Dijital Pazarlama

Pest Analizi Kılavuzu: Önemi, Aşamaları ve Örnekler

21. yüzyıl medyadan finansa, pazarlamadan çalışma biçimlerine kadar her alanda dönüşümlere tanık oldu. Geleneksel işletme teorilerinin geride kaldığı bugünlerde yeni strateji geliştirme biçimlerine adapte olabilen firmalar iş hayatına 1-0 önde başlıyor. Pest analizi de bu doğrultuda kapsamlı bir iş analizi olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan pest analizi ile iş geliştirmek, günden güne daha tercih edilir hale geldi. Bu noktada “Pest Analizi Kılavuzu: Önemi, Aşamaları ve Örnekler” detaylı incelenmeye değer bir konu başlığı.

Pest analizi; politik, ekonomik, sosyo kültürel ve teknolojik analizleri kapsayan bütünlüklü bir iş analizi olarak açıklanabilir Bu derece disiplinler arası bir çalışma ise oldukça detaycı bir bakış açıcı gerektiriyor. Fakat bu strateji, detaylı incelemenizin karşılığını verecek düzeyde başarılı sonuçlara sahip. 

Pest Analizi Nedir?

Pest Analizi Kılavuzu

Pest analizi, diğer pek çok iş analizine kıyasla makro bir analiz gerektirir. Bu sayede yapılan işin hangi kişi ve toplulukları, ne şekilde etkileyeceği araştırılmaktadır. Strateji ve modelin çevresel etkileri, dört temel alanda analiz edilmelidir.

Herhangi bir karmaşıklığa yer vermemek adına, ilk olarak bu analizin temel unsurlarını öğrenmek önemli. Her şeyden önce pest kelimesi; political, economic, social ve technological kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu doğrultuda iş modeli geliştirirken bu dört unsura odaklanmak hedefleniyor. Üretilen hizmetin ya da ürünün bu alanlar özelinde hangi etkilere maruz kalabileceği değerlendirilir. Aynı zamanda, belirtilen alanlar sınırlarında avantaj ve dezavantajları araştırılır. Bu sayede kapsamlı bir iş modeli ortaya koyularak geleceğe yatırım yapılmaktadır.

Pest Analizi Nasıl Yapılır?

Pest Analizi Kılavuzu

Bir firma, içinde bulunduğu sektörde ne kadar başarılı olursa olsun bu pazar içinde ayakta kalmak zorlu olabilir. Değişen teknoloji, siyasal-sosyal atmosfer ve ekonomik koşullar sektörel değişimlere de yol açabilmektedir. Bu doğrultuda şirketin ayakta kalması ve ilerlemesi için değişen alanları başarılı bir şekilde analiz etmesi gerekir. Pest analizi yaparken öncelikle pazardaki değişimler incelenmelidir. Sonrasında, bu yenilikler karşısında firmanın alacağı konum belirlenmelidir. Yeniliklerin firmaya olumlu ya da olumsuz etkileri üzerinde durulması ve kapsamlı bir araştırma yapılması gerekir.

Doğru soruların sorulması, analiz sırasında hayati öneme sahiptir. Buna ek olarak, soruların olası yanıtlarını belirlemek mümkündür. Bu yanıtlara verilebilecek cevap seçeneklerine göre farklı durumlar için yeni yollar belirlenebilir.

Pest Analizinde Yer Alan Faktörler

Pest Analizi Kılavuzu

Pest analizi faktörleri ekonomik çevre, politik çevre, sosyal çevre ve teknolojik çevredeki değişimleri içerir. Bu faktörler, hem yerel hem de küresel ölçekte değişebilen unsurlardır. Bu değişkenlik, pest analizini süreklilik gerektiren bir analiz haline getirmektedir. Dikkate alınması gereken faktörler şöyle sıralanabilir:

  • Politik çevre: Uluslararası ilişkilerin güncel durumu, bulunulan ülkenin mali politikaları, kredi ve vergiler, önemli seçim sonuçları gibi değişkenlere bağlıdır.
  • Ekonomik çevre: Borsanın durumu, enflasyon oranı, ülkenin ekonomik durumu gibi belirleyenlere sahiptir.
  • Sosyo kültürel çevre: Hedef kitlenin eğitim düzeyi, nüfus artışı, tüketicinin rutin davranışı ve benzeri unsurlardan etkilenir.
  • Teknolojik çevre: İletişim, reklamcılık ve pazarlama teknolojilerindeki yenilikler ve teknolojik maliyetlerin değişimi gibi değişimlere açıktır.

Pest analizinin dört temel faktörü de kendi başına değerlendirilmelidir. Bu faktörlerin oluşturduğu etkiler tanımlanmalıdır. Böylece kapsamlı bir analiz ile firmanın geleceği belirli bir çizgiye oturtulabilir.

Pest Analizi Örnekleri

Pest Analizi Kılavuzu

Pest analizi, ilk defa 1967 yılında Harvard Üniversitesi mensubu bir profesör tarafından tanımlandı. İlerleyen yıllarda ise dünyanın pek çok yerinde geliştirildi ve kullanılmaya başlandı. Öyle ki günümüzde, sektörlerinde önde gelen pek çok firma pest analizi ile strateji geliştiriyor. Kimi işletmeler örnek modelleri temel alırken kimileri de yenilikçi analizler ile ön plana çıkmaktadır. Pest analizi örneği incelemek bu noktada kendi iş analizinize katkı sağlayabilecek bir çalışma olabilir.

Pest analizi örnekleri üzerinden yürütülecek bir çalışmada, firmanızla aynı sektörde yer alan gelişmiş işletmeleri temel almanız mantıklı olacaktır. Örneğin; havacılık alanında Türk Hava Yolları pest analizi, teknoloji alanında Xiaomi pest analizi araştırılabilir.

Coca Cola Pest Analizi Örneği

Öncelikle, Coca Cola pest analizi dikkat çeken ve sık merak edilen çalışmalar arasında. İşletme fakültelerinde dahi okutulan Coca Cola pest analizi, özellikle sosyo kültürel etkilere oldukça açık bulunuyor. Coca Cola markası kapsamında dikkate alınabilecek faktörler şöyledir:

  • Politik Faktörler: Bu alan, hukuki faktörleri de kapsamakta. Bu doğrultuda ürünün yasalara uygun şekilde üretilerek pazarlanması gerekiyor. Uluslararası pazarda satış yapmak dikkatli incelenmesi gereken yasal bir sorumluluk doğurmaktadır.
  • Ekonomik Faktörler: Yüzlerce ülkeye satış yapan firmanın, her bir pazarı ayrı incelemesi lazım. Hedef kitlenin değişkenliği göz önünde tutulabilir.
  • Sosyal Faktörler: Farklı ülkelerin kültür ve yeme-içme alışkanlığı dikkate alınıyor. Örneğin Norveç ve Japonya’da içeceğe eklenmesi planlanan aromalar farklılık gösterebilir.
  • Teknolojik Faktörler: Coca Cola, fabrikası bulunan birçok ülkede yüksek teknoloji ile çalışıyor. Bu üretim tesislerinde üretim kalitesi ve hızına büyük önem verilmekte. Aynı zamanda şirket, sosyal medyo teknolojilerini de dikkatli kullanıyor.

Derinlemesine bir araştırmanın konusu olabilecek Coca Cola pest analizi, uzmanlar tarafından hala ilgi çekmekte. Bu sayede örnek model olarak kullanılması da kolaylaşıyor.

Pest Analizinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pest Analizi Kılavuzu

Pest analizini diğer yöntemlerden ayıran en temel unsur, detaylı ve bütünlüklü bakış açısıdır. Bu doğrultuda gelişimine devam eden analize, legal faktörler ve çevresel faktörler de eklenebilir. Kimi uzmanlar PESTEL analizi tanımlaması ile analizin tanımını genişletmiştir. Kimileri ise hukuki faktörleri politik faktörlerin bir alt başlığı olarak görmektedir. Bu noktada yapacağınız analizde hukuki düzenlemeleri atlamamanız önemli olacaktır. Ek olarak, firmanın çevresel faktörler karşısında konumlanışını belirlemeniz hedef kitlenizde olumlu değişim yaratabilecektir.  

Sıkça Sorulan Sorular

Pest Analizi Ne Zaman Yapılır?

Pest analizi, strateji geliştirme sürecinin herhangi bir aşamasında faydalı olabilir. Örneğin, teknolojik veya politik değişimlerin firmayı ne düzeyde etkilediğini belirli zaman aralıklarında analiz edebilirsiniz. Öte yandan, işletmenin kuruluş aşamasında analizin tamamlanması mantıklı olacaktır.

Pest Analizi Ne için Kullanılır?

Firmaların ve sunulan hizmetlerin yürütülmesi sırasında strateji analizi yapılması gerekir. Pest analizi, iş geliştirme stratejisi oluşturmak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda, rakip firmaların bu faktörler karşısındaki konumlanışını değerlendirme şansınız bulunur. Böylece rakip analizini pest analizi ile bir arada götürebilirsiniz. 

Swot Analizi Nedir?

Swot analizi, strateji geliştirmek için yararlanılan analizler arasındadır. Bu analiz çeşidi ile firmanın avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesi hedeflenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu