Haftalık Bülten

19-25 Aralık Haftalık Bülten #89

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Instagram’da Reels izlenmeleri artacak! Yeni özellik yayında!

Instagram’da ‘İlgili Reels’ özelliği yayında!

Instagram Reels’a yepyeni bir özellik geldi! Gelen yeni özelliğe göre artık Reels akışında bir Reels videosu hoşunuza giderse o videoyu sola doğru kaydırabiliyorsunuz. Sola kaydırma yaptığınızda ise hoşunuza giden Reels videosunu benzer yüzlerce yeni videoya erişebiliyorsunuz.

Örneğin Reels akışında bir köpek videosu hoşunuza gitti. Videoyu sola doğru kaydırdığınızda sistem size on binlerce yeni köpekli Reels videosu öneriyor. Böylelikle Reels içerik üretenlerin de izlenme sayıları, etkileşim ve takipçi sayıları artacaktır.

Özellik şu anda test aşamasında ve birçok hesapta aktif durumda.

Instagram, ‘Hacked’ adlı özelliğini duyurdu

Instagram, ‘Hacked’ adlı özelliğini duyurdu!

Instagram, hesabı çalınan kullanıcılar için yepyeni bir özellik duyurdu. Halihazırda hacklenen hesaplar için Instagram zaten resmi bir destek veriyordu. Yeni özellik ‘Instagram Hacked’ ile telefon numarası veya e-posta adresiyle hesabınızı kurtarabilmeniz amaçlanıyor. Bu yeni sistemle beraber hesabınızın şifresiniz unutmanız, iki adımlı doğrulama kodunuza erişememeniz ve hesabınızın çalınması gibi durumlarda neler yapmanız gerektiğine dair ana başlıklar yer alıyor. Instagram Hacked, Türkçe dil desteğiyle tüm kullanıcılara sunuldu.

Sistem şu şekilde çalışıyor: https://www.instagram.com/hacked/ adresine giriş yaptığınızda sorununuzu Instagram’a söylüyorsunuz ve sistem sizi yönlendiriyor. Böylelikle çalınan hesaplarınızın geri alınma ihtimali de artıyor. Tabii siz yine de dikkatli olun hesabınızı çaldırmayın sakın 🙂

Twitter, tüm eski mavi tikleri birkaç aya kaldıracak

Twitter, tüm eski mavi tikleri birkaç aya kaldıracak!

Yenilenen Twitter Blue ile artık mavi onay işareti alabilmek için şartlar değişmişti. Halihazırda mavi tik işaretine sahip olan kullanıcılara ne olacağı bilinmezken, Elon Musk, tüm eski mavi tiklerin birkaç ay içerisinde kaldırılacağını açıkladı. Elon Musk’ın bu hamleyle mavi onay işaretini satın almaya teşvik etmeyi amaçladığı düşünülüyor.

Artık mavi tikinizin olması için her ay Twitter’a ödeme yapmanız gerekecek. Eskiden verilen mavi tikli hesaplar da dahil.

TikTok, yatay ekran özelliğini test ediyor

TikTok, yatay ekran özelliğini test ediyor.

Popüler sosyal medya platformları arasında yer alan TikTok, herkesin bildiği üzere dikey video izleme özelliğiyle öne çıkıyordu. Son dönemde YouTube benzeri yatay ekran özelliği üzerinde çalışmalara başlayan platform, video süresini 10 dakikaya çıkarmasıyla beraber Instagram’ın ardından YouTube’a da rakip olmaya hazırlanıyor. Söz konusu özelliğin ne zaman kullanıcılara sunulacağı bilinmiyor.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Instagram, artık daha fazla reklam gösterecek!

Instagram reklamlarına 2 yeni özellik geldi!

Instagram reklamlarına 2 yeni özellik geldi! Gelen yeni özelliklere göre artık platform içinde 2 yeni alanda reklamlar gösterilmeye başlandı!

Bildiğiniz gibi eskiden Instagram’da Reels akışı, hikayeler, gönderi akışı vb alanlarda kullanıcılar reklamlar görebiliyordu. Gelen yeni özelliklere göre artık Instagram kullanıcıları, kullanıcı profillerinde ve keşfet ana sayfasında da reklamlar görebilecek.

Instagram böylelikle kullanıcılara daha fazla reklam göstererek kazancını artırmayı hedefliyor. Bu durum markalar için de olumlu bir gelişme. Çünkü markalar da kullanıcıların platformda dolaştığı kısımlarda artık daha fazla reklam gösterebilecek.

Elon Musk, Twitter karakter sınırını kaldırıyor

Elon Musk, Twitter karakter sınırını kaldırıyor!

Twitter’ı satın aldığı andan itibaren sayısız yeniliği platforma katan tartışmalı patron Elon Musk, şimdi de kafayı Twitter’ın karakter sınırına taktı! 2009 yılında 140, 2017 yılında 280’e çıkarılan karakter sayısından memnun olmayan Musk, karakter sınırını 4000’e çıkarmayı düşünüyor.

Bu yeni özelliklerle birlikte Twitter bambaşka bir platforma evrilecek gibi duruyor.

YouTube, spam mesaj atan kullanıcıları banlayacak

YouTube, spam mesaj atan kullanıcıları banlayacak!

YouTube, her videonun altına aynı yorumu yazan sahte kullanıcıları banlamayı düşünüyor. Genellikle videonun popülerliğinin düşmesi için kullanılan spam yorumlar, tüm içerik üreticilerin canını sıkıyordu. Bu konuda harekete geçen YouTube, canlı yayınlarda ve videolarda yorum bölümünde üst üste spam attığı tespit edilen kullanıcılar 24 saat boyunca banlanacak. Banlanan kullanıcılar YouTube kullanmaya devam edebilse de yorum yazamayacak.

Instagram, Candid Stories adlı özelliğini duyurdu!

Instagram, Candid Stories adlı özelliğini duyurdu!

2022 yılının en popüler uygulamaları arasında yer alan BeReal’le rekabete giren Instagram, onu tahtından edecek bir özellik duyurdu. Ön ve arka kameradan fotoğraf çekerek anlık durum paylaşma imkanı sağlayan BeReal’e benzer bir özellik yaratan platform, Candid Stories‘i duyurdu. Söz konusu özellik hem Facebook hem de Instagram’da kullanıma sunulurken, standart hikayeler sekmesinden farklı bir alanda görünecek.

Bu özellik sadece uygulamanın kamerasından çekim yaparak paylaşım yapabilmenize imkan tanıyor. Dolayısıyla sadece anlık olarak yaptığınız çekimleri paylaşabiliyorsunuz.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Instagram, hesabınızın riskte olduğunu haber verecek

Instagram, hesabınızın riskte olduğunu haber verecek!

Geçtiğimiz günlerde Hesap Durumu adlı özelliğini duyuran Instagram, söz konusu özelliği tüm kullanıcılara açtı. Bu özellikle beraber Instagram, hesabının kapatılması riskine karşı kullanıcıları uyaracak.

Bildiğiniz gibi Instagram’da topluluk kurallarına uymayan paylaşımlar yaptığınızda paylaşımlarınız Instagram tarafından sessize alınabiliyor ya da direkt kaldırılabiliyor. Instagram’a gelen yeni özelliğe göre artık, topluluk kurallarına uymayan paylaşımları görebileceksiniz.

Özelliği Instagram Ayarlarında yer alan Hesap Durumu kısmından görebilirsiniz.

Twitter, floodları kökten bitirecek ‘Notlar’ özelliğini herkese açtı

Twitter, floodları kökten bitirecek ‘Notlar’ özelliğini herkese açtı!

Birkaç ay önce Twitter tarafından tanıtılan Notlar özelliği, en sonunda herkesin kullanımına sunuldu. Platformun olmazsa olmazı flood kavramını kökten bitirmesi beklenen bu özellikle beraber, daha derli toplu bir şekilde paylaşım yapılması amaçlanıyor. Notlar özelliğiyle beraber artık makale paylaşımı bile yapılabilecek!

Notlar özelliğini de Twitter Blue üyesi olan herkes kullanabilecek. Twitter Blue şu anda ülkemizde yok ancak yakın zamanda ülkemizde de kullanılmaya başlanacak.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Haftanın Önemli Günleri

21 Aralık

Kış Gündönümü (Kuzey Yarım Küre için) – En Uzun Gece
Dünya Kooperatifçilik Günü

18 Aralık

Uluslararası Göçmenler Günü

25 Aralık

Noel

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel gelişmeler Telegram kanalımda: https://t.me/ahmetbalatcom

Öneri İçerik: https://www.ahmetbalat.com/sem-nedir-ne-ise-yarar/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu