Haftalık Bülten

10-16 Ekim Haftalık Bülten #80

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Instagram, AR Reklam Modelini Duyurdu!

Instagram AR Reklam Dönemi Başladı!
Instagram, AR Reklam Modelini Duyurdu!

Bildiğiniz gibi markalar tarafından bir süredir AR filtreler özelliği test ediliyor ve AR (Artırılmış Gerçeklik) özellikleri Instagram uygulamasına entegre edilmeye çalışılıyordu.

Meta’dan yapılan yeni duyuruya göre, Instagram’a yakında AR reklamları gelecek!

AR ortamında hazırlanan bu reklam modeli sayesinde, reklamı gören kullanıcılar sanki reklama dokunuyormuşçasına kendilerini reklamların içinde bulabilecek. Kullanıcılar reklamları gördüğünde butona tıklayacak. Telefonlarını sağa-sola, yukarı-aşağıya hareket ettirerek reklamdaki 3 boyutlu kreatifi (o kreatif sanki bulunduğu ortamda karşısındaymış gibi) görebilecek. Üstelik bu, telefondan yapılabilecek.

Elbette AR reklamların gelmesi reklamcılıkta yeni modelleri de bize sunacak. Örneğin gördüğünüz ürünleri AR formatta deneyebileceksiniz. Mesela bir ruj beğendiyseniz bunu dudaklarınıza sanal olarak sürerek, ürünü üzerinizde deneyebileceksiniz. Ya da mobilya, tişört, gözlük vs..

WhatsApp Gruplarına 2 Yeni Özellik Geliyor!

WhatsApp'a Yeni Özellikler Geliyor
WhatsApp Gruplarına 2 Yeni Özellik Geliyor!

Meta, WhatsApp’a hemen hemen her ay yeni özellikler getiriyor. Bu yeni özellikler genellikle uzunca bir test dönemi sonrasında yayına alınıyor.

WhatsApp’a gelecek ilk özellik grupların katılımcı sayısında tekrar artış olması. Bildiğiniz gibi yakın zamanda WhatsApp gruplarının maksimum katılımca sayısı 512’ye çıkarılmıştı. Bu sayı şimdi 1024’e çıkarılıyor. Böylelikle WhatsApp’ta daha kalabalık gruplar oluşturulabilecek.

Gelecek olan bir diğer yeni özellikse “bekleme listeleri”. Grup yöneticileri, gruba katılma isteğinde bulunan kullanıcıların listelerini görebilecek ve buna göre aksiyon alabilecekler.

Özellikler şu anda test aşamasında ve yakında özelliklerin yayınlanması bekleniyor.

Instagram’da Fotoğraf ve Video ile Yanıt Verme Dönemi Başlıyor!

Instagram'da Sorulara Vidoe ile Yanıt Verme Özelliği
Instagram’da Fotoğraf ve Video ile Yanıt Verme Dönemi Başlıyor!

Gün geçmiyor ki Instagram’a sıra dışı bir özellik daha gelmesin! Instagram, platform içi etkileşimin artırılması için yeni özelliğini duyurdu. Buna göre Instagram, hikayelerinizdede paylaştığınız Soru Etiketine kullanıcıların fotoğraf ve videolar ile yanıtlar vermesine olanak sağlayan özelliğini yayına alıyor.

Özellik şu anda ülkemizde sınırlı sayıda kullanıcı tarafından test aşamasında kullanılabiliyor.

Telegram: “WhatsApp’tan Uzak Durun!”

Telegram'dan Uyarı WhatsApp'tan Uzak Durun
Telegram: “WhatsApp’tan Uzak Durun!”

Telegram ve WhatsApp arasında sular durulmuyor. Telegram Kurucusu “Rusya’nın Zuckerberg’i” Pave Durov, WhatsApp kullanıcılarını uyardı. Durov, Telegram kanalından yaptığı açıklamada WhatsApp’ta ciddi bir güvenlik açığının bulunduğunu ve kişisel verilerin tehlikede olduğunu belirtti.

Durov aynı zamanda WhatsApp’ın, kullanıcılarını 13 yıldır gözetlediğini söyledi. Durov, Telegram’ın 700 milyondan fazla aktif kullanıcısının olduğunu ve güvenli olduklarını söyledi.

Bildiğiniz gibi Rusya – Ukrayna savaşından ötürü Rusya’da WhatsApp kullanılamıyor. Telegram, Rusya’da en çok kullanılan yerli mesajlaşma uygulaması. Telegram dünyada 1 milyara yakın insan tarafından kullanılıyor ve WhatsApp’ın mevcutta en güçlü rakibi konumunda.

Bu arada yeri gelmişken Telegram kanalıma katılarak da güncel gelişmeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz: https://t.me/ahmetbalatcom

Instagram’a Yeni Reklam Modelleri Geliyor! (Daha Fazla Reklam Göreceğiz)

Instagram'a Yeni Reklam Modelleri Geliyor
Instagram’a Yeni Reklam Modelleri Geliyor! (Daha Fazla Reklam Göreceğiz)

Bildiğiniz gibi Instagram’ın en büyük gelir kaynağı (diğer sosyal medya platformları gibi) reklamlar. Dolayısıyla platformda ne kadar reklam harcaması olursa ve ne kadar reklam gösterilirse, Instagram’ın gelirleri de o kadar artıyor.

Instagram bu düşünceden yola çıkarak yeni reklam modellerini test ettiğini duyurdu (hatta bazıları ülkemizde sınırlı sayıda kullanıcıda aktif durumda). Artık Instagram’da daha fazla reklam göreceğiz.

Bunlardan ilki profil reklamları. Instagram’da artık, kullanıcıların profillerde reklamlar görebileceğiz. Bu sayede reklam verenler de artık kullanıcıların profillerinde reklamlar gösterebilecek.

İkinci seçenek ise, keşfet reklamları. Artık keşfette daha çok reklam göreceğiz. Aslında keşfette dolaşırken zaten halihazırda reklamlar görebiliyorduk. Ancak bu yeni modelde, keşfet butonuna tıkladığımız anda o çoklu görsel bulunan sayfada direkt reklamlar görebileceğiz.

Üçüncü olarak Meta, Facebook’taki reels içeriklerde reklamlar göstermeye başlayacak. Artık Facebook’ta bir reels videosu izlerken bu videonun içinde video reklamlar görebileceksiniz. Bu özellik başarılı olursa Instagram reels içeriklerin içinde de reklamlar görebiliriz diye düşünüyorum.

TikTok’a 2 Yeni Özellik Geldi! (Şahane!)

Tiktok'a Yeni Özellikler Geldi
TikTok’a 2 Yeni Özellik Geldi! (Şahane!)

Sosyal medya trendlerini belirleyen platform TikTok, yeni fotoğraf düzenleme aracını duyurdu. Buna göre artık videolarınıza 35 kareye kadar fotoğraflar ekleyerek bunu yeni fotoğraf düzenleme aracında düzenleyebileceksiniz.

Bu araç sayesinde daha efektif dikey videolar oluşturabilirsiniz. TikTok’a gelen bir diğer yeni özelliğe göre karakter sınırı artık ortadan kaldırılıyor. Video ve içeriklerin altına 2200’e kadar karakter eklenebilecek.

Twitter’a Karma Video Özelliği Geldi!

Twitter Karma Video Özelliği
Twitter’a Karma Video Özelliği Geldi!

Bildiğiniz gibi Twitter’da eskiden 1 tweet’te yalnızca 1 adet video paylaşılabiliyordu. Twitter’a gelen yeni özelliğe göre artık tek tweet’te 4 taneye kadar video ve GIF paylaşabiliyorsunuz.

Twitter, kullanıcıların daha fazla video içerikler paylaşabileceği yeni özellikleri de test ettiğini duyurdu.

TikTok’un 2021’de Ne Kadar Kazandığı Açıklandı! (Dudağım Uçukladı)

TikTok 2021 Yılında Ne Kadar Para Kazandı?
TikTok’un 2021’de Ne Kadar Kazandığı Açıklandı!

2016’da hayatımıza giren ve kısa sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşan TikTok, 2021’deki gelirini duyurdu.

Şu anda 1,5 milyar kullanıcısı olan TikTok, 2021 yılında 990 milyon dolar gelir elde ettiğini duyurdu! Yani neredeyse 1 milyar dolar! Bu da yaklaşık 18.580.500.000,00 Türk Lirası demek.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Haftanın Yazısı: PEST Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Ahmet Balat Akademi’de 10.10 İndirim Günleri Devam Ediyor! (Bugün Son Gün!)

Ahmet Balat Akademi 10.10 İndirim Günleri
10.10 İndirim Günleri

Ahmet Balat Akademi’de 10.10 İndirim Günleri başladı!
%75’e varan Ekim ayı indirimlerine ek olarak sepette 500₺’ye varan indirimler seni bekliyor!

1)Birebir Destekli Meta Business ve Birebir Destekli Google Ads Eğitimlerinde sepette 500₺ indirim!
*Kod: FIRSAT500

2)A’dan Z’ye Canva ve Kapsamlı Reels Eğitimlerinde sepette 100₺ indirim!
*Kod: FIRSAT100

10 Ekim – 23.59’a kadar geçerli bu büyük fırsatı kaçırma!
>> www.ahmetbalatakademi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu