Haftalık Bülten

27 Eylül – 3 Ekim Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim.

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Google, Aramalarda Instagram ve TikTok’tan Videolar Gösterecek (SEO’da Yeni Dönem)

Google, aramalarda Instagram ve Tiktok'tan videolar gösterecek
Google, Aramalarda Instagram ve TikTok’tan Videolar Gösterecek

Google, sosyal medya platformlarıyla olan ilişkisini güçlendirecek adımlar atmaya devam ediyor. Google, arama sonuçlarında YouTube ve Twitter gönderilerini zaten gösteriyordu. Platform şimdi de Instagram ve TikTok ile anlaşarak onların gönderilerini de göstermeye başlayacak.

Google, Facebook ve ByteDance ile TikTok ve Instagram videolarının arama sonuçlarında gösterilmesi için görüşmeler yapıyor. Detaylar henüz belli değil, fakat yakın zamanda hayata geçirilmesi oldukça muhtemel.

Google’ın diğer sitelerin içeriklerini gösterme ve bundan kar etmelerini sağlamadaki amacının, Avrupa Komisyonu’nu adil rekabet konusunda ikna etmek olduğunu biliyoruz. Çünkü eğer ikna edemezse şirket yüksek miktarlarda ceza alabilir.

Google’ın bu yeni kararıyla birlikte SEO çalışmaları için Instagram ve TikTok’ta içerik üretmenin değeri artacak.

Twitter, Nihayet Videoların Görüntü Kalitesini Artırdı

Twitter videoların görüntü kalitesini artırdı
Twitter, Nihayet Videoların Görüntü Kalitesini Artırdı

Twitter, resmi hesabından ‘bazı iyi haberler’ başlığıyla yaptığı duyuruda, platforma yüklenen videoların bundan sonra daha az pikselli ve kaliteli olacağını belirtti. Uzun zamandır videolar konusunda kaliteli bir deneyim sunmayan Twitter, bu sorunu gidererek kullanıcılarını memnun edecek.

Videolar iyi görünüyor olsa da iyileştirmeler halihazırda platform üzerinde devam ediyor.

Twitter’da Bitcoin ile Bağış Yapılabilecek!

Kripto para desteği olan Twitter Tips, herkese açılıyor
Twitter’da Bitcoin ile Bağış Yapılabilecek!

Kısa süre sonra herkesin kullanımına açılacak olan Twitter Tips özelliği sayesinde içerik üreticiler, takipçilerinden bağış alabilecek. Twitter, yaptığı açıklamalarla, aralarında seçim yapabileceğiniz çok fazla ödeme seçeneği bulunan sistemde kripto paraların da yer alacağını belirtti.

Tips özelliği ile takip ettiğimiz hesapları maddi olarak da destekleyebileceğiz. Ayrıca özellik, sosyal sorumluluk kampanyalarına dahil olmak ve küçük işletmelere yardımcı olmak, katkı sağlamak için de kullanılabilecek.

Tips özelliğiyle bahşiş göndermek için ödeme uygulaması olan Strike tercih edilebilecek. Bitcoin Lightning Network üzerinden oluşturulmuş olan uygulama, kullanıcıların Bitcoin gönderip almasına olanak sağlıyor. Strike sayesinde dünya çapında anında ve ücretsiz olarak ödeme yapabilecek ve dilediğimiz içerik üreticisine Bitcoin hediye edebileceğiz.

Twitter, Tips özelliğini önümüzdeki haftalarda iOS ve ardından Android kullanıcıları için aktifleştirecek. Bahşişleri etkinleştirmek ya da birine bahşiş verebilmek için 18 yaşından büyük olma şartı ve Twitter’ın bu konuda hazırladığı güvenlik politikasını kabul etme şartı bulunuyor.

TikTok’tan İçerik Üreticileri İçin Yeni Özellik

Tiktok'tan içerik üreticileri için yeni özellik
Tiktok’tan içerik üreticileri için yeni özellik

TikTok, içerik üreticilerine uygun olan post sabitleme özelliğini duyurdu. Platform böylece daha kullanıcı odaklı olma özelliğini de artırıyor. TikTok post sabitleme özelliği sayesinde dilediğiniz postu profilinize sabitleyebileceksiniz. Dolayısıyla içerik üreticilerin popüler paylaşımlarına da rahatlıkla ulaşabileceksiniz.

Özellik şu anda Uluslararası Af Örgütü‘nün TikTok hesabında beta olarak kullanılıyor. TikTok post sabitleme özelliğini yalnızca yüksek takipçili içerik üreticilerinin mi kullanabileceği henüz belli değil.

Twitter’dan Spaces ile İçerik Üretmeye Teşvik

Twitter'dan Spaces ile içerik üretmeye teşvik
Twitter’dan Spaces ile içerik üretmeye teşvik

Twitter 280 karakterin yetersiz kalmasıyla Spaces canlı sesli sohbet uygulamasını geliştirmişti. Twitter, Spaces özelliğiyle Clubhouse benzeri bir konu başlığıyla açılan odalarda iki kişi veya gruplar halinde sesli sohbet imkanı sunuyor.

Twitter, Spaces özelliğini dinlemeyi ve keşfetmeyi kolaylaştırarak daha da yaygınlaşmasını amaçlıyor. Konuyla ilgili olarak Twitter, içerik üreticilerinin Spaces’ten elde ettikleri gelirleri takip etmelerine olanak tanıyan yeni bir arayüz geliştirdi.

İlerleyen günlerde Twitter’da daha fazla içerik üretilmesine ve içerik üreticilerin Spaces özelliğinden para kazanabilmesine olanak sağlayan araçlar da yayınlanacak. Yeni özellikler sayesinde Twitter, sesli içerik üreticileri için teknik ve finansal destek de sağlayacak.

Tumblr, Blog Yazarlarına Para Kazandırıyor

Tumblr, blog yazarlarına para kazandırıyor
Tumblr, blog yazarlarına para kazandırıyor

Tumblr, Post+ işlevi sayesinde blog yazarları para kazanabilecek. YouTube, Katıl ve Twitter Süper Takip özelliği gibi blog platformu Tumblr da üyelerine para kazandıracak Post+ özelliğini geliştirdi.

Tumblr Aralık 2018’de cinsel içerikli paylaşımları tamamen yasaklamış ve kullanıcıların çok önemli bir kısmı, yeni karara tepki göstererek uygulamayı kullanmaya son vermişti. Tumblr, Post+ sayesinde kaybettiği kitleyi geri kazanmayı amaçlıyor.

Tumblr, ABD kullanıcılarına sunulan Post+ özelliği sayesinde üyelerine para kazanma olanağı tanıyarak trafik çekmeye çalışıyor. Post+ özelliğiyle kullanıcılar, yalnızca abonelerinin görebileceği gönderiler oluşturabilecek ve eski gönderileri de aboneliğe dahil edebilecekler. İçerikler için 1,99 3,99, 5,99 ve 9,99 dolara kadar ücretlendirme yapılabilecek.

27 Eylül – 3 Ekim Önemli Günler

27 Eylül Pazartesi

Dünya Turizm Günü

29 Eylül Çarşamba

Dünya Kalp Günü

1 Ekim

Dünya Kahve Günü
Dünya Çocuk Günü
Dünya Vejetaryen Günü
Dünya Yaşlılar Günü
Camiler Haftası (1-7 Ekim)
Dünya Gülümseme Günü

3 Ekim

3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü

ÖNERİ İÇERİK: Türkiye Influencer Marketing 2021 Raporu Yayınlandı!
https://www.ahmetbalat.com/turkiye-influencer-marketing-2021-raporu-yayinlandi/

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu