Haftalık Bülten

10-16 Ocak Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Instagram’da Markaların Etkileşimleri Çakılabilir! Yeni Özellik Duyuruldu!

Instagram sıralamalarında yeni dönem
Instagram sıralamalarında yeni dönem

Instagram, merakla beklediğimiz kronolojik sıralama sistemini bugünlerde test etmeye başladı. Instagram CEO’su Adam Mosseri, sosyal medya hesaplarından yayınladığı videoyla Instagram’da test ettikleri değişikliklerden bahsetti.

(Video: https://twitter.com/ahmettbalat/status/1478849161109942272?s=20)

Değişikliklerle birlikte gönderilerimiz, Instagram’ın ana sayfasında üç farklı şekilde sıralanacak. Bunlardan biri, ana sayfanızı her zamanki gibi ilgi alanlarınıza göre oluşturacak. Fakat diğer ikisinde ise akıştaki paylaşımlarınız kronolojik olarak yer alacak.

Adam Mosseri’nin açıklamasına göre Instagram’ın akış sıralama seçenekleri şöyle olacak:

  • Ana sayfa: Bu seçeneği işaretlediğinizde, akıştaki gönderiler eskisi gibi ilgi alanlarınıza göre sıralanacak.
  • Favoriler: Paylaşımlarını yakından takip etmek istediğiniz hesaplar için bu seçeneği işaretleyebilirsiniz. Burada sadece favorilere aldığınız profillerin paylaşımlarını göreceksiniz.
  • Takip edilenler: Bu seçeneği işaretlediğinizde ise takip ettiğiniz hesaplardan gelen gönderiler eskisi gibi kronolojik sırayla ana sayfanızda sıralanacak.

Bu güncellemeyle ilgili yorumum markalar için pek iç açıcı değil maalesef. Kullanıcılar için bu güncelleme iyi bir sonuç getirecek. Çünkü Favoriler özelliği onlar için Instagram’daki karışıklığı gidererek sadece favorilere aldığı kişilerin paylaşımlarını görmelerini sağlayacak.

Ancak markalar için aynı şeyi söylemek zor. Çünkü kullanıcıların büyük çoğunluğu favoriler listesine markaları dahil etmeyecek. Dolayısıyla markaların organik etkileşimlerinde ciddi düşüşler olacağını tahmin ediyorum.

Eğer ki favoriler özelliği çok kullanılan bir özellik haline gelirse markaların favoriler özelliğine girebilmek için farklı stratejiler geliştirmeleri gerekebilir. Bu anlamda ilgi çekici, işe yarayan içerik stratejilerine ağırlık verilebilir. Aynı zamanda sponsorlu reklam çalışmalarının da önem kazanacağını düşünüyorum.

Twitter’da Video ile Cevaplama Özelliği Yayında

Twitter’dan iOS Kullanıcılarına Özel Yenilik
Twitter’da Video ile Cevaplama Özelliği Yayında

Twitter, üzerinde çalıştığı yeni özellik sayesinde iOS kullanıcılarının tweet’lere video ile yanıt verebilmesini sağlayacak.

Bu yeni özellikle artık birinin gönderisini retweet ederken, aynı zamanda videolu bir yanıt ekleyebileceğiz. Retweet butonuna tıkladığınızda karşınıza Tweet’i tepki ile alıntıla gibi bir seçenek çıkacak. Böylelikle seçeneğe tıkladığınızda, kameranız açılacak ve retweet ettiğiniz gönderiye videoyla yanıt verebileceksiniz.

Özellik şu anda test aşamasında. Ancak Twitter, özelliğin herkes için ne zaman aktifleştirileceğini henüz bildirmedi.

Instagram, Hikaye Beğenme Özelliği Üzerinde Çalışıyor!

Instagram, hikâye beğenme özelliği
Instagram, hikâye beğenme özelliği

Instagram, hikayelerle ilgili yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Gün geçtikçe kullanıcı etkileşimini artırmak isteyen platform, yeni özellikle beraber hikayelerin beğenilmesini sağlayacak.

Hikayelere gelen beğeniler ise sadece hikâyeyi paylaşan kullanıcı tarafından görüntülenebilecek. Instagram hikaye beğenme özelliği şu anda test aşamasında ve belirli sayıda kullanıcı tarafından kullanılabiliyor. Hikaye beğenme özelliğinin tüm kullanıcılara ne zaman sunulacağı ise henüz belli değil.

Spotify, Premium Abonelerine de Reklam Gösterecek!

Spotify, Premium abonelerine de reklam gösterecek
Spotify, Premium abonelerine de reklam gösterecek

Spotify, 2022 itibarıyla uygulama içi reklamlarda yeni bir döneme imza atıyor. Dinlediğiniz bir podcast esnasında bir fırsattan bahsedildiğinde ekranınızda CTA kartı (pop-up benzeri bir mesaj) belirecek. Ardından da dilerseniz bu ekrana tıklayabileceksiniz.

Diğer yandan call-to-action kartları, podcast dinlediğiniz sırada uygulamada başka bir listede geziniyor olsanız da karşınıza çıkacak. Ayrıca Spotify reklamları, arka planda podcast dinlerken başka bir uygulama kullanıyor olsanız dahi karşınıza çıkacak.

Bu noktada biz kullanıcıların canını sıkabilecek olan unsur, Spotify Premium üyelerinin de bu reklamları görecek olması ve reklamı hiçbir şekilde kapatamayacak olmamız. Spotify cephesi ise reklamların dinlediğimiz içerikleri bölmeyeceği için pek önemli bir unsur oluşturmayacağını savunuyor.

TikTok, Twitterla Özdeşleşen Özelliği Kopyalayacak!

Tiktok, Twitter'dan retweet özelliğini kopyalıyor
Tiktok, Twitter’dan retweet özelliğini kopyalıyor

TikTok, Twitter‘dan esinlenilerek kendi “retweet” tuşunu tasarlıyor. Platform retweet özelliğini, yeniden gönder adıyla kullanıma sunacak.

Bunların yanında TikTok, yeniden gönder özelliğini ilk başta sadece arkadaş olarak eklediğimiz kişiler arasında sınırlandırmayı planlıyor. Dolayısıyla gönderilerimizi ilk olarak yalnızca arkadaşlarımız arasında yeniden paylaşabileceğiz. İleriki süreçlerde bu durumun değişip değişmeyeceği ise henüz belli değil.

Paylaş menüsünün içine eklenecek yeniden gönder özelliği, şimdilik sınırlı sayıdaki kullanıcıyla test ediliyor.

LinkedIn, Clubhouse Benzeri Özelliğiyle Etkileşimi Artıracak!

LinkedIn, Clubhouse benzeri özelliğiyle etkileşimi artıracak
LinkedIn, Clubhouse benzeri özelliğiyle etkileşimi artıracak!

LinkedIn, platforma getireceği Clubhouse benzeri yeni özellikle etkileşimi artırmayı amaçlıyor. Şirket, canlı tepkilerin listeleneceği Clubhouse’u andıran etkinlik platformunu kullanıcılarıyla paylaştı.

Platform, yeni dönemde görüntülü sohbetleri de destekleyecek. Dolayısıyla Twitter Space ve Clubhouse’taki gibi sesli toplantılar yapabileceğiz. Platform, eğer geri dönüşler olumlu olursa ilkbahar aylarında görüntülü sohbetlerin videolu görüşme yapılabilen versiyonunu da kullanıcılarına sunacak.

Şirketin Ürün Müdürü Jake Poses, yaptığı açıklamada platformun sanal ortamda yapılan toplantıların ve sohbetlerin önünü açmak olduğunu belirtti. Ayrıca LinkedIn’in ilerleyen dönemlerde profesyonellerle olan etkileşimi daha üst seviyeye çıkaracağını da bildirdi.

Clubhouse, Mobil Uygulama Zorunluluğunu Kaldırdı!

a Zorunluluğunu Kaldırdı!
Clubhouse, mobil uygulama zorunluluğunu kaldırıyor

Clubhouse’da 2020’deki çıkışından bugüne mobil uygulama zorunluluğu vardı. Fakat uygulama artık sohbet odalarına tarayıcıyla katılabilmemize izin veriyor. Böylece Clubhouse’a bilgisayardan veya herhangi bir platformdan doğrudan erişebileceğiz.

Oluşturduğunuz sohbet odasının sol altındaki ok ikonuna tıklayarak odanızı doğrudan Clubhouse’un içinde paylaşabilirsiniz. Diğer yandan odanızı dilediğiniz kişiyle Instagram, WhatsApp gibi uygulamalar aracılığıyla da paylaşabilirsiniz. Gönderdiğiniz linke tıklayan kişiler, Clubhouse’ta oturum açmadan sohbete katılabilecek.

Clubhouse’un yeni özelliğine şimdilik yalnızca ABD kullanıcıları erişim sağlayabilecek. Platform yeni özelliğin test aşamasında olduğunu ve gelecekte diğer ülkelerde de aktifleşeceğini bildirdi.

Haftanın Etkinlikleri: Bahçeşehir Üniversitesi Kariyer Günleri 7

Bu yıl 7. kez düzenlenecek Bahçeşehir Üniversitesi Kariyer Günleri etkinliğinde konuşmacı olarak ben de deneyimlerimi paylaşacağım. Kariyer ve Gelişim Kulübü öğrencileri tarafından gerçekleştirilecek olan etkinlikte ayrıca sektörün lider markalarının yöneticileri de konuşmacı olarak yer alacak.

Etkinlik 10 Ocak Pazartesi günü Bahçeşehir Üniversitesi, Fazıl Say Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek. Herkesi beklerim. 🙂

BAU Kariyer Günleri 7
Bahçeşehir Üniversitesi Kariyer Günleri 7

İstanbul Gedik Üniversitesi Dijital Pazarlama Eğitimi

İstanbul Gedik Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği Kulübü öğrencileri tarafından gerçekleştirilen Dijital Pazarlama Eğitimi’nde Dijital Pazarlama Devrimini anlatacağım.

Eğitimde dijital pazarlamanın dinamiklerini, çalışma sistemini ve geleneksel pazarlamadan farklılıklarını anlatacağım.

Etkinlik Zoom üzerinden canlı olarak gerçekleştirilecek. Eğitim 13 Ocak Perşembe 19.30’da.

Eğitime katılmak için:

Zoom Meeting ID: 929 4172 3674
Passcode: 919507

İstanbul Gedik Üniversitesi Dijital Pazarlama Eğitimi
İstanbul Gedik Üniversitesi Dijital Pazarlama Eğitimi

10-16 Ocak Özel Günler

10 Ocak

Çalışan Gazeteciler Günü
Bitter Çikolata Günü

11 Ocak

Enerji Tasarrufu Haftası

14 Ocak

Uluslararası Uçurtma Günü

16 Ocak

Dünya Hijyen Günü
Hiçbir Şey Günü

ÖNERİ İÇERİK: Facebook & Instagram Kampanya Türleri Nelerdir?

https://www.ahmetbalat.com/ssl-sertifikasi-nedir-ne-ise-yarar/

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu