Haftalık Bülten

22-28 Kasım Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Instagram Gönderilere Müzik Ekleme Özelliği Yayında!

Instagram'da Post Paylaşmak Artık Daha Eğlenceli Olacak
Instagram’da Post Paylaşmak Artık Daha Eğlenceli Olacak

Instagram, akış gönderilerine müzik ekleme özelliğini Türkiye’de test ediyor. Önceden sadece hikaye ve Reels videolarına ekleyebildiğimiz müzikleri, bundan sonra profilimizde paylaştığımız fotoğraflara da ekleyebileceğiz.

Müzik özelliği gönderi paylaştığımız ekranda yer alacak. Ayrıca Sizin İçin ve Trend bölümlerinden dilediğiniz şarkıyı fotoğrafınıza ekleyebileceksiniz.

Instagram’da gönderilerinize müzik eklemek için:
• İlk olarak paylaşmak istediğiniz fotoğrafı seçin.
• Ardından kişi etiketleme ve konum ekleme kısmına gelene kadar İleri butonuna tıklayın.
• Ekranda göreceğiniz Müzik Ekle seçeneğine tıklayın.
• Karşınıza çıkacak arama bölümünden dilediğiniz şarkıyı seçebilirsiniz. Müzik aramakla uğraşmak istemiyorsanız Sizin İçin ya da Trend Olan bölümlerinden dilediğinizi seçebilirsiniz.
• Daha sonra karşınıza seçtiğiniz şarkıyı kullanan tüm gönderileri görebileceğiniz bir ses sayfası çıkacak.
• Klip süresini de ayarlayın.
• Son olarak Bitti butonuna tıklayarak fotoğrafınızı paylaşabilirsiniz.

Instagram, postlarına müzik ekleyebilme özelliğini Türkiye, Brezilya ve Hindistan’da test etmeye başladı. Platformun gönderilere müzik ekleme özelliğini genel kullanıma ne zaman açacağını henüz bilmiyoruz. Eğer Beta sürümüne dahilseniz yukarıdaki adımları takip ederek özelliği kullanabilirsiniz.

WhatsApp Web İçin Beklenen Özelliklerden Biri Geliyor!

WhatsApp Web'e beklenen özellik geliyor
WhatsApp Web’e beklenen özellik geliyor

WhatsApp Web kullanımı, son zamanlarda en az mobil uygulaması kadar yaygınlaştı. Web sürümüne mobil uygulamayı aratmayacak özellikler geliyor. Beklenen özelliklerden bir daha platforma dahil edilecek. WhatsApp Web üzerinden gizlilik ayarlarını değiştirebileceğiz.

Platform, uçtan uca şifrelemeyi uzun zamandır kullanmasına rağmen son bir yılda gizlilik konusunda kullanıcıların güvenini kırmıştı. Fakat yakın zamanda WhatsApp Web veya masaüstü uygulamasını kullanan herkes, gizlilik seçeneklerini telefon kullanmadan değiştirebilecek.

Gizlilik özelliği şimdilik beta sürecinde ve yalnızca beta gönüllüleri tarafından kullanılıyor.
Beta sürecinin ardından tüm kullanıcıların gizlilik seçeneklerini bilgisayar üzerinden değiştirebilmesi bekleniyor.

Facebook da İçerik Üreticilerine Para Dağıtma Kararı Aldı!

Facebook, içerik üreticilerine para ödeyecek
Facebook, içerik üreticilerine para ödeyecek

Facebook, Clubhouse rakibi Canlı Ses Odaları özelliği için içerik üretecek kullanıcılara yüksek miktarlarda para ödeyecek. Facebook Canlı Ses Odaları özelliğini haziran ayında ABD kullanıcılarının hizmetine sunmuştu.

Platform, içerik üreticilerin en az 30 dakika uzunluğunda dört veya altı oturum gerçekleştirmelerini istiyor. Facebook, şimdilerde özelliğin kullanımını artırmak amacıyla 50 bin dolar bütçe ayırdığını ve dağıttığını duyurdu.

Ses odalarında sanatçı Miley Cyrus ve komedyen Sherry Cola gibi tanıdık isimler de bulunuyor. Fakat ünlülere ödeme yapılıp yapılmadığı henüz bilmiyoruz.

Meta, Facebook Gruplarına Alışveriş Özelliği Getirdi

Meta, Facebook Gruplarına Alışveriş Özelliği Getirdi
Meta, Facebook Gruplarına Alışveriş Özelliği Getirdi

Teknoloji şirketi Meta, Facebook’ta yeni bir alışveriş özelliği getirdi. Yeni özellik Facebook gruplarına yönelik şekilde hazırlanmış ve artık gruplar da mağaza oluşturulabilecek. Yeni alışveriş özelliği Android, web ve iOS kullanıcıları için aktifleşti.

Yeni alışveriş özelliği, grup içindeki mağazaların ve yöneticilerin kontrolünde olacak. Ayrıca özellik spesifik olarak hayırseverlik üzerine kurulu gruplara gelir sağlayacak. Facebook gruplarındaki yöneticiler de sayfalarında online mağaza oluşturabilecekler.

Satışlardan elde edilecek gelirin nereye gideceği yöneticilerin inisiyatifine bırakılıyor. Influencerlar bundan böyle ürün tanıtımları için takipçilerini başka sayfaya yönlendirmek zorunda kalmayacak. Markalar ve içerik üreticiler her iki sayfada çapraz akış yapabilecek.

Instagram, Sahte Profilleri Engelleyecek

Instagram sahte profilleri engelleyecek
Instagram sahte profilleri engelleyecek

Spam hesaplar ve sahte profiller, sosyal medya platformları için ciddi sorun haline geliyor. Instagram, bu tür durumları engellemek için yeni bir çözüm getirdi. Artık Instagram’da yeni kullanıcılar, kimliklerini doğrulamak için özçekim yapacak.

Instagram, “Başınızı farklı yönlere çevirdiğiniz kısa bir videoya ihtiyaç duyuyoruz. Bu, gerçek bir kişi olup olmadığınızı ve kimliğinizi doğrulamamıza yardımcı olacak.” şeklinde açıklamada bulundu.

Akabinde platform sahibi Meta, bu özelliğe ilişkin yaptığı açıklamada, kullanıcıların veri güvenliği konusunda endişe etmemesi gerektiğini ima etti.

Meta, yüklenilen özçekim videolarının Instagram üzerinde asla görüntülenmeyeceğini ve çekilen videoların 30 gün içerisinde silineceğini de belirtti. Ayrıca şirket yaptığı açıklamaya göre, biyometrik veri toplamayacak ve şirketin yüz tanıma teknolojisini kullanmayacak.

Instagram, 2 Yeni Özellik Üzerinde Çalışıyor

Instagram, iki yeni özellik üzerinde çalışıyor
Instagram, iki yeni özellik üzerinde çalışıyor

Tersine mühendislik işlemleriyle bilinen Alessandro Paluzzi, kendi Twitter hesabında Instagram’ın iOS kullanıcılarına getirmeyi düşündüğü bazı özellikler hakkında bilgiler paylaştı. Bu özelliklerden biri canlı yayınlara moderatör eklemek olacak.

Bahsedilen canlı yayın moderatör sistemi, neredeyse hepimizin bildiği üzere Twitch gibi canlı yayın platformlarında mevcut. Canlı yayın moderatörleri kanal sahibinin asistanı gibi çalışıyor. Bu asistanlar, yayın sırasında gelen soruları, yorumları, istekleri ve aklınıza gelebilecek diğer tüm işlemleri yönetebilecek. Bu özellik bizzat sanatçılar ve influencerlar için oldukça kullanışlı olabilir.

Şimdilik canlı yayınlara moderatör ekleme özelliği mevcut değil. Fakat son dönemlerdeki rekabetler dolayısıyla şirket, bu özellik üzerinde sıkı çalışıyor.

Instagram canlı yayın moderatörlerinin yanında, hikayelere bir beğeni butonu koymak üzerinde çalışıyor. Bu özelliğin test süreci Ağustos ayında başlamıştı. Fakat bu özelliğin geleceğinin kesinliği ya da ne zaman geleceği henüz belli değil.

Haftanın İçeriği: Pazarlama Hunisi (Marketing Funnel) Nedir?

Aşağıdaki görsele tıklayarak haftanın blog yazısını okuyabilirsiniz. 🙂

Haftanın İçeriği: Pazarlama Hunisi (Marketing Funnel) Nedir?

22-28 Kasım Özel Günler

22 Kasım

Diş Hekimleri Günü

24 Kasım

Öğretmenler Günü

25 Kasım

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

26 Kasım

Pasta Yeme Günü
Black Friday (Kara Cuma)

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Öneri İçerik: Black Friday Nedir? Ne Zaman? (Markalara Öneriler)

https://www.ahmetbalat.com/black-friday-nedir-ne-zaman-markalara-oneriler/

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu