Haftalık Bülten

17-23 Mayıs Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim 🙂
*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂


Facebook’a “Önce Oku” Özelliği Geliyor

Facebook'a Önce Oku Özelliği Geliyor
Facebook’a Önce Oku Özelliği Geliyor

Bugünlerde dikkat çekici ve yalan içerik, gerçek haberlerden çok daha çabuk yayılıyor. Dolayısıyla yanlış bilgi aktarımı sosyal medyadaki en önemli sorunlardan birine dönüşmüş durumda.

Yanlış bilgi paylaşımının önüne geçmek isteyen Facebook, okumadığımız şeyleri paylaşmamızı istemiyor ve bu konuda yeni bir özellik geliştiriyor. Facebook bu yeni özellik sayesinde trol paylaşımların önüne geçmeyi ve bilinçli paylaşımları artırmayı amaçlıyor.

Facebook uygulamasının çalışma mantığı ise şu şekilde: Eğer bir haber ya da makale paylaşmak istiyorsanız, bu yazıyı daha önceden okuyup okumadığınız sistem tarafından belirlenecek. Paylaşmak istediğiniz bu yazıyı okumadan paylaşmaya çalıştığınızda karşınıza “önce oku” ibaresi çıkacak. Facebook bu uygulama ile paylaşılan içeriklerin önce okunmasını sağlayacak. Facebook kullanıcıları isteğe bağlı olarak okumadan direkt paylaşma seçeneğine de sahip olacaklar.

Mavi Tik Almayı Bekleyen Twitter Kullanıcılarına Müjde!

Mavi Tik Almayı Bekleyen Twitter Kullanıcılarına Müjde
Mavi Tik Almayı Bekleyen Twitter Kullanıcılarına Müjde

Günümüzdeki Twitter kullanıcıları olarak, mavi tik simgesinin ne kadar önemli bir özellik olduğunu biliyoruz. Siyasetçiler, ünlü kişiler vb. kullanıcılar hesaplarını doğrulamak için mavi tik kullanırlar.

Facebook ve Instagram’da mavi tik başvuruları hala devam ediyor. Fakat Twitter uzun zamandır mavi tik başvurularını kabul etmeyen bir sosyal platformdu. Artık Twitter kullanıcıları da tekrardan mavi tik başvurusunda bulunabilecekler.

Twitter Ocak ayında yaptığı açıklamada mavi tik başvurularını başlatacağını söylemişti. Fakat bu konuda hala bir girişim olmadı. 5 ay sonra kaynaklardan gelen bilgiye göre önümüzdeki haftadan itibaren Twitter mavi tik başvuruları tekrardan açılacak.

Instagram Web’e Paylaşım Özellikleri Geliyor

Instagram Web'e Paylaşım Özellikleri Geliyor
Instagram Web’e Paylaşım Özellikleri Geliyor

Instagram bugün 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip ve bu kullanıcıların çok azı web sitesinden Instagram’a giriş yapabiliyor. Bunun ana sebeplerinden biri de Instagram’ın büyük oranda mobil cihazların kullanımı için tasarlanmış olması. Instagram’ın web sitesi olmasına rağmen pek çok özelliğin kullanılabilir olmaması, platformun web kullanımındaki sayısını düşürüyor.

Instagram özelliği henüz doğrulamadı. Fakat Analist ve Instagram kullanıcısı olan Alessandro Paluzzi sayesinde web sitesinin yeni özelliklere kavuşacağı ortaya çıkarıldı.

Kısa süre sonra duyurulmasını beklediğimiz özellik, Instagram kullanıcılarının tarayıcılardan hesaplarına girerek hikaye ya da gönderi paylaşabilmelerine olanak sağlayacak.

Twitter’dan Reklam İzlemeyi Etkinleştirme Talebi

Twitter, iOS Kullanıcılarından Reklam İzlemeyi Etkinleştirmelerini İsteyecek
Twitter, iOS Kullanıcılarından Reklam İzlemeyi Etkinleştirmelerini İsteyecek

Twitter, iOS’a gelen yeni güncelleme ile Uygulama İzleme Şeffaflığı kapsamında kullanıcılarından reklam izlemeyi etkinleştirmelerini istemeye başladı.

Kullanıcılar Twitter’ın verilerini izlemesine izin verdiğinde, diğer şirketlerden gelen “reklamları alakalı tutmalarını” isteyen bir pencere görecekler.

Twitter’daki açılır pencerede “Devam Et” butonuna tıklayarak, uygulamada reklamları izleyip izlemeyeceğinize karar verebiliyorsunuz. Ayrıca Uygulama İzleme Şeffaflığı ayarları sayesinde istediğiniz değişiklikleri yapabiliyorsunuz.

Instagram Zamir Belirtme Özelliğini Yayınladı

Instagram Zamir Belirtme Özelliğini Yayınladı
Instagram Zamir Belirtme Özelliğini Yayınladı

Instagram yayınladığı yeni özelliği ile kullanıcıların profillerine özel bir cinsiyet ve cinsel yönelim belirtme bölümü ekleyebilmelerine olanak tanıyor. Tüm kullanıcılar Instagram’da cinsiyetini belirtme ya da paylaşma ihtiyacı duymuyor.

Cinsiyet ve cinsel yönelimini paylaşmak isteyenler için Instagram, profillerde yer alacak yeni bir alan yaratacak. Bu sayede Instagram kullanıcıları profil açıklamalarını daha uzun tutma imkanına sahip olacak. Kullanıcılar kendi profillerinde cinsiyetlerini ve cinsel yönelimlerini belirtebiliyordu. Fakat Instagram’ın ayırdığı yeni bölüm ile kullanıcılar cinsiyetlerini ve cinsel yönelimlerini ayrı bir şekilde profillerinde sergileyebilecekler.

Instagram’ın bu yeni özelliği henüz Türkiye’de mevcut değil. Fakat bu özellik kısa bir süre sonra tüm dünyada kullanılabilir olacak.

WhatsApp’a Google Drive Şifreleme Özelliği Geliyor

WhatsApp'tan Google Drive Şifreleme Özelliği Geliyor
WhatsApp’tan Google Drive Şifreleme Özelliği Geliyor

WhatsApp, Google Drive yedeklemeleri için şifre özelliğini test ediyor.

Bunun yanında WhatApp, Android kullanıcıları için hazırladığı beta uygulamasında yer alan yeni bir güncelleme de hazırladı. Yakında gelecek olan bu yeni özellik, bazı kullanıcı arayüzü değişikliklerini gösteriyor.

WhatsApp’ın Google Drive için uçtan uca şifrelenmiş yedekleme özelliği sayesinde Android’de WhatsApp sohbetleri Google Drive’da yedekleniyor fakat uygulamadaki sohbetlerin aksine şifrelenmiyor.

Aynı zamanda bu özellik, Google Drive’daki medyanızı ve mesaj geçmişinizi yetkisiz erişime karşı koruyun şeklinde de ifade ediliyor. WhatsApp’ın bu güncellemesi ile sohbetleriniz için halihazırda Google Drive yedekleme boyutunuzu da görebiliyorsunuz.

Haftanın Yazısı: TweetDeck (Tweet Planlama) Nedir? Nasıl Kullanılır?

TweetDeckTwitter’da tweet planlama işleminin en kolay yoludur. Birden fazla zaman akışını kolay bir arayüzde görüntülemenize olanak tanır. Twitter hesabı olan herkesin kullanabileceği ücretsiz bir arayüzdür. Bu haftaki yazımda sizler için TweetDeck Nedir ve Nasıl Kullanılır? Konusunu detaylı şekilde inceleyeceğim. Keyifli okumalar dilerim. 

YAZININ TAMAMI: https://www.ahmetbalat.com/tweetdeck-tweet-planlama-nedir-nasil-kullanilir/

17-23 Mayıs Önemli Günler

17 Mayıs Pazartesi
Dünya Hipertansiyon Günü
Uluslararası Müzeler Günü (18-24 Mayıs)
Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü

19 Mayıs Çarşamba
Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
Gençlik Haftası (19-25 Mayıs)

20 Mayıs Perşembe
Dünya Arı Günü
Dünya Klinik Araştırmalar Günü

21 Mayıs Cuma
Dünya Meditasyon Günü

22 Mayıs Cumartesi
Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü

23 Mayıs Pazar
Dünya Kaplumbağalar Günü

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu