Haftalık Bülten

14-20 Şubat Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Twitter, Videoların Oynatma Hızını Kontrol Etmemize İzin Verecek

Twitter, videoların oynatma hızını kontrol etmemize izin verecek
Twitter, videoların oynatma hızını kontrol etmemize izin verecek

Twitter, Support hesabından yaptığı paylaşım aracılığıyla artık platformdaki videoların oynatma hızını değiştirebileceğimizi duyurdu.

Bildiğiniz gibi sosyal medya platformları video hızlandırma özelliklerini getiriyorlar. YouTube hızlandırma özelliğine uzun süredir sahip olsa da Netflix ve WhatsApp gibi platformlar bu alanda görece yeniydi. Şimdilerde ise Twitter da video hızlandırma özelliğini test ediyor.

Güncellemeyle birlikte Twitter platformundaki videoları ve sesli tweet’leri 0.5x, 1x, 2x ve daha fazla oynatma hızı seçeneğiyle hızlandırabileceğiz. Twitter, şimdilik video hızlandırma özelliğini yalnızca Web ara yüzünde ve Android kullanıcılarıyla test ediyor. Fakat platform sözcüsü özelliğin ilerleyen günlerde iOS kullanıcıları için de aktif olacağını bildirdi.

#İşBirliği Yazmayan Influencerlara Büyük Ceza!

Paylaşımlarına Ürün Tanıtımı yazmayan içerik üreticileri para cezasına çarptırılacak
Paylaşımlarına Ürün Tanıtımı yazmayan içerik üreticileri para cezasına çarptırılacak

Sosyal medya düzenlemesinin ardından günümüzde içerik üreticileri, paylaşımlarını yaparken oldukça dikkatli olmak zorunda kalıyor. Geçenlerde yaptığı paylaşımda gizlice ürün tanıtımı yapan bir içerik üreticisi, Rekabet Kurulu tarafından 114 bin lira para cezasına çarptırıldı.

Yeni düzenlemelerle beraber içerik üreticileri, paralarını bir banka hesabı aracılığıyla alabiliyor. Böylece vergileri de bu banka hesabından otomatik olarak kesiliyor. Diğer yandan içerik üreticileri, tanıttıkları ürünlerin gönderilerine ‘Ürün Tanıtımı’ ibaresini eklemek zorunda.

Sosyal medya fenomeni ürün tanıtımı yaparken bunu açık bir şekilde yapmalı. Eğer Rekabet Kurulu, kişinin örtülü reklam yaptığını fark ederse içerik üreticisine ciddi miktarlarda para cezası uyguluyor.

LinkedIn, Siyası İçerikleri Gizlememize İzin Verecek

Linkedin, siyasi içerikleri gizlememize izin verecek
Linkedin, siyasi içerikleri gizlememize izin verecek

LinkedIn, politik içerik görmek istemeyen kullanıcılar için siyasi içerik gizleme özelliğini test ediyor.

Yeni özellik siyasi partiler, adaylar ve seçim sonuçları gibi içerikleri filtreleyecek. Siyasi içeriklerin LinkedIn mantalitesine aykırı olduğunu düşünürsek, yeni özelliğin pek çok kişi tarafından aktifleştirilebileceğini söyleyebilirim. 🙂

Öncelikle ABD kullanıcılarının deneyimleyeceği özelliği diğer ülkelerin ne zaman kullanabileceğini henüz bilmiyoruz. Siyasi içerikleri gizleme özelliği iş odaklı kişilerin daha kolay iletişim kurmasına olanak sağlayacak gibi görünüyor.

Twitter’a Yeni DM Özelliği Geldi

Twitter, DM özelliğiyle linç kültürünün önünü açıyor
Twitter, DM özelliğiyle linç kültürünün önünü açıyor

Twitter, iletişim hızını arttıracağı iddiasıyla yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Yeni özellikle Tweet’lerin altında bir DM simgesi göreceğiz. Bu simgenin yardımıyla o kişinin profiline gitmeye gerek kalmadan doğrudan DM gönderebileceğiz.

Platform, özelliği şimdilik bazı iOS cihazlardaki test ediyor. Platform özelliği duyurduktan sonra adeta tepkiler yağmaya başladı. Bazı kullanıcılara göre özellik, linç kültürünün önünü açarak hakaret dolu söylemleri daha da yaygınlaştırabilir.

Twitter şimdilik gelen tepkiler sonrası bir açıklama yapmadı. Sizler Twitter’ın yeni özelliği hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce linç kültürünü artırır mı? Bir Cevap Yaz bölümünden benimle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Instagram’dan Kullanıcılarını Sevindirecek Yenilik Geliyor!

Instagram, anket sorularının sayısını artırıyor
Instagram, anket sorularının sayısını artırıyor

Instagram, daha önceden iki şık ekleyebildiğimiz anket özelliğini güncelleyerek şık sayısını artırıyor.

Kullanıcılar anket özelliğinin yalnızca Evet Hayır olarak iki adet seçeneği bulundurmasına tepki gösteriyorlardı. Çünkü çoğunlukla sorulan sorulara göre verilen cevaplar için 2 adet şık yetersiz kalıyordu.

İsteklere kayıtsız kalamayan Instagram, anket seçeneklerini 4’e çıkarma kararı aldı. Şıkların artırılmasıyla anket özelliğinin görünümü de değişti. Önceden yatay şekilde kullandığımız anket özelliği şimdilerde dikey boyutlu oldu.

Yeni özellik kademeli olarak yayınlanıyor dolayısıyla size ulaşması zaman alabilir. Dolayısıyla tereddüt etmeden biraz beklemenizi tavsiye ediyorum. 😊

Instagram, Yeni Özellikleriyle Hayatımızı Kolaylaştıracak!

Instagram, uygulamaya kısayollar getiriyor
Instagram, uygulamaya kısayollar getiriyor

Instagram, uygulamaya getireceği kısayollarla, kullanıcılarının platform içerisindeki eylemlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

İlk olarak platform, gönderileri, yorumları ve diğer etkinlikleri platformdan toplu olarak silebilmemize olanak sağlayacak. Diğer yandan, geçmiş etkileşimleri ve arama etkinliği incelemesine de izin verecek.

Instagram‘a gelecek yeni kısa yollar, kullanıcı profillerinin “etkinliğiniz” adındaki bir bölümünde yer alacak. Yeni özelliklerin platforma ne zaman ekleneceği ise henüz belli değil.

14-20 Şubat Özel Günler

14 Şubat

Sevgililer Günü
Dünya Öykü Günü

17 Şubat

Dünya Kediler Günü

20 Şubat

Evcil Hayvanını Sevme Günü

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Öneri İçerik: Instagram’da Mavi Tik Nasıl Alınır?
https://www.ahmetbalat.com/instagramda-mavi-tik-nasil-alinir/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu