Haftalık Bülten

24 – 30 Ocak Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.


Instagram Avatar Özelliği Yayında! Metaverse Yakınımızda!

Instagram Avatar Özelliği Yayında

Instagram için uzun süredir beklediğimiz Avatar özelliği sonunda platforma eklendi. Fakat Instagram’ın üzerinde çalıştığı yeniliği aslında Snapchat’ten Bitmoji olarak biliyoruz.

Platformun Avatar olarak isimlendirdiği özellik, herkesin kendi avatarını oluşturabilmesine olanak sağlıyor. Dolayısıyla henüz avatarlarımızı Instagram hikaye ya da gönderilerimizde kullanamasak da kısa süre sonra aktifleşecektir.

Avatarınızı oluşturmak için: Instagram>Ayarlar>Hesap>Avatarlar bölümüne gitmelisiniz. Böylelikle buradan avatarınızı dilediğiniz şekilde tasarlayabilirsiniz.

Twitter Profilimize NFT Görselleri Yerleştirebileceğiz!

Twitter Profilimize NFT Görselleri Yerleştirebileceğiz
Twitter Profilimize NFT Görselleri Yerleştirebileceğiz

Twitter Blue, bir süredir test ettiği NFT profil resmi özelliğini yayınladı. Özellikle günümüze kadar satın aldığımız NFT’leri Twitter hesabımıza fotoğraf şeklinde ekleyebiliyorduk. Fakat yeni özellik sayesinde kripto cüzdanlarınızı, Twitter profil fotoğrafınıza bağlayabileceksiniz.

Kripto cüzdanını Twitter hesabınıza bağladığınızda profil resminizin çerçevesi altıgen şeklinde görünecek. Ardından NFT profil fotoğraflarına tıklandığınızda ise karşınıza NFT’ler hakkında bilgi edinebileceğiniz bir bölüm çıkacak.

Twitter profilinize NFT yerleştirmek ise oldukça kolay. Twitter hesabınızdaki profili düzenle kısmına ve ardından çıkan penceredeki NFT seç seçeneğine tıklayın. Böylelikle cüzdanını bağla seçeneğine tıklayarak size sunulan cüzdanlar arasından dilediğinizi seçebilirsiniz.

NFT özelliği şimdilik sadece Twitter Blue kapsamında iOS kullanıcıları için aktif durumda. Özellik sınırlı sayıda kullanıcı tarafından kullanılabilmesine rağmen herkes NFT görsellerini görüntüleyebiliyor.

Instagram, Ücretli Abonelik Sistemini Getiriyor!

Instagram, Ücretli Abonelik Sistemini Getiriyor
Instagram, Ücretli Abonelik Sistemini Getiriyor

Instagram, içerik üreticilerinin gelir akışı oluşturabilmesini sağlayan yeni Ücretli Abonelik sistemini duyurdu! Buna göre içerik üreticileri, sadece ücretli olarak kendilerine abone olan kullanıcılara özel paylaşımlar yapabilecek.

Üstelik aylık abonelik bedelini içerik üreticileri belirleyebilecek. İçerik üreticileri, abonelerine özel hikayeler paylaşabilecek, canlı yayınlar yapabilecek ve abonelerine özel rozetler takdim edebilecek.

Sistem tıpkı YouTube Katıl özelliği gibi çalışacak. Özellik şu anda sınırlı sayıda hesap için test aşamasında kullanılıyor. Test başarıya ulaşırsa tüm dünyada aktif olacak.

TikTok, Türkiye’ye Ne Kadar Vergi Ödediğini Duyurdu

Tiktok Türkiye'ye Ne Kadar Vergi Ödüyor?
Tiktok Türkiye’ye Ne Kadar Vergi Ödüyor?

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, TikTok Türkiye yetkililerini ağırladı. Yetkililer ise toplantıda, 2021 yılında Türkiye için ne kadar vergi ödediklerini açıkladı. Görüşme Komisyon başkanı Hüseyin Yayman başkanlığında gerçekleşti. Ekip görüşmede dezenformasyonla mücadele, temsilciliklerin işlevselliği, dijital dönüşüm ve gelecek gibi konuları tartıştılar.

TikTok Türkiye, 2021 yılında ülkemize 93 milyon TL vergi ödedi. Diğer yandan TikTok Türkiye Kamu Politikaları Müdürü Emir Gelen, diğer yıllara ilişkin bilgi paylaşmadı.

Gelen özellikle sosyal sorumluluk kapsamında da yardım yaptıklarını belirtti. TikTok Temmuzda Manavgat’ta çıkan orman yangınları için hasarlı evlere 150 bin dolarlık beyaz eşya bütçesi ayırmıştı.

Instagram, Takipçi Sayılarını Gizleyecek!

Instagram Takipçi Sayılarını Gizleyecek
Instagram Takipçi Sayılarını Gizleyecek

Mavi tik sahibi olan işletme hesapları, artık Instagram’da takipçi sayısını gizleyebilecek. Dolayısıyla bu özellikten platformu kullanan herkes faydalanamayacak.

Mavi tike, 4000+ takipçiye ve işletme hesabına sahip kullanıcılar, Takipçiler sekmesini gizli hale getirebilecek. Böylece diğer kullanıcılar bu hesabın takipçilerini görmek istediklerinde, “Takipçileri yalnızca … kullanıcısı görüntüleyebilir uyarısıyla karşılaşacak.

Instagram takipçi sayısı gizleme özelliği şu anda geliştirme aşamasında. Dolayısıyla şirketin özelliği ne zaman kullanıcıya sunacağını henüz bilmiyoruz.

Facebook ve Instagram da NFT Profil Fotoğrafları Üzerinde Çalışıyor!

Facebook ve Instagram da NFT Profil Fotoğrafları Üzerinde Çalışıyor
Facebook ve Instagram da NFT Profil Fotoğrafları Üzerinde Çalışıyor

Twitter’ın yanında Instagram ve Facebook da kullanıcıların NFT’lerini profillerinde gösterebilecekleri yenilik üzerinde çalışıyor. Ayrıca Meta, kullanıcıların NFT koleksiyon tokenlarını da mint edebilmelerine imkan sağlayacak. Böylelikle şirket NFT pazarından pay alabilecek.

Ayrıca sanatçılar yayınlayacakları dijital sanat eserlerinden gelir elde edebilecekler. Böylelikle Meta, platformdaki sanatçılara yeni bir gelir kaynağı sunabilir. Hatırlarsanız Twitter’da kullanıcılar kripto cüzdanlarını platforma bağlayabiliyordu. Meta’da ise farklı olarak şirket, kendi cüzdanı olan Novi’yi kullanacak.

Instagram’dan Reels Cephesinde Önemli Yenilik

Reels Remix İşlevini Tüm Videolarda Kullanabileceğiz
Reels Remix İşlevini Tüm Videolarda Kullanabileceğiz

Instagram, Reels videolarına özel olan Remiks işlevini, artık tüm video tiplerine genişletiyor. Dolayısıyla platformdaki tüm videoları remiksleyebileceğiz.

Remiksle özelliğinin yanı sıra ek video oluşturma araçlarını da tüm videolarda kullanılabileceğiz. Videolarınızı remixlerken seslendirme, efektler, ses araçları ve collabs gibi araçları dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Remiksle özelliği eski videolar için geçerli olmayacak. Remiks özelliğini kullanmak istiyorsanız:
• Herkese açık videonuzun sağ üst köşesindeki üç nokta simgesine tıklayın.
• ‘Bu videoyu remiksle’ kısmına tıklayın.
• Sonra dilerseniz videonuzu Instagram’dan, galerinizden ya da kendi kameranızdan kaydedebilirsiniz.
• Remiksinizi hazırladığınızda videonuz Reels videolarını paylaştığınız bölümlerde görünecek.

Haftanın Yazısı: Sosyal Medya Uzmanı CV’si Nasıl Hazırlanır?

Yazıyı okumak için tıklayın: https://www.ahmetbalat.com/sosyal-medya-uzmani-cvsi-nasil-hazirlanir/

Sosyal Medya Uzmanı CV’si Nasıl Hazırlanır?

24 – 30 Ocak Özel Günler

24 Ocak

Yarıyıl Tatili (Sömestir)

26 Ocak

Dünya Gümrük Günü
Avustralya Günü

27 Ocak

Dünya Çikolatalı Kek Günü

28 Ocak

Veri Koruma Günü

29 Ocak

Dünya Yapboz Günü (Puzzle Day)

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu