Haftalık Bülten

13-19 Eylül Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim.

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Instagram Akış Algoritmasına Büyük Güncelleme Geliyor!

Instagram'da Kişiselleştirmeler Artıyor
Instagram’da Kişiselleştirmeler Artıyor

Instagram, son zamanlarda kullanıcılarını şaşırtacak yeni güncellemeler üzerinde çalışıyor. Instagram yeni güncellemeyle, favori kişiler özelliğini test ediyor. Gönderileri yükleme sırasına ve etkileşime geçtiğiniz profillere göre karşınıza çıkaran Instagram; ana sayfadaki sıralama algoritmasını temelli değiştirecek yeni güncelleme üzerinde testlere başladı.

Instagram, algoritması gereği şu anda yayınlanan yeni gönderileri etkileşim davranışlarınıza göre otomatik şekilde sıralıyor. Instagram güncellemesiyle kullanıcılar ana sayfa için kişiselleştirme özelliğini aktif edebilecek.

Instagram’da hangi gönderilerle karşılaşmak istiyorsanız, yeni gelecek güncellemeyle birlikte sıralamaları kişiselleştirebileceksiniz. Böylelikle takip edip de görmeyi tercih etmediğiniz profillerin paylaşımlarına, ekranı alt sıralara çok fazla kaydırmadığınız sürece, rastlamayacaksınız.

Twitter, Emoji Özelliğini Türkiye’de Test Ediyor

Twitter Reaksiyon Özelliğini Türkiye'de Test Ediyor
Twitter Emoji Özelliğini Türkiye’de Test Ediyor

Twitter, yeni bir özellikle karşımıza çıktı. Niş toplulukları bir araya getirmeye yönelik Communities özelliğini duyuran Twitter, şimdi de emoji özelliğiyle karşımıza çıkıyor.

Bu yeni özellik, dünyada ilk defa Türkiye’deki Twitter kullanıcıları tarafından test edilmeye başlandı. Twitter’a gelen emoji özelliğini denemek için Beğen düğmesine bir süre tıklamalısınız. Sonrasında söz konusu Tweet hakkında hislerinizi ifade eden emoji tercih edebilir ya da daha önceden olduğu gibi sadece beğenebilirsiniz.

Reaksiyonlar sohbetlerde, kullanıcıların nasıl hissettiklerini hızlı şekilde göstermelerini ve içerik üreticilerinin Tweetlerinin hitap ettikleri kitlelerce nasıl algılandığını daha iyi anlamalarına katkı sağlayacak.

LinkedIn Rakipler Özelliği ile Şirketleri Yarıştıracak

LinkedIn Rakipler Özelliği ile Şirketleri Yarıştıracak
LinkedIn Rakipler Özelliği ile Şirketleri Yarıştıracak

LinkedIn, sosyal olarak yetersiz olan şirketleri, rekabet açısından sosyal medyada daha iyi noktaya getirmek için, Rakipler özelliğini geliştirdi. Şirketleri benzer sektördeki diğer şirketlerle kıyaslayan özellik, şirket sahiplerinin neler yapabileceği hakkında tavsiyeler veriyor.

LinkedIn, kullanıma sunduğu rakipler özelliği ile şirketleri özellikle sayfa kalitesi açısından kıyaslıyor. Böylelikle bir şirket sayfasının yöneticisi, rakiplerinin gönderi ve takipçi sayılarını, aktiflik durumunu ve yaptıkları paylaşımlarla nasıl etkileşim içinde olunduğunu istatistiksel olarak görebilecek. Sadece istatistiksel verilerle yetinmeyen LinkedIn, sayfanızı nasıl yönetmeniz gerektiğine ilişkin tavsiyeler de verecek.

LinkedIn, yeni özelliği ile ilgili henüz açıklama yapmadı. Rakipler özelliği dünya genelinde kullanıcılara sunulmaya başlandı. Özelliğin ne kadar başarılı olacağını ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Twitter Communities Özelliği ile Facebook Gruplarına Rakip oluyor

Twitter Communities Özelliği ile Facebook Gruplarına Rakip Oluyor
Twitter Communities Özelliği ile Facebook Gruplarına Rakip Oluyor

Reddit ve Facebook gruplarına rakip görülebilecek Communities özelliği, kullanıcıların niş alanlarına göre gruplara katılmasını sağlıyor. Kullanıcılar bir topluluğa dahil olduğunda, yalnızca kendi takipçilerine değil, topluluğa ait üyelere de Tweet atabilecekler. Sadece bir topluluğun üyeleri, diğer üyeler tarafından paylaşılan Tweet’leri yanıtlayabilecek ve beğenebilecek. Böylelikle paylaşılan içerikler gruplara özel olacak.

Facebook gruplarında olduğu gibi her Twitter topluluğunun kurallarını koyan ve kullanıcıları davet eden veya içerikleri yayından kaldırabilen moderatörler olacak.

Twitter yaptığı açıklamada, toplulukların şimdilik sadece davetli olan kullanıcılara açık olduğunu, fakat kullanıcıların parçası olmak istedikleri toplulukları, keşfetmeleri ve bu topluluklara katılabilmeleri için farklı metotlar üzerinde çalıştıkları ifadesi kullandı. Buradan yola çıkarsak Twitter’da topluluklara katılmak, Facebook’taki herkese açık gruplara göre çok daha zor olacak diyebiliriz.

YouTube’dan Az Aboneli Kanallara Müjde!

YouTube’dan Az Aboneli Kanallara Müjde!

YouTube, içerik üreticileri ile abonelerinin etkileşim halinde olabilmeleri için çeşitli özellikler sunuyor. Bu özelliklerden biri de içerik üreticilerin abonelerine mesaj iletebilmesini sağlayan topluluk gönderileri özelliği.

YouTube’da 1000 aboneye ulaşan her içerik üreticisi topluluk gönderileri özelliğini kullanmaya hak kazanıyordu. Artık 12 Ekim’den itibaren geçerli olacak yeni düzenlemeye göre 500 abonesi olan her içerik üreticisi topluluk gönderilerinde bulunabilecek.

Twitter’ın Yeni Akış Tasarımı Tepki Topladı

Twitter'ın Yeni Akış Tasarımı Tepki Topladı
Twitter’ın Yeni Akış Tasarımı Tepki Topladı

Twiter’a çoğu zaman faydalı özellikler gelse de bazen durum pek öyle olmuyor. Twitter’a çok yakında gelecek yeni özelliğe göre Twitter akış tasarımının tamamiyle Instagram’daki gibi olacağı anlaşıldı.

Yani Twitter akışı tamamiyle kökünden değişecek. Bu yeni akış tasarımı şu anda bazı profillerde test edilmeye başlandı ve yeni akış bu profiller tarafından Twitter’da tepki aldı. Yeni akış yakında tüm hesaplarda aktif olabilir.

Google Ads Genişletilmiş Metin Reklamları Tarih Oluyor!

Google Ads Genişletilmiş Metin Reklamları Tarih Oluyor!

Google Ads tarafından yapılan duyuruya göre Arama Ağı reklamları için kullanılabilen Genişletilmiş Metin reklamları tarih oluyor. Bunun yerine artık sadece Duyarlı Arama Ağı reklamları aktif olarak kullanılabilecek.

Google Arama Ağı reklamlarında 2 farklı metin yazma seçeneği bulunuyor. Birisi genişletilmiş metinler. Yani 3 başlık 2 açıklama metni yazılabilen sistem. Diğeri ise duyarlı arama ağı reklamları yani 15 taneye kadar başlık 4 taneye kadar reklam açıklaması eklenebilen seçenek.

Normalde ikisini de kullanabiliyorduk ancak Google çoğu zaman genişletilmiş metin reklamları yerine duyarlı arama ağı reklamlarını öneriyordu. Google’dan yapılan duyuruya göre artık 30 Haziran 2022’den itibaren sadece duyarlı arama ağı reklamları kullanılabilecek.

Bu yeni özellikle birlikte Google’ın her noktada otomatik optimizasyona önem verdiğini ve sistemin her geçen gün daha da akıllı hale getirilmesi için çalışmalar yapıldığını görebiliyoruz.

13-19 Eylül Önemli Günler

13 Eylül Pazartesi

Dünya Yazılımcılar Günü

18 Eylül Cumartesi

Cheeseburger Günü

19 Eylül Pazar

Gaziler Günü

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

ÖNERİ İÇERİK: E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır? https://www.ahmetbalat.com/e-ticaret-nedir-nasil-yapilir/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu