Haftalık Bülten

9-15 Ağustos Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim.

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

WhatsApp, Tek Gösterimlik Fotoğraf Özelliğini Aktifleştirdi

Whatsapp tek gösterimlik fotoğraf özelliği
Whatsapp tek gösterimlik fotoğraf özelliği

WhatsApp‘ın bir süredir beta kullanıcılarıyla test ettiği tek gösterimlik fotoğraf özelliğine artık herkes ulaşabiliyor. WhatsApp bir kez görüntüleme özelliği, karşıdaki kişinin gönderdiğiniz video ya da fotoğrafı sadece bir kez görüntüleyebilmesine izin veriyor. Siz eğer karşı tarafa tek gösterimlik gönderi yollarsanız bu kişi medyayı görüntülediğinde size bildirim geliyor. Ekran görüntüsü aldığınızda herhangi bir bildirim gitmiyor.

Görsellerinizi ya da dosyalarınızı ekran görüntüsü ve ekran kaydı şeklinde galerilerinizde muhafaza edebilirsiniz. Özelliğe erişemeyen eski sürüm iOS ve Android kullanıcılarına yolladığınız tek gösterimlik mesajlar ise karşı taraftan silinmiyor.

YouTube, Shorts İçerik Üreticilerine Para Desteği Sağlıyor

Youtube Shorts İçerik Üreticilerine Para Desteği Sağlıyor
YouTube, Shorts İçerik Üreticilerine Para Desteği Sağlıyor

YouTube, geçtiğimiz günlerde TikTok benzeri Shorts özelliğini kullanıma sunmuştu. Platform, içerik üreticilerini de bünyesine katmak adına 100 milyon dolarlık yardım fonu ayırdı.

Shorts, TikTok’a rakip olarak görülüyor ve kısa süreli video mantığıyla çalışıyor. YouTube, yaklaşık 1.5 yıllık bir plan üzerinden hareket etmeyi planlıyor. YouTube Shorts, videoların aldığı etkileşime göre aylık 10 ile 100 bin dolar arasında ödeme yapacak.

Yardım fonu resmi olarak devrede. İçerik üreticileri Ağustos ayından itibaren ödemelerini almaya başlayacak. Shorts videolarının özgün olması YouTube’un en önemli şartlarından. Üreticiler TikTok, Snapchat ya da Reels gibi platformlardan Shorts’a video yüklerse, ödeme alma yetkileri tamamen devre dışı kalacak. İçerik üreticilerinin platforma kayıt olma yaşları 18 olarak açıklandı.

Twitter, Yalan Haberle Mücadele için Anlaşma İmzaladı

Twitter Yeni Anlaşmasıyla Yalan Haberlerle Mücadele Edecek
Twitter Yeni Anlaşmasıyla Yalan Haberlerle Mücadele Edecek

Twitter, platformdaki yalan ve yanlış yapılan haberlerle mücadele edebilmek için iki büyük haber ajansıyla anlaşma imzaladı. Twitter, Reuters ve Associated Press ile iş birliği yapacak.

Şirket, Reuters ve Associated Press ile iş birliği yaparak bilgi kirliliğinin önüne geçmeyi hedefliyor. Twitter, sitede doğru bilgileri tanıtmak adına haber ajanslarıyla resmi olarak ilk kez iş birliği yapıyor. Diğer yandan Twitter, gönüllülerinin yanlış buldukları tweetleri etiketlemelerine yarayan topluluk denetleme sistemi Birdwatch’ı da başlattıklarını açıkladı.

TikTok’a “Hikayeler” Özelliği Geliyor

TikTok'a Hikayeler Özelliği Geliyor
TikTok’a “Hikayeler” Özelliği Geliyor

Aylık 700 milyon kullanıcıya sahip TikTok, Instagram’dan alışık olduğumuz bir özelliği test etmeye başladı. YouTube’un TikTok benzeri Shorts isimli yeni güncellemesinin ardından TikTok, Instagram hikayelere benzeyen bir başka özelliğini test etmeye başladı.

Kurumsal sosyal medya danışmanı Matt Navarra tarafından duyurulan bu yeni özellik, rakip uygulamalarda olan hikayeler özelliğine benzerlik gösteriyor. TikTok hikayeler olarak karşımıza çıkacak bu yeni özellik, kullanıcıların gönderileri 24 saat boyunca yayında kalacak şekilde paylaşım yapabilmesine imkan sağlayacak. Şimdilik test aşamasında olan TikTok hikayeler, önümüzdeki aylarda hizmete girecek.

Twitter Fleets Kaldırıldı!

Twitter Fleets Başarıya Ulaşamadı
Twitter Fleets Başarıya Ulaşamadı

Twitter, 3 Ağustos 2021 tarihinden itibaren Fleets özelliğini resmen kaldırdı. Sebebiyle alakalı yapılan açıklamada, özelliğin yeterli ilgi görmediği belirtildi.

Şirket, Fleets’in insanların sohbete katılırken kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olacağını umduğunu, fakat beklenildiği gibi Fleets ile Twitter’a katılanların sayısında herhangi bir artış olmadığını açıkladı. Twitter, Fleets’ten öğrendiklerini, kullanıcıların konuşmaya katılması için başka yöntemler yaratmaya odaklanmak için kullanacak. Ayrıca insanların Twitter’a katılmaları için yeni yollar geliştirecek.

Google Ads’e “Reklam İnceleme” Ekranı Geldi

Google Ads Reklam Önizleme Ekranı
Google Ads’e “Reklam İnceleme” Ekranı Geldi

Google Ads yeni özellikler test etmeye devam ediyor. Artık Google Ads’te bir reklam yayına aldıktan sonra sistem size reklamın süreci hakkında bilgi veren bir ekran gösteriyor. Ekranda kampanyanın oluşturulma, inceleme ve gösterim süreci yer alıyor.

Unutmayın, Google Ads paneline yeni bir özellik geldiğinde, bu yeni özellik test aşamasında olabilir ve her hesaba tanımlanmamış olabilir.

Twitter Spaces Güncellendi!

Twitter Spaces Güncellendi
Twitter Spaces Güncellendi

Twitter, sesli sohbet uygulaması Clubhouse’a alternatif olarak geliştirtirdiği Spaces platformunu güncelledi. Mayıs ayında resmi olarak kullanıma açılan bu özellik, Twitter’ı sadece metin tabanlı bir sosyal ağ olmaktan çıkararak kullanıcıların odalarda birbirleri ile görüşmelerine imkan veriyor. Kullanıcıların oda oluşturması için en az 600 takipçileri olması gerekiyor.

Son gerçekleştirilen güncelleme ile birlikte Spaces platformunun kullanımı iyileştirildi. Kontrollerin yerini değiştirmek ile başlayan yeni sürümde odayı arkadaşlarıyla paylaşmak isteyenlerin de işini kolaylaştırmayı hedefledi.
Ayrıca Twitter Spaces yeni sürümde, sesli sohbet odalarına “tweet oluştur” butonu eklendi. Ekranın sağ alt köşesine yerleştirilen düğme, odanın direkt paylaşılmasına imkan veriyor. Odadaki kişiler görüşmeden ayrılmadan Spaces bağlantısını kolaylıkla tweet olarak paylaşabiliyor.

9-15 Ağustos Önemli Günler

9 Ağustos Pazartesi

Kavun Günü
Dünya Kitapseverler Günü
Hicri Yılbaşı

10 Ağustos Salı

Dünya Aslan Günü

12 Ağustos Perşembe

Dünya Fil Günü
Dünya Gençlik Günü

13 Ağustos Cuma

Dünya Solaklar Günü

14 Ağustos Cumartesi

İbn-i Sina Haftası (14 – 23 Ağustos)

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

ÖNERİ İÇERİK: Ağustos Ayı Önemli Günler Takvimi (2021 Güncel)
https://www.ahmetbalat.com/agustos-ayi-onemli-gunler-takvimi-guncel/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu