Haftalık Bülten

14-20 Haziran Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Instagram’da İçerik Üreticileri Satılan Üründen Komisyon Alabilecek

Instagram'da İçerik Üreticileri İçin Satılan Üründen Komisyon Alma Dönemi!
Instagram’da İçerik Üreticileri İçin Satılan Üründen Komisyon Alma Dönemi!

Mark Zuckerberg, içerik üreticilerin para kazanmaları için yeni yolları tanıtan bir duyuru yaptı. Önümüzdeki aylarda Instagram, içerik üreticilerin ödeme sırasında mevcut ürünleri önermelerine, bunları takipçilerle paylaşmalarına ve gönderilerinin yönlendirdiği satışlar için komisyon kazanmalarına olanak tanıyan yerel bir ortaklık aracını test etmeye başlayacak.

Instagram’ın affiliate aracı sayesinde içerik üreticileri, bu gönderileri yaptığında, kullanıcı adlarının altında sponsorlu içerik etiketlerinin göründüğü şekilde “komisyon için uygun şartlara sahiptir” yazısı görünecek.

Instagram’da Favori Mağazaları Profilinize Ekleyebileceksiniz

Instagram'da Favori Mağazaları Profilinize Ekleyebileceksiniz!
Instagram’da Favori Mağazaları Profilinize Ekleyebileceksiniz!

Instagram’ın tanıttığı yenilikler ile içerik üreticiler, Instagram dükkanlarını yalnızca profesyonel hesaplara değil, kişisel profillerine de bağlayabilecekler.

Yıl sonuna kadar ABD’deki uygun içerik üreticileri, özel ürün lansmanları yapmak için Instagram‘ın ticari iş ortaklarından (Bravado/UMG, Fanjoy, Represent ve Spring) biriyle ortak olabilecek.

Instagram Rozetlerinden Para Kazanmak Kolaylaşıyor!

Instagram Rozetlerinden Para Kazanmak Kolaylaşıyor!
Instagram Rozetlerinden Para Kazanmak Kolaylaşıyor!

Canlı Instagram videoları sırasında izleyiciler, içerik üreticilerine 0,99 ile 4,99 dolar arasında değişen bir Rozet göndererek bahşiş verebilecek. Facebook Gaming, bir Yıldızın 0,01 dolar değerinde olduğu Yıldızlar adlı benzer bir özelliğe sahip. Bu haftadan itibaren içerik üreticiler, başka bir hesapla canlı yayına geçmek gibi belirli zorlukların üstesinden geldiklerinde bonus kazanabilecekler. İçerik üreticileri Instagram’da karşısına çıkan görevleri tamamlayarak kazancını artırabilecek.

Zuckerberg bir Facebook gönderisinde, “Daha fazla içerik oluşturucunun platformlarımızda geçimini sağlamasına yardımcı olmak için ücretli çevrimiçi etkinlikleri, hayran aboneliklerini, rozetleri ve yakında çıkacak olan bağımsız haber ürünlerimizi içerik üreticiler için 2023’e kadar ücretsiz tutacağız” dedi.

WhatsApp, Hesaplara Daha Hızlı Giriş Yapmak İçin Flash Calls Özelliği Sunuyor

WhatsApp, hesaplara daha hızlı giriş yapmak için Flash Calls özelliği sunuyor
WhatsApp, hesaplara daha hızlı giriş yapmak için Flash Calls özelliği sunuyor

WABetaInfo adlı internet sitesi tarafından hazırlanan bir rapora göre WhatsApp‘a hızlı bir şekilde giriş yapmanızı sağlayacak yeni bir özellik tespit edildi. Android 2.21.11.7 güncellemesinde geliştirilmekte olan bu yeni özelliğin adı Flash Calls. Bu özellik, kullanıcıların bir arama üzerinden otomatik olarak doğrulama yapacak böylelikle WhatsApp‘ta oturum açarken daha hızlı bir şekilde doğrulanma sağlanacak.

WhatsApp, bu otomatik doğrulama yöntemini ile telefon numaranızı arayacak ve ardından aramayı otomatik olarak sonlandıracak. Platform daha sonra telefonunuzun kayıtlarında son telefon numarasının size 6 haneli kodu veren numaraya eşit olduğunu doğrulayacak. WABetaInfo, telefon numarasının her seferinde farklı olacağını ve bunun hesabınızı doğrularken güvenli bir deneyim sağlayacağını belirtiyor. WhatsApp, bu işlemi gerçekleştirmek için arama yapmak, aramaları yönetmek ve telefonunuzun arama kayıtlarına erişmek için izninize ihtiyaç duyacak. Arama geçmişi, WhatsApp tarafından başka amaçlar için kullanılmayacak.

Apple, arama geçmişini okumak için herhangi bir API sunmadığı için iOS akıllı telefon kullanıcıları bu özelliği maalesef kullanamayacak.

Türkiye’de Twitter Trendlerinin Yarısı Sahte!

Twitter'daki Trendlerin Yarisi Sahte
Twitter’daki Trendlerin Yarisi Sahte

İsviçre Lozan kentinde bulunan İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (EPFL) 2015 ve 2019 yılları arasını kapsayan Türkiye odaklı bir araştırma yaptı. Bu araştırmanın sonunda Türkiye’de gördüğümüz Twitter trendlerinin %47’si sahte iken, küresel trendlerin de yüzde 20’sinin sahte olduğu ortaya çıktı.

Trend sisteminde belirli bir zaman diliminde en çok paylaşılan kelimeler, konular veya popüler etiketler bir liste haline getirilir ve bu liste kullanıcıların güncel konulardan haberdar olmalarını sağlar. Oldukça masum görünen bu sistem kötü niyetler üzerinde kullanıldı ve kullanılmaya da devam ediyor. Araştırma görevlisi Tuğrulcan Elmas haziran 2015’ten eylül 2019’a kadar 108 bin bot hesabın ortaya çıktığını belirtti.

Facebook, Messenger’da Para Transferini Kolaylaştırıyor

Facebook Messenger'da Para Transferini Kolaylaştırıyor
Facebook Messenger’da Para Transferini Kolaylaştırıyor

Messenger artık Facebook Pay ile ödeme almak için QR kodlarını ve kişiselleştirilmiş bağlantıları destekliyor. Güncelleme ile beraber kullanıcılar ödeme talep etmek için Messenger’ın ayarlarındaki QR koduna ve bağlantısına erişebilecek. Facebook, yabancılara ödeme göndermeyi veya talep etmeyi de kolaylaştırıyor.

Bu özellik çok gerekli gibi görünmeyebilir, fakat genellikle Facebook Marketplace‘te alım satım yapanlar için özellikle kullanışlı olabileceğini gösteriyor. Facebook, başka bir üçüncü taraf uygulamasına geçmek yerine, Facebook Pay’i kullanmaya daha fazla teşvik edebilir. Özellik şimdilik yalnızca ABD’de mevcut, ancak şirket yeni güncellemelerin yakında ABD dışındaki diğer ülkelere de geleceğini belirtti.

Haftanın Yazısı: TikTok’ta Nasıl Reklam Verilir?

TikTok, içerik üreticilerine geniş bir topluluğa ulaşma şansı sağlayan kısa biçimli, mobil video platformudur. TikTok Reklam Yöneticisi (Tiktok Ads Manager) ile markalar TikTok’un küresel hedef kitlesine ulaşabilir.

Herkese merhaba! Bu yazımda sizlere TikTok reklamlarında doğru kitleyi hedeflemek, reklam oluşturmak ve kampanya performansınızı izlemek için bilmeniz gerekenleri sizlere aktaracağım.

YAZININ TAMAMI: https://www.ahmetbalat.com/tiktokta-nasil-reklam-verilir/

14-20 Haziran Önemli Günler

14 Haziran Pazartesi

Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü

17 Haziran Perşembe

Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü

18 Haziran Cuma

Dünya Piknik Günü

19 Haziran Cumartesi

Garfield Günü

20 Haziran Pazar

Babalar Günü
Dünya Mülteciler Günü

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu