Haftalık Bülten

7-13 Kasım Haftalık Bülten #84

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Instagram’da NFT Satma Dönemi Başlıyor!

Instgaram'da NFT Satma Dönemi

Instagram’da NFT alışveriş döneminin başlayacağını geçtiğimiz aylarda sizinle paylaşmıştım. Instagram bu süreçte çalışmalarına hız verdi ve çok yakında karşımıza dolu dolu bir NFT pazaryeri çıkacak gibi duruyor!

Instagram’ın yeni güncellemesiyle birlikte artık kullanıcılar NFT üretip, bunu profillerinde sergileyip bu NFT’leri doğrudan Instagram içinde satabilecek ve böylelikle gelir oluşturabilecek. Instagram bu özelliği hayata geçirmek için Polygon altyapısıyla da anlaşma imzaladı.

Kullanıcılar Instagram uygulamasından bir NFT satın aldığında bu durum “uygulama içi satın alma” şeklinde gerçekleşecek ve faturanıza yansıyacak. Üstelik Instagram, bu satışlardan komisyon almayacağını da duyurdu.

Tüm bunların yanı sıra Instagram’ın Solana ve Phantom cüzdanını destekleyeceğini belirtmek gerekiyor. Meta bu süreçte, Rainbow, MetaMask, Trust Wallet, Coinbase Wallet, Dapper Wallet, Ethereum, Polygon ve Flow’u destekleyen bir sistem oluşturuyor. Instagram ayrıca bazı özel koleksiyonların da OpenSea üzerinden de sunulacağını belirtiyor.

Özellik şu anda birçok ülkede aktif olarak kullanılıyor. Özelliğin yakında ülkemizde de yayında olması bekleniyor.

Twitter’a Yeni Özellikler Geliyor!

Twitter'a Yeni Özellikler Geliyor
Twitter’a Yeni Özellikler Geliyor!

Elon Musk Twitter’ı satın aldıktan sonra Twitter için yeni gelir modelleri oluşturmaya başladı! Bu özellikleri Twitter Blue sistemine entegre edecek olan Musk’ın yeni fikirlerine gelin birlikte bakalım! 🙂

Size öncelikle Twitter Blue’dan bahsetmek istiyorum. Twitter Blue, Twitter’ın premium versiyonu gibi bir sistem diyebilirim. Tıpkı YouTube Premium gibi Twitter’a da aylık belirli bir ücret ödeyerek birçok farklı ayrıcalıktan faydalanabiliyorsunuz. Bu özellik şu anda Türkiye’de aktif değil fakat çok yakın bir zamanda Twitter Blue’nun ülkemizde de aktif olacağını düşünüyorum.

  • Twitter Blue’ya üye olan kullanıcılar artık platformda reklamlar görmeyecek.
  • Bir kullanıcıya tweet gönderdiğinizde eğer ki bu tweet’i kimse görmediyse tweet’i geri çekebiliyorsunuz.
  • 280 olan tweet karakter sınırının Blue kullanıcıları için kaldırılacağı ifade ediliyor. Bu sayede Blue kullanıcıları karakter sınırına takılmadan uzun tweet’ler paylaşabilecek.
  • Twitter’da şu anda maksimum 2 dakika 20 saniyelik videolar paylaşılabiliyor. Blue’ya gelecek olan yeni özelliğe göre 42 dakikaya kadar videolar paylaşılabilecek.
  • Blue kullanıcıları Twitter’a 1080p kalitede videolar yükleyebilecek.
  • Musk, bunların yanı sıra özgün içerikler üreten kullanıcılar için yeni gelir modelleri oluşturmaya çalıştıklarını da duyurdu.

Google Alışveriş Sekmesine Yeni Özellikler Geliyor!

Google Alışveriş Sekmesine Yeni Özellikler Geliyor
Google Alışveriş Sekmesine Yeni Özellikler Geliyor

Bildiğiniz gibi Google, Alışveriş sekmesi sayesinde e-ticaret sitelerinin sunduğu ürünleri tek bir sekmede toplayarak kullanıcılara sunuyor. Google’ın Alışveriş sekmesine getireceği yeni özellikler sayesinde kullanıcılar kendileri için en uygun ürünleri daha kolay şekilde bulabilecek.

Google Alışveriş kısmında şu anda sadece ürün ve fiyat bilgileri yer alıyor. Ancak Google’a gelecek olan yeni özelliğe göre, promosyon ve indirim kuponları gibi seçenekler de görünebilecek.

Kullanıcılar indirimli ürünlerden faydalanmak isterse artık bu ürünlere Google Alışveriş üzerinden doğrudan ulaşabilecek. Bu özellikte şöyle bir detay yer alıyor ki bu detaya bayıldım! Bir indirim kuponu gördüğünüzde bu kuponu doğrudan Google’dan kopyalayarak ilgili platforma tek tıkla gidip o ürünü kopyaladığınız kuponla indirimli şekilde hızlıca satın alabileceksiniz.

Bu yeni özellikler ilk olarak ABD’de kullanıma sunulacak. Testler başarıya ulaşırsa bu özelliklerin ilerleyen dönemlerde ülkemize de geleceğini düşünüyorum.

YouTube Ortak Canlı Yayın Dönemi!

YouTube Ortak Canlı Yayın Dönemi!

YouTube canlı yayınlarda yeni bir döneme başlangıç yapıyor! YouTube’a çok yakında gelecek olan yeni “Go Live Together” özelliğine göre artık canlı yayınlarınıza (tıpkı Instagram canlı yayınları gibi) misafirler alabiliyorsunuz.

Özellik ilk olarak sadece belirli yayıncılar tarafından, sadece mobil cihazlardan kullanılabilecek.

TikTok’ta Videoları Kaydedenler Artık Görünebilecek!

TikTok’ta Videoları Kaydedenler Artık Görünebilecek!

TikTok yine çok konuşulacak bir özelliği yayına aldı! TikTok’a gelen yeni özelliğe göre artık paylaştığınız videoları kaydeden kişileri görebileceksiniz. Eskiden sadece videolarınızın kaydedilme sayılarını görebiliyordunuz. Ancak TikTok artık videolarınızı kimlerin kaydettiğini size gösterecek.

Bu özellikle birlikte platformda içerik kaydetme etkileşimlerinde düşüş olacağını düşünüyorum. Çünkü bazı eylemlerin anonim kalması platform içi etkileşimleri artırıyor. Umarım bu özellik yakında Instagram’a da gelmez 🙂

WhatsApp’ta Ekran Görüntüsü Almak Yasaklanıyor!

WhatsApp Ekran Görüntüsü Almak Yasak
WhatsApp’ta Ekran Görüntüsü Almak Yasaklanıyor!

Uygulama içi güvenliği artırmak ve kişisel verilerin korunmasını sağlamak isteyen WhatsApp, tek seferlik medya veya videolardan görüntü kaydedilmesini engelleyecek. Artık paylaştığınız bir medyayı “bir kez görüntüle” şeklinde işaretlerseniz karşı taraf ekran görüntüsü alamayacak.

Meta CEO’su Zuckerberg, WhatsApp’ı kullanıcılar için daha güvenli bir hale gelmesi için çalışmalara devam edeceğini söyledi. Artık iki kişinin bildiği, gerçekten sır olarak kalacak! 🙂

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel gelişmeler Telegram kanalımda: https://t.me/ahmetbalatcom

Öneri İçerik: https://www.ahmetbalat.com/sem-nedir-ne-ise-yarar/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu