Haftalık Bülten

29 Mart – 4 Nisan Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim 🙂

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Instagram Hikayeler’e ‘Otomatik Alt Yazı’ Geliyor

Instagram Hikayelere Captions Özelliği Geliyor

Instagram hikayelerine “Captions” isimli alt yazı özelliği gelebilir!

Instagram, hikayeler için birçok metin formatında otomatik alt yazılar oluşturan ‘Captions’ özelliğini test etmeye başladı. Captions, videolardaki sözlü kısımların metne dönüştürülmesi anlamına geliyor.

Instagram Captions ile ilgili detay video yayınlandı. Yeni özellikle ilgili video ekran görüntüleri:

Video klibinize “alt yazılar” özelliğini ekledikten sonra, ekranınızda bir ‘Sesi yazıyor …’ uyarısı göreceksiniz. Böylece konuştuklarımızı yazı şeklinde videoya aktarabileceksiniz. Instagram, özelliğin şu anda test aşamasında olduğunu belirtti. Dolayısıyla özelliği ne zaman kullanabileceğimizi henüz bilemiyoruz.

Twitter’a Tepki Emojileri Geliyor

Twitter'a Tepki Emojileri Geliyor
Twitter’a Tepki Emojileri Geliyor

Bu hafta ‘yenilik akımı’ adına Twitter’dan gelen atak, tepki emojileri oldu. Facebook’un “Beğen” butonuna benzer bir özellik, Twitter’ın da gündemine geldi.

Twitter, Facebook ile özdeşleştirdiğimiz bu özelliği bünyesine katacak gibi görünüyor. Ayrıca Twitter’ın ekleyeceği bu emoji özelliği sayesinde Tweet’lere anlık tepkiler verebileceğiz.

Özellik henüz test aşamasında. Önümüzdeki günlerde gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğim.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Yenilendi!

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Yenilendi
Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Yenilendi!

Özellikle Google Ads Arama Ağı kampanyaları için anahtar kelime keşfi ve bütçe planlamasında en büyük yardımcımız Anahtar Kelime Planlayıcı Aracına iki yeni özellik geldi.

  1. Tahmin: Tahmin aslında yeni bir özellik değil. Ezelden beri var olan ancak görünümde şekilde değiştirmiş bir özellik diyebiliriz. Tahmin ile anahtar kelimelerin reklam gruplarında veya farklı konumlarda nasıl performans gösterebileceğine dair tahminler alabilirsiniz.
  2. Gruplanmış Fikirler: Gruplanmış Fikirler, yeni bir özellik olmakla birlikte anahtar kelimeleri tek tek veya benzer anahtar kelimelerle gruplanmış şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Instagram’dan ‘Hikaye Taslakları’ Özelliği

Instagram'dan Hikaye Taslakları Özelliği
Instagram’dan Hikaye Taslakları Özelliği

Instagram, Hikayeler için uzun süredir beklediğimiz bir özelliği de nihayet yayınlıyor.

Bu yeni özellik sayesinde çektiğimiz hikayeleri taslak olarak kaydedebileceğiz. Kaydettikten sonra da istediğimiz zaman tekrardan yayınlayabileceğiz. Instagram’da çektiğimiz hikayeyi eğer yayınlamadan kapatırsak, önümüze taslak seçeneği gelecek. Karşımıza çıkacak bu uyarı penceresinde ise taslaklara kaydetme, silme ya da işlemi iptal etme seçenekleri yer alacak. Taslaklara kaydettiğiniz fotoğraf ve videolar da halihazırda fotoğraf ve videolarınızın bulunduğu pencerede görünecek.

TikTok Müzik Endüstrisindeki Kuralları Yıkıyor

Tiktok Müzik Endüstrisindeki Kuralları Yıkıyor
Tiktok Müzik Endüstrisindeki Kuralları Yıkıyor

TikTok, pandemi ile birlikte eve kapandığımız bu sürede küresel olarak büyüdü ve her geçen gün de büyümeye devam ediyor. TikTok’un küresel çaptaki büyümesi ile müzik endüstrisini de kıskacına aldığını görüyoruz. Son aylarda TikTok kullanıcısı olan Nathan Evans, The Wellerman isimli şarkısı ile büyük bir çıkış yakalayıp daha sonra da albüm yapma fırsatını ele geçirdi.
Yapılan araştırmalara göre tıpkı bu parça gibi çok sayıda şarkı da TikTok sayesinde viral olarak milyonlarca dinlenme sayısına ulaştı. TikTok’un müzik endüstrisine olan etkisi, son yıllarda YouTube ve Instagram’a oranla çok daha yüksek. Bu durum da müzik endüstrisinde çalışan sosyal medya uzmanları için TikTok’a yönelmenin cazip olduğunu gözler önüne seriyor.

YouTube ‘Telif Kontrol’ Özelliğini Yayınladı

Youtube'da Telif Problemi Yaşamayacağız
Youtube’da Telif Problemi Yaşamayacağız

Son haberimiz de YouTuber’ları çok sevindirecek bir başlık içeriyor. 🙂 YouTube’un yayınladığı “Kontroller” özelliği ile telif sıkıntılarını ortadan kaldırıyor.

YouTube‘da artık videomuzu yüklediğimizde, videoyu yayınlamadan önce videonun telife maruz kalıp kalmayacağını görebileceğiz. Telif problemleri pek çok içerik üreticisi için gerçekten büyük bir problem teşkil ediyordu. Telifsiz olarak yüklediğimiz videolar dahi bir zaman sonra telife yakalanabiliyordu. YouTube’un Kontrol özelliği sayesinde artık bu problemleri yaşamayacağız. İçeriklerimizi kontrol ettikten sonra sıkıntısız olarak yayına alabileceğiz. 🙂

Bu konuyu Instagram hesabımda oldukça detaylı bir şekilde kaleme aldım: https://www.instagram.com/p/CM2Y3jeg-ze/

Haftanın Yazısı: Benzer Hedef Kitle (Lookalike) Nedir?

Benzer Hedef Kitle (Lookalike), halihazırdaki en iyi müşterilerinize benzeyen, işletmenizle ilgilenme olasılığı yüksek olan yeni insanlara ulaşmanın bir yöntemidir. Benzer Hedef Kitle (Lookalike), elinizdeki özel bir kitleye bağlı olarak, Facebook ve Instagram tarafından hedeflenen benzer kitlelere denir. Özel hedef kitlelerinizden elde ettiğiniz verilerle Facebook Business panelinde, bu kitlelerden benzer yeni hedef kitleler oluşturabilirsiniz.

YAZININ TAMAMI: https://www.ahmetbalat.com/benzer-hedef-kitle-lookalike-nedir/

29 Mart – 4 Nisan Önemli Günler

29 Mart Pazartesi

Dünya Piyano Günü

30 Mart Salı

Doktorlar Günü
Kütüphaneler Haftası (29 Mart – 4 Nisan)

1 Nisan Perşembe

Dünya Şaka Günü
Kanserle Savaş Haftası (1 – 7 Nisan)

2 Nisan Cuma

Dünya Otizm Farkındalık Günü
Dünya Çocuk Kitapları Günü

3 Nisan Cumartesi

Dünya Parti Günü

4 Nisan Pazar

C Vitamini Günü
Dünya Sokak Hayvanları Günü
NATO Günü
Paskalya

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu