Haftalık Bülten

7-13 Haziran Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

WhatsApp Hesapları Dört Farklı Cihazdan Kullanılabilecek

WhatsApp Hesapları Dört Farklı Cihazdan Kullanılabilecek
WhatsApp Hesapları Dört Farklı Cihazdan Kullanılabilecek

WhatsApp’ın çoklu cihaz desteği vermesi son haftalarda gündem konusuydu. WhatsApp, çoklu cihaz desteğine gelecek aylarda herkes tarafından erişilebileceğini ve kullanıcıların hesaplarını maksimum dört farklı cihazda kullanabileceğini duyurdu. Mark Zuckerberg, çoklu cihaz özelliğinin, uçtan uca şifrelemeden ödün vermeyeceğini ve telefonun şarjı bitse dahi tüm içeriğin ve mesajların telefonlar arasında düzgün bir şekilde senkronize edileceğini belirtti.

WhatsApp ayrıca çoklu cihaz desteğinin yanında, bir kere görüntüleme (view once) özelliğini de platforma dahil edileceğini açıkladı. WhatsApp geçen sene kullanıcılarına mesajlara yedi günlük bir zamanlayıcı ayarlama (kaybolma modu) özelliği sunmuştu. WhatsApp’ın bir kere görüntüleme özelliği aslında Instagram‘ın direkt mesajlaşma kısmındaki medya paylaşımına benzeyecek. Dilerseniz Instagram‘da da fotoğrafınızı bir kere görüntüledikten sonra bu fotoğrafın tamamen kaybolmasını tercih edebilirsiniz.

Çoklu cihaz desteği özelliği gelecek bir-iki ay içerisinde genel beta sürümüne girecek. Fakat diğer özelliklerin ne zaman faaliyete geçeceği henüz belli değil.

Facebook, İçerik Üreticileri İçin Verdiği Desteği Artırıyor

Facebook İçerik Üreticileri İçin Verdiği Desteği Artırıyor
Facebook İçerik Üreticileri İçin Verdiği Desteği Artırıyor

Facebook, online düzenlenen bir etkinlik ile içerik üreticilerine destek olacak Facebook Creator Marketing Accelerator programını tanıttı. Etkinlikte Instagram, yaratıcı içerik üreticilerinin gelir elde edebilmelerine yardımcı olmak adına yeni ürünlerini katılımcılara sundu.

Programın ana amaçlarından bazıları ise içerik üreticilerinin Facebook’u daha iyi kullanmalarını sağlamak ve platform içindeki yaratıcı kullanıcıların kendileriyle iş birliği yapmayı isteyen markalarla kolayca bir araya gelmesini sağlamak. Bunu gerçekleştirebilmek adına Facebook pek çok aracı kullanıma sunuyor. Yakında kullanıma sunulacak araçlar arasında içerik üretici mağazaları ve yeni markalı içerik promosyon anlaşma sistemleri yer alıyor.

Bu araçlar, Instagram veya Facebook dışında gerçekleşen içerik üreticisi ortaklıklarını da kolaylaştıracak.

Twitter, Beğeni Tuşuna Yeni Tepkimeler Ekliyor

Twitter beğeni tuşuna yeni tepkiler ekliyor
Twitter Beğeni Tuşuna Yeni Tepkimeler Ekliyor

Twitter, Facebook‘ta kullanmaya alışık olduğumuz emojili tepkimeleri test ediyor. Twitter’da sadece kalp tuşuyla sınırlı olan beğeni tuşu, muhtemelen önümüzdeki haftalarda tepkime tuşlarıyla çeşitlendirilecek.

Twitter, Facebook’un hüzünlü ve gülme emojilerine ek olarak farklı ruh hallerini de ekleyecek. Örneğin; üzgün, cheer, haha, hmm gibi… Henüz kızgın emojisi bulunmuyor. Fakat bu özellik şimdilik test aşamasında ve önümüzdeki günlerde kızgın veya farklı bir emojinin daha eklenmesi muhtemel görünüyor.

Twitter, “Spaces” ve “Twitter Blue” Özelliğini Yeni Kullanıcılara Açıyor

4-	Twitter Blue ve Spaces Özelliği Yeni Kullanıcılara Açılıyor
Twitter Blue ve Spaces Özelliği Yeni Kullanıcılara Açılıyor

Twitter, geçtiğimiz nisan ayında Clubhouse benzeri Spaces özelliğini tarayıcılar için de aktifleştireceğini duyurmuştu. Yeni güncelleme ile birlikte Twitter, iOS sürümünde Spaces‘a öncelik verdi.

Twitter kullanıcıları, Spaces’a uygulamanın ortasında bulunan yeni bir tuş ile ulaşabilecek. Arama tuşu ve bildirimler arasındaki Spaces tuşu, kullanıcılara Spaces odağında bir akış sunuyor. Bu yeni tasarım, şu an test amacıyla beta sürümünde ve yalnızca 500 kullanıcıya açıldı.

Twitter’ın abonelik servisi olan Twitter Blue, Kanada ve Avustralya kullanıcılarına açıldı. Twitter Blue Abonelik kapsamında, tweet akışlarını sade bir görünüm ile okuma imkanı sunan okuma modu, kaydettiğiniz içerikleri düzenlemenizi sağlayan dosyalar ve atılan Tweetleri geri alma özelliği gibi hizmetlere sahip. Twitter Blue, Avustralya’da 4,49, Kanada’da 3.49 dolardan kullanıcılar ile buluşuyor.

2021’in İlk Çeyreğinin En İyi Reklamları

2021’in İlk Çeyreğinin En İyi Reklamları
2021’in İlk Çeyreğinin En İyi Reklamları

Bugünlerde maalesef pandemi koşullarının etkilemediği bir konudan bahsedebilmek imkansıza yakın gözüküyor. Durum böyle olunca özgür olduğumuz günlere olan hasretlik halini yansıtan ve insanların kahraman olduğu hikayeler anlatan markalara tüketiciler olumlu tepkiler veriyor. Ekranı adeta bir aynaya çevirip tüketicilerin korkularını, beklentilerini, sevinçlerini onlara geri yansıtan markaların işleri YouTube Ads Leaderboard’da yerlerini alıyor. Bunun gizli formülü ise veriyi doğru okuyup içgörüye çevirebilmek ve tüketicilerin günlük hayatını, mutluluklarını, ihtiyaçlarını iyi gözlemleyebilmek.

En iyi reklamlar listesinde birinci sırada Durex alıyor ve Türkiye’de cinsel hayata adımlarını henüz atmış durumda ya da atmak üzere olan gençlerin yetişkin filmlerini cinsel eğitim aracı olarak gördüğünü söylüyor. Listeye giren işlerde ortak görünen özellikler ise dikkat çekicilik, samimiyet, net ve tek bir mesaj.

Google’ın “2021 ilk çeyreğinin en iyi reklamları ve öğrettikleri” adlı detaylı yazısına linkten ulaşabilirsiniz. https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/pazarlama-stratejileri/video/2021-ilk-ceyreginin-en-iyi-reklamlari-ve-ogrettikleri/

Haftanın Yazısı: Facebook Çevrimdışı Olay Seti Nedir?

Çevrimdışı Olay Seti ile Facebook ve Instagram reklamlarınızın fiziki mağazanızdaki satışlarınıza etkisini ölçümleyebilirsiniz!

Merhaba, bu haftaki yazımda sizler için Facebook Çevrimdışı Olay Seti Nedir? Konusunu detaylı şekilde anlattım. Keyifli okumalar dilerim.

YAZININ TAMAMI: https://www.ahmetbalat.com/facebook-cevrimdisi-olay-seti-nedir/

7-13 Haziran Önemli Günler

8 Haziran Salı

Dünya Okyanus Günü

9 Haziran Çarşamba

Donald Duck Günü

10 Haziran Perşembe

Dünya Soğuk Çay Günü

11 Haziran Cuma

Avrupa Kupası Futbol Milli Takım Açılış Maçı: Türkiye vs İtalya

12 Haziran Cumartesi

Superman Günü

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu