Haftalık Bülten

16-22 Ağustos Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim.

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Instagram, Yeni Reklam Modeli Geliştiriyor!

Instagram, yeni reklam modeli geliştiriyor
Instagram, yeni reklam modeli geliştiriyor

Instagram reklamları, Instagram’ın alışveriş sekmesinde yerini almaya hazırlanıyor. Sosyal medyanın ticari kolu olan Instagram Alışveriş, yeni reklam modeli geliştiriyor. Geliştirme sonucu Instagram reklamları, alışveriş sekmesinde de yerini alacak.

Şimdilik ABD kullanıcıları ile test edilen özellik, önümüzdeki süreçte tüm dünyaya yayılacak. Instagram Alışveriş sekmesindeki reklamlar, Facebook’ta alışık olduğumuz gibi açık artırma politikası ile çalışıyor. Instagram Alışveriş sekmesi sadece Instagram mobil uygulama üzerinde aktif olarak kullanılabilecek.

Ayrıca instagram’da bir kullanıcının ne kadar reklam göreceği, uygulamayı kullanma şekline ve alışveriş sekmesinde kaç kişinin alışveriş yaptığı ile ilişkili olacak. Instagram, reklam sıklığı hususunda tüketicilerin duyarlılığına önem verecek.

Twitter’ın Tasarımı Değişti!

Twitter, yeni görünümle karşımıza çıkıyor
Twitter, yeni görünümle karşımıza çıkıyor

Twitter, var olan tasarımında değişiklik yaptı. Yeni güncelleme ile kullanıcılarının karşısına daha sade bir tasarımla çıktı. Twitter, önemli tasarım değişiklikleri sunuyor. Güncelleme, popüler olan tüm platformlarındaki sürümlerde yayınlandı.

Kullanıcıların deneyimlerini daha da iyileştirmeyi amaçlayan Twitter, güncelleme sonrasında yeni yazı fontunu da kullanılabilir hale getirdi. Yeni gelen güncellemede sadece font kısmındaki değişiklikler kullanıcılarını karşılamıyor. Uygulama içerisinde hassas renk ayarları ve bazı noktalarda yüksek kontrastlı tuş eklemeleri yapıldı.

Kullandığı renk paletinde de yenilikler yapacağının sinyalini veren Twitter, mavi rengi biraz azaltıyor. Uygulamanın kurumsal rengi, yeni güncelleme ile beraber artık daha azaltılmış bir şekilde kullanıcılarını karşılayacak. Geliştirici ekip, şirketin kurumsal renklerinin aksine kullanıcıların paylaşımlarının daha çok dikkat çekmesini hedefliyor.

Instagram, TikTok’un Ses Özelliğini Ekledi!

Instagram, Tiktok'a benzer özelliğini sunuyor
Instagram, Tiktok’a benzer özelliğini sunuyor

Popüler sosyal medya uygulamalarından Instagram, arayüzüne ses sekmesi ekledi. Instagram, yeni özelliklerini sunarken, Snapchat ve TikTok gibi uygulamaların özelliklerinden de yararlanıyor. İlk başlarda Reels ile yeni özelliğini kullanıcılarına sunan şirket, şimdi yine TikTok’a ait olan ”ses” özelliğini kullanıcılarına sunmaya başladı.

Instagram arama sayfasına yeni eklenen ”ses” sekmesi ile kullanıcılar mobil uygulama üzerinden istediği müziği aratabilecek ve o müzikle ilgili Reels videolarını izleyebilecekler. Instagram, yeni özelliğini şimdilik belirli ülkelerdeki kullanıcılara ve kademeler halinde sunmaya başladı. Arama sayfasına eklenen ”ses” butonunun, Instagram Reels videolarını ararken çok yararlı olabileceği düşünülüyor.

2020’nin En Çok İndirilen Uygulamaları Paylaşıldı!

2020'nin en çok indirilen uygulamaları yayınlandı!
2020’nin en çok indirilen uygulamaları yayınlandı!

Koronavirüs salgınının damgasını vurduğu 2020 yılında, en çok indirilen uygulamalar yayınlandı. TikTok, tahmin edileceği gibi zirvede yer aldı. TikTok, Facebook ve onun sahip olduğu uygulamaları geride bırakarak birinci sıraya yerleşti.

2017 yılında ByteDance’ın geliştirdiği TikTok, elde ettiği başarıyla Facebook’un tahtını elinden aldı. Tiktok başarılı bir uygulama olsa dahi pek çok insanın güvenini kazanamadı. TikTok’un rakibi olan Çinli Likee uygulaması ise listede sekizinci konumda.

Telegram uygulamasının yükselişini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. WhatsApp ile ilgili gizlilik olayları ve koronavirüs gündemi uygulamayı listede üst sıralara taşıdı. Twitter ve Messenger uygulamaları ise düşüşe geçti. 2019’da birinci sırada yer alan Messenger, bu yıl beşinci oldu. Twitter ise bir sıra gerileyerek onuncu oldu.

Sıralama Şu Şekilde:
1)TikTok
2)Facebook
3)WhatsApp
4)Instagram
5)Facebook Messenger
6)Snapchat
7)Telegram
8)Likee
9)Pinterest
10)Twitter

Facebook’a Dua İsteme Butonu Geldi!

Facebook Dua Butonu Özelliği
Facebook “Dua Butonu” Özelliği

Facebook’un kullanıcı yaş ortalaması artmaya devam ediyor. Bunun önüne geçmek isteyen platform, geliştirdiği yeni özellikler sayesinde kitlesini büyütmeyi amaçlıyor. Fakat şirketin yeni eklediği dua özelliği, başarıdan çok tartışmalarla dikkatleri üzerine çekecek gibi görünüyor.

Facebook dua özelliği, dua etmenize yarayan bir araç olacak. İnsanların sorunları veya istekleri adına devamlı dua ettiğinin farkında olan Facebook, bu durumu sosyal medyaya taşıyor. Bundan sonra, bireysel hesaplarınızdan çeşitli konularda dua etkinlikleri oluşturabileceksiniz. Dahası başka insanları da bu etkinliklere çağırabileceksiniz.

Facebook dua butonu şu anlık sadece gruplara özel. Dua butonu, özellikle bazı dini önderler tarafından coşkuyla karşılandı. İlginç bir özellik olan dua butonu, Facebook kullanıcıları arasında popüler olacak mı ilerleyen süreçlerde hep birlikte göreceğiz. Özellik şu anda test aşamasında.

Türkiye’de En Çok Takip Edilen 15 TikTok Fenomeni

Türkiye'de en çok takip edilen 15 Tiktok Fenomeni
Türkiye’de en çok takip edilen 15 Tiktok fenomeni

TikTok, dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça popüler durumda. Gelin bu popülerliği anlamak için ülkemizde en çok takipçiye sahip TikTok fenomenlerini birlikte görelim. TikTok, 2016’da hayatımıza girmesine rağmen, milyonlarca aktif kullanıcı ve trilyona varan izlenme sayılarına ulaştı. TikTok fenomenleri, TikToker olarak adlandırılıyor. Dünyada nüfus yoğunluğuna göre TikTok’u en çok kullanan ülkeyiz. Dolayısıyla pek çok fenomene de sahibiz.

Türkiye’de en çok takip edilen 15 TikTok fenomeni:
• cznburak / 45.6 Milyon takipçi
• nnursema / 16.3 Milyon takipçi
• yesimresmi1 / 10 Milyon takipçi
• nusr_et / 9.9 Milyon takipçi
• aydas / 9.6 Milyon takipçi
• cilgindondurmaci_ / 9.6 Milyon takipçi
• korayzeynep / 8.9 Milyon takipçi
• cerenyaldz / 8.2 Milyon takipçi
• cemresolmaz / 8.1 Milyon takipçi
• cellat36 / 6.9 Milyon takipçi
• sera / 6.9 Milyon takipçi
• bayram_gultekin / 6.7 Milyon takipçi
• ezgizem / 6.6 milyon takipçi
• beyazgolge / 6.2 Milyon takipçi
• deliyiz.46 / 5.4 Milyon takipçi

Haftanın İçeriği: Temmuz – Ağustos Ayında E-Ticaret Sitelerindeki Düşüşün Nedeni Nedir?

16-22 Ağustos Önemli Günler

17 Ağustos Salı

17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi Anma Günü

18 Ağustos Çarşamba

Aşure Günü

19 Ağustos Perşembe

Dünya Orangutan Günü
Dünya İnsani Yardım Günü
Dünya Fotoğrafçılık Günü

22 Ağustos Pazar

Melek Gibi Olma Günü
Şeftali Yeme Günü

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

ÖNERİ İÇERİK: Ağustos Ayı Önemli Günler Takvimi (2021 Güncel)
https://www.ahmetbalat.com/agustos-ayi-onemli-gunler-takvimi-guncel/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu