Haftalık Bülten

15-21 Kasım Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Meta, Facebook Gruplarında Alışveriş Özelliğini Başlatıyor!

Facebook gruplarında alışveriş özelliği
Facebook gruplarında alışveriş özelliği

Teknoloji şirketi Meta, Facebook gruplarına yönelik yeni bir alışveriş özelliği getirdi. Alışveriş özelliği Android, iOS ve web kullanıcıları için aktif durumda.

Yeni özellik grupta yer alan yönetici ve mağazaların kontrolünde olacak. Satışlardan elde edilen paranın nereye gideceği yöneticilere bırakılıyor. Ayrıca yeniliğin özellikle hayırseverlik üzerine kurulan gruplara gelir sağlaması da düşünülüyor.

Bildiğiniz gibi Facebook’ta uzun zamandır canlı alışveriş özelliği bulunuyor. Ancak şirket özelliğin daha sorunsuz ilerlemesini sağlamayı amaçlıyor.

Instagram Reels’ta Para Kazanma Dönemi Başlıyor!

Instagram Reels para kazanma özelliği
Instagram Reels para kazanma özelliği

Mark Zuckerberg, TikTok ile rekabeti artırarak Instagram Reels için para kazanma özelliği getireceklerini açıkladı.

Sosyal medyadaki kısa videoların popülerliği üzerine kurulan TikTok, başarısıyla diğer platformları da şekillendirmeye devam ediyor. Trendlere kayıtsız kalamayarak Reels özelliğini geliştiren Instagram, daha fazla kullanıcıyı platforma çekmeyi amaçlıyor.

Instagram, Reels videoları üreten içerik üreticilerine yüksek rakamlarda paralar ödeyecek. Şirket, 2022’ye kadar yapılacak ödemelerin 1 milyar doları bulacağını açıkladı. Daha az takipçi ve izlenmeye oranına sahip içerik üreticiler için daha az miktarlar ödeniyor.

Instagram Videolarına Seslendirme Özelliği Geliyor

Instagram video seslendirme özelliği
Instagram video seslendirme özelliği

TikTok’un başarısını yakından takip eden Instagram, Reels’in ardından video seslendirme özelliği için harekete geçti. Artık Reels videolarına metin seslendirme ekleyebileceğiz.

Instagram, TikTok tarafından geliştirilen ve videolardaki yazıların seslendirilmesini sağlayan özelliği platforma entegre etti. Eklenti sayesinde videolar için yazdığımız metinler, seçeceğimiz sese göre okunacak.

Dolayısıyla yazdıklarınızı seslendirmek yerine yapay sesleri kullanabileceksiniz. Instagram metin seslendirme özelliğini iOS ve Android kullanıcılarına sundu. Sizler özellik hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi benimle paylaşmayı unutmayın. 🙂

YouTube, Tam Ekran Videolar İçin Yeni Özellikler Geliştiriyor

Youtube, tam ekren videolar için özellik geliştiriyor
Youtube, tam ekren videolar için özellik geliştiriyor

YouTube, geçtiğimiz günlerde tam ekran video izlerken sunduğu olanakları dikey moddayken de sunabilmek için yeni özellikler eklemişti. YouTube, şimdi ise eklediği özellikleri genişletiyor.

Tam ekrandayken video açıklamalarını ve yorumları görüntüleme, beğenme ve paylaşma gibi güncellemeler yapan YouTube, bu güncellemeleri daha kolay ulaşılır hale getirecek. Platform, mobil cihazlarda videolar tam ekrandayken dahi uygulamayı dikey ekrandaki gibi kullanabilme özelliği geliştiriyor.

Özelliklerin tüm kullanıcılar için ne zaman aktif olacağı ise henüz belli değil.

YouTube Beğenmeme (Dislike) Sayısını Gizleyecek!

Youtube beğenmeme sayısını gizleyecek
Youtube beğenmeme sayısını gizleyecek

YouTube, dislike (beğenmeme) butonu hakkında önemli bir değişikliğe gidiyor.

Platform, içerik üreticilerin zaman zaman beğenmeme özelliği üzerinden saldırıya uğradığını dile getirdi. Dolayısıyla platformun yöneticileri ve geliştiricileri aldıkları kararla beğenmeme sayısını gizleyeceklerini duyurdu.

Platformdaki beğenmeme sayısını yalnızca içerik üreticisi görebilecek. Dolayısıyla buton tamamen kaldırılmayacak, gizli (özel) hale getirilecek. Yani beğenmediğimiz içerikleri üreticisine şikayet etme hakkına bundan sonra da sahip olacağız.

Facebook Reklam Hedeflerine Kısıtlamalar Geliyor!

Meta reklam hedeflemeleri
Meta reklam hedeflemeleri

Meta, reklam alanında önemli bir yenilik yapıyor. Bundan sonra belirli konular için reklam hedeflemesi yapamayacağız. Özellikle reklam verenlerin, yeniliklerden memnun kalmayacağı düşünülüyor.

Teknoloji şirketi Meta, 2022‘den itibaren reklamların değerlendirmeye göre yayınlanmasına izin verecek. Bilgilere göre şirket kullanıcılarına daha hassas davranmayı hedefliyor.

Meta, ayrıntılı hedefleme seçeneklerinin iptal edileceği kategorileri belirledi. Cinsellik, ırk veya etnik köken, politika, din ve sağlık gibi önemli konularda reklam hedeflemeleri yapılamayacak.

Meta, platformlar içerisinde huzursuzluk yaratılmasının da önüne geçmeyi planlıyor. Güncellemenin Ocak 2022‘de yürürlüğe girmesiyle işletmelerin ya da ziyaretçilerin gelirlerindeki değişmeleri hep birlikte göreceğiz. 🙂

Sizler Meta’nın reklam hedefleme konusundaki değişikliklerini nasıl buluyorsunuz? Fikirlerinizi paylaşmayı unutmayın.

Instagram ve Facebook Yorumları Birleşiyor!

Instagram ve Facebook yorumları birleşiyor
Instagram ve Facebook yorumları birleşiyor

Meta, Instagram ve Facebook arasındaki bağı güçlendirmek için iki platformun da yorumlarını birleştiriyor.

Instagram fotoğraflarınızı Facebook hesabınıza aktardığınızda, gelen yorumları görebilmek için telefonunuzda Facebook’un yükle olması gerekiyordu. Fakat şimdi bu durum da zorunluluk olmaktan çıkacak.

Facebook yorumlarımıza Instagram üzerinden cevap verebilecek, gelen yorumları da direkt olarak Instagram’dan görüntüleyebileceğiz.

Güncellemeleri kullanabilmek için sosyal medya hesaplarınızı eşleştirmeniz gerekiyor. Ayrıca gönderiyi Instagram’da paylaşırken ‘Facebook’a aktar’ seçeneğini de işaretlemelisiniz. İşaretlenmeyen yorumlar birleşmiyor.

Yeni özellik henüz test aşamasında ve ne zaman kullanıma sunulacağı henüz belli değil.

Facebook Ücretli Abonelik Sayesinde Para Kazandıracak!

Facebook ücretli abonelik
Facebook ücretli abonelik

Facebook grupları ve topluluk sayfaları ücretli abonelik özelliği sayesinde para kazanabilecek. Ücretli abonelik Çevrimiçi grup yöneticileri görünüm ve karşılama mesajları gibi birçok özelliğe sahip olabilecek.

Facebook seçenekler sayesinde grupların kolayca ayırt edilebilmesini amaçlıyor. Yeni araçlar sayesinde yöneticiler grubun renklerini, arka planları ve yazı tiplerini değiştirebilecek.

Facebook elde edilen gelirden kesinti yapmayacak. Yöneticiler, uygulama mağazası ücretleri ve vergiler dışından tüm geliri kendileri toplayabilecek.

Facebook şimdilik kesinti yapmayacağını söylese de ilerleyen dönemlerde durum değişkenlik gösterebilir.

Instagram, Kullanıcılarına Uygulamayı Kapattıracak

Instagram Mola Ver özelliği
Instagram Mola Ver özelliği

Instagram, kullanıcılara uygulamadan çıkmaları gerektiğini hatırlatacak Mola Ver (Take a Break) özelliğini test ediyor. Özellik isminden de anlaşıldığı gibi Instagram kullanıcılarını uygulamadan kısa süreliğine de olsa uzaklaştıracak.

Meta, kaybettiği kullanıcı güvenini gençleri önemsediğini gösterdiği mola ver özelliğiyle geri kazanmayı amaçlıyor. Mola verme uyarısı belirli sayıda Instagram kullanıcısının erişimine açıldı. Aralık ayında da dünya geneline sunulması bekleniyor.

Twitter, Yeni Tasarımıyla Instagram’a Benziyor

Twitter yeni anasayfa tasarımı
Twitter yeni anasayfa tasarımı

Twitter, Instagram’a çok benzeyen anasayfa tasarımıyla dikkatleri üzerine çekti. Platformun yeni tasarımı oldukça sade görünüyor. Ayrıca beğenme, paylaşma, yorum ve retweet yapma işlevlerini de daha kullanışlı hale getiriyor.

Yeni tasarımda, kullanıcı adları sol taraftan alınarak aynı blok içerisine başlık gibi yerleştirildi. Tweet’e gelen cevaplar, beğenme, retweet ve paylaşma butonları ise daha geniş bir alan sahip. Tweetle alakalı paylaşılan görseller de daha geniş alanda görüntülenebiliyor.

Twitter’ın yeni anasayfa tasarımı şimdilik sınırlı sayıda kullanıcı tarafından deneniyor.

Haftanın İçeriği: Metaverse Nedir?

Aşağıdaki görsele tıklayarak haftanın blog yazısını okuyabilirsiniz. 🙂

Haftanın İçeriği: Metaverse Nedir? (Kapsamlı İçerik)

15-21 Kasım Özel Günler

15 Kasım

Buzdolabı Temizleme Günü

16 Kasım

Uluslararası Hoşgörü Günü
Fast Food Yeme Günü
UNESCO’nun Kuruluş Günü
Dünya Girişimcilik Haftası (16-22 Kasım)
Türkiye – Karadağ Dünya Kupası Eleme Maçı (Futbol)

17 Kasım

Dünya Prematüre Çocuklar Günü
Dünya Komşular Günü

18 Kasım

Mickey Mouse Günü

19 Kasım

Dünya Tuvalet Günü
Dünya Erkekler Günü
Dünya Felsefe Günü

20 Kasım

Dünya Çocuk Hakları Günü

21 Kasım

Dünya Merhaba Deme Günü
Dünya Televizyon Günü
Galatasaray – Fenerbahçe Futbol Maçı (Derby Day)

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

ÖNERİ İÇERİK: Pazarlama Hunisi (Marketing Funnel) Nedir?
https://www.ahmetbalat.com/pazarlama-hunisi-marketing-funnel-nedir/

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu