Haftalık Bülten

6-12 Aralık Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Instagram’ın Hikaye Beğenme Özelliği Test Aşamasında

Instagram hikaye beğenme özelliği
Instagram hikaye beğenme özelliği

Instagram’ın beklediğimiz yeni özelliği karşımıza çıkmaya başladı. Bazı kullanıcılar, takip ettikleri profillerin hikayelerini gözden geçirirken, sağ alt köşede bulunan bir kalp butonuna rastladılar. Böylelikle beklenen özelliğin Türkiye’de kullanıma açılmaya başlandığını da anlamış olduk. Gelen yeni özelliğe göre artık Instagram’da hikayeleri beğenebilirsiniz.

Platform, şimdilik ne yazık ki bu özelliği tüm kullanıcıların erişimine izin vermiyor.

Henüz erişim sağlayamıyorsanız, yakın zamanda tüm kullanıcılara açılacak özelliğin, şimdilik test aşamasında olduğunu ve kademeli olarak erişime izin verileceğini bilmeniz gerekir.

Twitter CEO’su İstifa Etti

Twitter COE'su istifa etti
Twitter COE’su Jack Dorsey, istifa etti

Twitter’ın kurucusu ve şirketin CEO’su Jack Dorsey, Twitter’dan yaptığı paylaşımla kurucusu olduğu Twitter’dan istifa ettiğini açıkladı. Dorsey, Mayıs ayında yönetim kurulundan da ayrılacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından Twitter CTO’su Parag Agrawal oy birliği ile şirketin başına geçti.

Dorsey’in Twitter’dan istifa etmesinin en temel sebebi ise farklı bir bakış açısına sahip olan bir kişinin şirketin başına geçmesini istemesi. Böylelikle Dorsey’e göre şirket daha da hızlı büyüyebilecek.

Dorsey, istifa ederken de Facebook Kurucusu Zuckerberg’e gönderme yaptı. Dorsey, Facebook Kurucusunu kastederek, kurduğu şirketlerin başında uzun süre CEO olarak kalan kişilerin başarısız olduklarını söyledi.

Platformun Yeni CEO’su Parag Agrawal, gelecek günlerde birçok zorlukla karşı karşıya kalacak gibi. Şirket, 2023 yılına kadar 315 milyon aktif kullanıcıya ulaşmak istiyor. Ayrıca 2023 yılına kadar şirketin yıllık kazancının da 2 katına çıkarılması bekleniyor.

WhatsApp Mesajlarına Emojiler Özelliği Geldi

WhatsApp mesajlara emoji ile tepki özelliği
WhatsApp mesajlara emoji ile tepki özelliği

WhatsApp, son zamanlarda yapmış olduğu güncellemelerle sık sık gündeme geliyor. Birkaç ay önce kısıtlı kullanıcılarla denenmeye başlanan emoji ile tepki özelliği, Apple iOS Beta versiyonuna eklendi. Şimdilik sınırlı kullanıcılara sunulan bu özellik, mesajlara emoji ile tepki vermemizi sağlıyor.

Tepkiler özelliği ile kullanıcılar bir mesaja 6 adet emojiden 1 tanesi ile tek seferlik tepki verebilecek. Ayrıca kullanıcılar, grup sohbetlerinde de mesajlara emoji ile karşılık verebilecek. Şimdilik test aşamasındaki mesajlara emoji ile tepki verme özelliğinin, 2022 yılının başında tüm masaüstü, Android ve iOS kullanıcılarına sunulması bekleniyor.

Instagram’dan Sonra TikTok, İçerik Üreticilerine Kazanç Sağlayacak!

Tiktok Creator Sistemi
Tiktok Creator Next Sistemi

TikTok, Creator Next sistemiyle içerik üreticilerinin daha fazla para kazanmasını hedefliyor. Kullanıcılar sisteme üye olduktan sonra platformun özelliklerini kolaylıkla kullanabilecek ve gelirlerini artırabilecek.

Para kazanma özellikleri haricinde sistem içerisinde Creator Fund ve Marketplace (Pazaryeri) özellikleri de yer alıyor. Creator Fund içerik üreticilerine daha iyi videolar hazırlamayı öğretecek. Creator Fund ise iş birliği aşamalarını kolaylaştıracak.

Creator Next sistemiyle 2 yeni bağış yöntemi hayatımıza girecek. İlk olarak Tips (Bahşişler) sayesinde kullanıcılar, artık canlı yayın dışında da bağış yapabilecek. İkinci yöntem olan Video Gifts (Video hediyeleri) sayesinde ise kullanıcılar, sevdikleri videoların yorumlar kısmından direkt olarak içerik üreticilerine elmas gönderebilecek.

YouTube, Türkiye’nin “En”lerini Belirledi

Youtube Türkiye 2021 En İyi Videolar
Youtube Türkiye 2021 En İyi Videolar

YouTube, Türkiye’nin 2021’deki en iyi videolarını açıkladı. YouTube Türkiye’de bu yıl en trend olan videolar, en popüler içerik üreticileri, en iyi çıkış yapan içerik üreticileri ve en iyi shorts üreticileri olarak sıralanıyor.

Platform, Türkiye’de 2021’in En’lerini şöyle sıralıyor:

  • En trend video – Ruhi Çenet – Dünyanın “En Soğuk” Şehrine Yolculuk -71°C
  • En trend müzik videosu: Kurtuluş Kuş ve Burak Bulut – Sevmedim Deme
  • En popüler içerik üretici: Barış G
  • En iyi çıkış yapan içerik üretici: Babi Oyunda
  • En iyi shorts içerik üretici: Evrim Ağacı

Twitter, İzin Almadan Fotoğraf ve Video Paylaşılmasını Yasaklıyor!

Twitter izinsiz video ve fotoğraf paylaşılmasını yasaklıyor
Twitter izinsiz video ve fotoğraf paylaşılmasını yasaklıyor

Twitter, izinsiz şekilde başka kullanıcıların fotoğraf ve videolarını paylaşmamızı yasakladı. Fotoğrafta bulunan kişi, kimliği doğrulandığında fotoğrafın silinmesini talep edebilecek. İzinsiz paylaşım yapanlar tespit edildiğinde, kullanıcı her zaman ceza almasa da paylaşılan görüntü anında silinecek.

Peki, Twitter’da her 5 fotoğraftan 4’ünde başkası bulunuyor, dolayısıyla hepsini kaldıracak mıyız? Tabii böyle olmayacak. Twitter’ın kurallarını ihlal etmeyen fotoğrafları paylaşabileceğiz. Fakat fotoğraftaki kişi dilerse sonradan fotoğrafın kaldırılmasını talep edebilecek. Eğer platform görseldeki kişinin fotoğrafın kaldırılmasını isteyen kişi olduğunu tespit ederse gönderiyi derhal silecek.

Son olarak peki ya ünlüler? Dediğinizi duyar gibiyim. 🙂 Fotoğraf silme özelliği ünlü isimlerin görüntüleri, haber değeri taşıyan veya kamu yararına olan görüntüler için geçerli olmayacak.

6-12 Aralık Özel Günler

6 Aralık

Dünya Özür Dileme Günü

7 Aralık

Uluslararası Sivil Havacılık Günü
Mevlana Haftası (7-17 Aralık)

8 Aralık

Dünya Brownie Günü

10 Aralık

Dünya İnsan Hakları Günü

11 Aralık

Dünya Dağ Günü

12 Aralık

Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası (12 – 18 Aralık)
Mağazacılar Günü

ÖNERİ İÇERİK: Gerilla Pazarlama (Guerilla Marketing) Nedir?

https://www.ahmetbalat.com/gerilla-pazarlama-guerilla-marketing-nedir/

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu