Haftalık Bülten

7-13 Şubat Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Instagram, Reels Videolarının Süresini Uzatacak

Instagram, Reels Videolarının Süresini Uzatacak
Instagram, Reels Videolarının Süresini Uzatacak

Instagram, Reels videolarında önemli bir değişiklik yapıyor. Platform, Reels özelliğini geliştirdiğinde 15 saniyelik videolar çekebilmemize izin veriyordu. Daha sonrasında ise süreyi kademeli olarak önce 30, ardından 60 saniye olarak artırdı.

Nihayetinde Instagram, kullanıcıların 1 dakikanın dahi yetersiz olduğuna dair yaptığı olumsuz yorumlara kayıtsız kalamadı. Platform şimdilerde Instagram Reels süresini 1,5 dakikaya çıkarmayı düşünüyor.

90 saniye seçeneği şimdilik Instagram tarafından onaylanmadı. Fakat yenilikler genellikle sızdırıldıkları zamanlardan birkaç ay sonra hayata geçiyor. En nihayetinde Instagram Reels ile TikTok arasındaki rekabeti düşündüğümüzde, video sürelerinin uzatılması beklenmedik bir şey değil.

Google, Markalara 2.500 TL Reklam Kredisi Dağıtıyor

Google, Markalara 2.500 TL Reklam Kredisi Dağıtıyor
Google, Markalara 2.500 TL Reklam Kredisi Dağıtıyor

Google Ads, Türkiye’deki markalar için tam 2.500 TL değerinde reklam kredisi dağıtacağını duyurdu.

Aslında krediler yeni değil. Google zaten ülkemizdeki markalar için 100 TL değerinde krediler sağlıyordu. Markalar, dağıtılan bu kredileri Google Ads reklam harcamaları için kullanabiliyordu. Ancak Google tarafından yapılan açıklamaya göre, Şubat 2022 itibariyle 100 TL değerindeki kredilerin değeri 2.500 TL’ye yükseltildi.

Kredilerden faydalanmak için çalışmış olduğunuz reklam ajansının Google partnerlik programına dahil olması gerekiyor. Böylelikle kredi hesabınıza tanımlanıyor. Diğer yandan kredinizi kullanabilmek için daha önceden Google tarafından bir promosyon kullanmamış olmanız gerekiyor.

Ayrıca markanızın kredi kazanabilmesi için son 60 günde minimum 2.500 TL değerinde Google reklamlarına harcama yapmanız gerekiyor. Kredileri, çalıştığınız reklam ajansının Google MCC Hesabı’ndan yer alan Google Partners bölümündeki promosyonlar kısmından görüntüleyebilirsiniz.

Instagram’a “Geri AL” Özelliği Geliyor!

Instagram, Geri Al Butonunu Türkiye'de Test Ediyor
Instagram, Geri Al Butonunu Türkiye’de Test Ediyor

Instagram, uzun süredir beklenen özelliklerden birini Türkiye’de test ediyor. Platform, Hikayeler özelliği için Geri Al seçeneği getirecek.

Platform, geliştirdiği Geri Al butonu ile yanlış veri yazma ya da yanlış kişileri etiketleme gibi hataların önüne geçmeyi planlıyor. Şu anlık yalnızca Türkiye’de test edilen özellik sayesinde, paylaşımlarımızı tamamen silmeden düzenleyebileceğiz.

Twitter, Yeni Özelliğiyle WordPress’e Meydan Okuyor

Twitter, Yeni Özelliğiyle WordPress'e Meydan Okuyor
Twitter, Yeni Özelliğiyle WordPress’e Meydan Okuyor

Twitter, üzerinde çalıştığı Twitter Makaleleri özelliğiyle kullanıcılarının uzun yazılar yazabilmelerine olanak sağlayacak.

Bildiğimiz üzere platform 140 karakter sınırını 2017’de 280’e çıkarmıştı. Ayrıca Twitter, 2020 yılında Tweetlerin düzenli bir şekilde görünmesini sağlayan Threads özelliğini geliştirmişti. Fakat özellik 280 karakter sınırına takıldığı için kullanıcılar tarafından eleştiri yağmuruna tutulmuştu.

Twitter, uzun yazı yazma özelliğiyle içerik üreticilerin gelir elde etmesine olanak sağlayacak gibi görünüyor. Sizler Twitter Makaleler özelliği hakkında neler düşünüyorsunuz?

Meta, 3D Avatarları Sosyal Medyada Yaygınlaştıracak

Meta, 3D Avatar'ları Yaygınlaştırıyor
Meta, 3D Avatar’ları Yaygınlaştırıyor

Meta, geliştirdiği 3D Avatar özelliğinin üzerine Instagram, Facebook ve Messenger platformlarında daha fazla düşecek. Diğer yandan şirket, Instagram Hikayeler ve DM’lerde de 3D Avatar özelliğini etkinleştirecek.

3D Avatar özelliği ABD, Kanada ve Meksika kullanıcıları için aktif olacak. Böylelikle kullanıcılar, avatarlarını sticker ya da profil fotoğrafı şeklinde kullanabilecek. Ayrıca önümüzdeki dönemlerde avatarları, ana sayfa gönderilerinde ve yorumlarda da göreceğiz. 3D avatarlar çok yakında tüm dünyada aktif olacak.

Twitter, Tweet Beğenmeme Özelliğini Globalde Test Edecek

Twitter, Tweet Beğenmeme Özelliğini Globalde Test Edecek
Twitter, Tweet Beğenmeme Özelliğini Globalde Test Edecek

Twitter, geçtiğimiz yıl beğenmeme özelliğini kısa bir süre test etmişti. Şirket şimdilerde bu özelliği tüm dünyada test etmeye hazırlanıyor.

Özellik kapsamında iOS, Android ve web sürüm kullanıcıları, bir tweete verilen yanıtları hem beğenebilecek hem de beğenmeyebilecek. Fakat şirket beğenmeme sayılarını açıklamayacak. Çünkü platform, bu özellik ile kullanıcılarını demoralize etmek istemiyor.

Twitter’ın buradaki asıl amacı, bir tweete verilen ve kullanıcıların genellikle beğenmediği yanıtı, o paylaşımda en alt sıralara göndermek. Dolayısıyla alakasız ve rahatsız edici yorumların da filtrelenmesi sağlanacak.

7-13 Şubat Özel Günler

7 Şubat

Dünya İlgi Günü
Sömesir’in Bitişi Okulların Açılışı

9 Şubat

Dünya Sigarayı Bırakma Günü
Dünya Kazak Giyme Günü

12 Şubat

Dünya Darwin Günü

13 Şubat

Dünya Radyo Günü

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom
Öneri içerik: Gerilla Pazarlama (Guerilla Marketing) Nedir?:
https://www.ahmetbalat.com/gerilla-pazarlama-guerilla-marketing-nedir/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu