanallarındaki konuşmaların tonunu etkilemesine yardımcı olabilecek kanal yönergeleri de halihazırda test ediliyor. Ayrıca içerik üreticilerin diğer üyelerle ortak canlı yayın yapabilmesine olanak sağlayan özellik de kısa süre içerisinde sunulacak.

Son olarak YouTube, izleyicilerin bir canlı yayında diğer izleyiciler için kanal üyelikleri satın alabilmelerine imkan sağlayacak.

Twitter, DM Sabitleme Özelliğini Getirdi

Twitter, DM Sabitleme Özelliğini Ücretsiz Hale Getirdi
Twitter, DM Sabitleme Özelliğini Ücretsiz Hale Getirdi

Twitter, Blue aboneliği gerektiren DM sabitleme özelliğini ücretsiz yaparak herkese açtı.

Bildiğiniz gibi Twitter Blue, platformun geçen sene kullanıma açtığı aylık abonelikle işleyen üyelik hizmetiydi. Hizmet sayesinde kullanıcılar tweet geri alma, reklamsız makale okuma, DM sabitleme gibi işlevleri de kullanabiliyor. Twitter Blue şimdilik ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanılıyor.

DM sabitleme özelliğine artık Twitter’ın Android, iOS ve Web sürümünden ücretsiz olarak erişebileceğiz. Dolayısıyla artık 6 adede kadar sohbeti, Twitter gelen kutunuza sabitleyebilirsiniz.

Yeni özellik, DM’de binlerce mesajı olan kullanıcıların hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. Böylelikle sizin için önemli olan sohbetleri en üst sıraya sabitleyebilir ve onlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

YouTube İçerik Üreticilerine 100 Milyon Dolar Dağıtıyor

Youtube İçerik Üreticilerine 100 Milyon Dolar Dağıtıyor
Youtube İçerik Üreticilerine 100 Milyon Dolar Dağıtıyor

Instagram’ın 2022’de Reels üreten kullanıcılara 1 milyar dolar dağıtacağını duyurmasının ardından YouTube’dan da bir hamle geldi! YouTube, Shorts’ta içerik üreten kullanıcılara 100 milyon dolar bonus dağıtacağını duyurdu.
Aslında haber yeni değil. YouTube bu duyuruyu geçtiğimiz yıl yapmıştı. Fakat ülkemizde uygulamaya konulması yeni oldu.
Shorts’ta içerik üreterek para kazanmak için;

  • Kullanıcıların son 180 günde minimum 1 Shorts paylaşmış olması,
  • İçeriklerin tamamen özgün olması,
  • Youtube kanalınızın Google AdSense hesabına bağlı olması gerekiyor. Sonrasında sistem, bonus için otomatik olarak başvuruda bulunuyor.

Ayrıca kullanıcılar her ay 10 bin dolara kadar bonus ödemesi kazanabilecek. Shorts’ta paylaşılan videolarda Instagram Reels ve Tiktok gibi logolar yer alıyorsa sistem bu videolardan para kazanabilmenizi engelleyecek. Yani sistem sadece Shorts’a özel içerik üretmenizi istiyor.

Diğer yandan film, dizi vb. yerlerden kırpılarak üretilen içerikler de para kazanamayacak. İçeriklerin tamamen size ait olması gerekiyor. AdSense hesabınızda biriken ödemeyi her ayın 21-26’sı arasında çekebilirsiniz.

TikTok, Avatar Filtrelerini Test Ediyor!

TikTok, Avatar Filtrelerini Test Ediyor!
TikTok, Avatar Filtrelerini Test Ediyor!

TikTok, bazı kullanıcılarının avatar filtrelerini denemelerine izin veriyor. Avatarlar özelliği çok daha fazla yaygınlaşacak gibi duruyor.

İçerik üreticisi Navarra’nın paylaştığı bilgilere göre kullanıcılar, TikTok uygulaması içerisinde avatarlarını tam anlamıyla kişiselleştirerek kullanabiliyorlar. Sizler avatarlar ile içerik üretme süreci hakkında neler düşünüyorsunuz?

Facebook Reels Özelliği An İtibariyle Yayında!

Facebook Reels Özelliği An İtibariyle Yayında!
Facebook Reels Özelliği An İtibariyle Yayında!

Geçtiğimiz aylarda duyurduğum üzere Instagram’ın popüler özelliği Reels, an itibariyle Facebook’ta yayında! Artık Instagram’da olduğu gibi Facebook’ta da Reels içerikler paylaşabilirsiniz.

Genç kullanıcılar (Özellikle Z kuşağı), Facebook’un ana uygulamasından pek fazla içerik paylaşmıyor. Dolayısıyla bu problem platformun en önemli güncel sorunları arasında yer alıyor.

Reels’in ana uygulamaya gelişinin bu durumu değiştirip değiştirmeyeceğini ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz. Sizce Facebook’un Reels hamlesi başarılı olacak mı? Yorumlarınızı bekliyorum. 😊

21-27 Şubat Özel Günler

22 Şubat

Dünya Düşünce Günü

27 Şubat

Miraç Kandili
Dünya Pokemon Günü
Dünya Kutup Ayıları Günü

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Öneri İçerik: We Are Social & Hootsuite 2022 Global ve Türkiye Raporu
https://www.ahmetbalat.com/we-are-social-hootsuite-2022-global-ve-turkiye-raporu/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu