Haftalık Bülten

4-10 Ekim Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Instagram Reels Özelliği Facebook’a Geldi!

Instagram Reels, Facebook'a geldi
Instagram Reels, Facebook’a geldi

Facebook, TikTok’a rakip olarak geliştirdiği Instagram Reels özelliğinin kapsamını genişletiyor. Sadece Instagram’a ait olan özellik artık Facebook uygulamasında da kullanılacak. Testlere hemen başlayan Facebook, yeni özelliği ilk kez sadece 4 ülke için iOS ve Android kullanıcılarının erişimine açtı. Özellik şimdilik ABD, Meksika, Kanada ve Hindistan dışındaki ülkelerde kullanılamıyor.

Facebook’ta oluşturulan Reels videolar, Instagram’da oluşturulan Reels videolardan geri kalmayacak. Kullanıcılar platforma entegre edilen birbirinden farklı seslere, efektlere ve müziklere erişim sağlayacak. Oluşturulan Reels’ler hem gruplarda hem de Facebook haber kaynağında gözükecek.

Ayrıca Kullanıcılar Facebook’ta paylaştıkları Reels videolarını Instagram’da da paylaşabilecekler. Böylelikle her iki platformda çapraz paylaşım yapılabileceğiz.

TikTok, Marketplace Özelliğini Duyurdu!

Tiktok, Marketplace özelliğini duyurdu
Tiktok, Marketplace özelliğini duyurdu

TikTok, markaları ve içerik üreticilerini bir araya getirecek yeni özelliğini tanıttı. TikTok Markeplace adı verilen özellik, markaların, içeriklerine en uygun içerik üreticileriyle çalışmalarına olanak tanıyacak. Reklam vermek isteyen markalar, burada tüm popüler içerik üreticilerini bulabilecek. Mevcut araçlar yardımıyla bu üreticileri filtreleyebilecek ve markalarına en uygun arama koşullarını oluşturabilecek.

Markaların içerik üreticisi arama serüveninde profesyonelce yaklaşım sunmak isteyen TikTok, ek olarak, Marketplace için profesyonel ajanslara da erişim izni sağladığı bir iş birliği programını duyurdu. Erişim yetkisi verilen bu ajanslar, marka ve içerik üretici arasında köprü görevini üstlenecekler.

Ayrıca etkileşimi artıracak yeni yöntemler de platforma eklendi. Görüntüleme sırasında ekranda tanıtılan ürünü gösteren bir etiket görünecek. Etikete tıklandığınızda ise satın alma sayfası açılacak. Böylece satın alma oranlarında ciddi bir artış yaşanılacağı da iddia ediliyor.

Instagram, Reels Videoları İçin ‘Ödül’ Verecek

Instagram, Reels videoları için ödül verecek
Instagram, Reels videoları için ödül verecek

Instagram Reels’lerin Facebook’ta da paylaşılabileceğini duyurmuştuk. Instagram şimdi özellikle içerik üreticilerini daha da sevindirecek yeni programı, Reels özelliği ile birlikte duyurdu. Reels Play Bonus adı verilen bu program için Facebook, 1 milyar dolarlık bütçe ayırdığını duyurdu. Böylelikle Facebook, uygun gördüğü içerik üreticilerine Reels performanslarına göre ödül vermeye başlayacak.

Hem Instagram Reels hem de Reels Bonus Play özelliklerini şimdilik yalnızca ABD ile sınırlandıran Facebook, tahmin ediyoruz ki yakın bir zamanda bahsettiğimiz iki özelliği de global anlamda genişletmeyi planlıyor. Şu an için yalnızca ABD içerisinde yer alan kullanıcılar, programa kayıt yaptırıp ödül sistemi için uygun olup olmadıklarının kontrolünü sağlayabilecekler.

Messenger Mesaj Kutularında Grup Sohbetleri Yapılabilecek

Messenger mesaj kutularında grup sohbetleri yapılabilecek
Messenger mesaj kutularında grup sohbetleri yapılabilecek

Facebook Messenger özelliklerinden bazılarını Instagram’a getirmek için 2 uygulamanın mesaj kutuları birleştirilmişti. Böylelikle kullanıcıların tek platform sayesinde 2 uygulamadaki arkadaşlarına da ulaşabilmesi hedefleniyordu. Yapılan güncellemeyle ortak mesaj kutularına grup sohbetleri özelliği ekleniyor. Facebook, bu güncellemeyi uygulamalar arası iletişim için öncü bir adım olarak tanımlıyor.

Ayrıca Instagram, mesajlara içerik paylaşım ve anket özelliğini de ekledi. İçerik paylaşım özelliği sayesinde kullanıcılar görüntülü sohbet başlatıp, istedikleri içerikleri de beraberinde izleyebilecek. Direkt mesajlardaki anket özelliği sayesinde yalnız takipçilere yönelik değil, grup arkadaşlarınıza yönelik de anketler yapılabileceksiniz.

TikTok, Aylık Aktif Kullanıcı Sayısın 1 Milyarı Aştı!

Tiktok, aylık aktif kullanıcı sayısını açıkladı
Tiktok, aylık aktif kullanıcı sayısını açıkladı

İnternet devi Çinli ByteDance daha önce Musical.ly adlı bir uygulamayı yayına almıştı. Bu uygulamada müzik ve kısa video paylaşımları öne çıkıyordu. Daha sonra ise ismini TikTok olarak değiştirdi. 2018 yılından bu yana platform yeni ismiyle anılmaya devam ediyor.

TikTok’un özellikle gençler arasında oldukça popüler olmasıyla birlikte platform, YouTube Shorts ve Instagram Reels gibi uygulama özelliklerinin de ortaya çıkmasına önayak olmuştu.

TikTok CEO’su Vanessa Pappas, geçtiğimiz günlerde paylaştığı videoda “Her ay dünyanın dört bir yanından bir milyardan fazla insan spor, müzik, sanat ve kültür, moda, DIY ve daha fazlası için eğlenmek, ilham almak veya yeni bir şey keşfetmek için TikTok’a geliyor.” ifadelerini kullandı.

Instagram, “Çocuk Kullanıcılara Özel” Projesini Askıya Aldı

Instagram, çocuk kullanıcılara özel projesini askıya aldı
Instagram, çocuk kullanıcılara özel projesini askıya aldı

Facebook, Instagram’ı aldıktan sonra Instagram başkanı Adam Mosseri, 13 yaş ve altı kullanıcılar için ayrı bir platformun oluşturulmasının daha iyi olduğunu düşündüklerini belirtmişti. Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan Facebook’un şirket içi raporları, Instagram’ın çocuk kullanıcıları üzerindeki olumsuz etkisinin farkında olduğunu da ortaya koymuştu.

Instagram’ın, raporun ortaya çıkmasıyla birlikte, halen 13 yaş atındaki çocuklara özel bir uygulama geliştirme aşamasında olması, kamuoyundan sert tepkiler almıştı. Gelen eleştiriler sonrasında Instagram, çocuklara özel projesini askıya almak durumunda kaldı.

Instagram başkanı Adam Mosseri, konuya dair Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Ebeveynlerin, çocuklarının Instagram’ın yaşlarına uygun bir sürümünü kullanma seçeneğini, alternatiften daha fazla tercih edeceğine inanıyorum. Ama onların endişelerini küçümsemek için burada değilim, bunu doğru anlamalıyız. Bu deneyimi geliştirme ihtiyacının yanındayken, ebeveynler, uzmanlar, politika yapıcılar ve düzenleyicilerle çalışmak, endişelerini dinlemek ve bu projenin gençler için değerini ve önemini göstermek için zaman kazanabilmek adına ara vermeye karar verdik.“ ifadelerini kullandı.

Clubhouse’a Arşiv ve Ön İzleme Özelliği Geliyor

Clubhouse arşiv ve önizleme özelliği
Clubhouse arşiv ve önizleme özelliği

Geçtiğimiz dönemlerde popüler olan ve adını geniş kitlelere duyuran Clubhouse, yenilikler yaratmaya devam ediyor. Son dönemde kaybettiği kullanıcılarını tekrar platforma getirmek isteyen sosyal medya uygulaması, yeni özelliklerle karşımıza çıkıyor.

Platformda bulunan ses odalarının artık ön izlemeleri paylaşabilecek. Clips adındaki yeni özellik sayesinde içerik üreticileri 30 saniyelik ses kaydı alabilecekler. Kayda alınan 30 saniyelik sesler Instagram, Twitter, Facebook, iMessage ve WhatsApp’ta paylaşılabilecek. Böylelikle içerik üreticilerinin, sohbet odalarına daha çok kullanıcıyı kolaylıkla davet etmesi hedefleniyor. Platformun açıklamasına göre sadece belirli içerik üreticileri Clips’in beta sürümüne erişim sağlayabiliyor.

Clubhouse’un ayrıca, kullanıcıların geçmiş canlı oda arşivlerini paylaşabilmeleri için yeni bir özelliği de sunacağı belirtiliyor. Kullanıcıların isteğine göre devre dışı bırakabileceği bu özellik aktif olduğu sürece, sohbet odasının arşivini tutacak. Replay adı verildiği bu özelliğin Ekim ayında kullanıma sunulması bekleniyor.

Haftanın İçeriği: Instagram’da İyi Bir İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Herkese merhaba! Bu videomda sizlere Instagram’da gerçekten iyi bir içerik stratejisi oluşturmak için bilmeniz gereken adımlardan bahsettim.

Instagram’da İyi Bir İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

4-10 Ekim Önemli Günler

4 Ekim

Hayvanları Koruma Günü

5 Ekim

Dünya Mimarlık Günü

6 Ekim

Dünya Serebral Palsi Günü

8 Ekim

Dünya Ahtapot Günü

10 Ekim

Dünya Ruh Sağlığı Günü

ÖNERİ İÇERİK: Pazarlamanın 4 P’si Nedir?
https://www.ahmetbalat.com/pazarlamanin-4-psi-nedir/

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu