Röportaj

Röportaj: Beşiktaş Esports Kadın LoL Takımı Kaptanı Nicole Natasja #2

Beşiktaş Esports LoL Kaptanı ile Röportaj

Röportaj serimize dünyayı kasıp kavuran, her geçen gün izleyici sayısını arttıran, Türkiye’de futboldan sonra en çok izlenen spor dalı haline gelen espor sektöründen önemli bir isimle devam ediyorum!

Ülkemizin ilk kadın espor takımını kurarak dijital sporlar sektöründe uzun yıllar konuşulacak bir işe imza atan Beşiktaş Esports‘un Kadın League of Legends takımı kaptanı Nicole “Wolf” Natasja ile birlikteyiz!

Beşiktaş’a transfer sürecin nasıl gerçekleşti?

Aslında Beşiktaş’a transfer sürecim fiziki olarak gerçekleşmedi çünkü takım olarak 5 kişilik bir ekibiz ve beşimiz de kendi ülkelerimizde evlerimizden oynuyoruz. Ama bu yıl İstanbul’u ziyaret etmeyi umuyorum.

Sence esporun geleceği nasıl olacak? Bu sektörün daha da fazla büyüyeceğini düşünüyor musun?

Espor sektörü her geçen gün çok hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bence espor, şu anda dünya çapında en çok takip edilen sporların düzeyine zaten ulaştı. Espor sektörü yapılan yatırımlar sayesinde birçok insanın hayal bile edemeyeceği bir hızla büyüdü ve insanlar espora büyük ilgi gösteriyor.

Bazı espor oyuncuları kariyerinin ilerleyen dönemlerinde esporu bırakarak Twitch yayınlarına başlıyor. Nicole Natasja’yı da yakında Twitch’te izleyecek miyiz?

Eğer bir gün profesyonel olarak oynamayı bırakırsam çok büyük bir ihtimalle tamamen Twitch yayınlarına dönerim. Henüz kariyerimde bu noktada değilim ancak bu iyi bir karar olurdu. Şu anda da vakit buldukça Twitch’te yayınlar yapıyorum. 🙂

Espor, fiziki güce dayalı bir spor türü değil. Espor takımlarının kadın – erkek olarak ayrılması sence ne derece mantıklı? Kadın erkek karışık espor takımları kurulamaz mı?

Bu konu saatlerce tartışılabilir. Espor sahnesine profesyonel olarak adım atan çok fazla kadın oyuncu var bu nedenle bu konu çok kez tartışılıyor. Eğer bir oyun fiziki bir güce dayanmıyorsa neden erkekler ve kadınlar aynı liglerde yarışmasın ki? Şu anda League of Legends ve Counter Strike: Global Offensive‘deki kadın oyuncu sayısı erkeklerin sayısı kadar fazla değil ancak bu sayı elbette artmaya devam ediyor.

Şu anda kadınlar için güvenli ve profesyonel bir ortamda gelişebilecekleri bir sahne yaratmaya çalışılıyor ve bu durum profesyonel olarak espora adım atmak isteyen kadınlara ilham veriyor. Bu konu aslında yıllarıdır tartışılan bir konu ve ben erkeklerle karma takımlarda oynayabilecek seviyede kadın oyuncuların olduğunu düşünüyorum.

Kadınların dijital sporlardaki yeri ve konumu hakkında ne düşünüyorsun?

Kadın oyuncuların kabul görmesinin zor olduğu dijital sporlarda kadınların erkekler kadar iyi olduğunu düşünüyorum. Dijital sporlarda kadınların cinsiyetlerinden ötürü kabul görmeleri için maalesef kendilerini erkek oyunculardan daha çok kanıtlamaları gerekiyor. Kadın espor oyuncuları olarak kendimizi izleyiciye kanıtlamamız ve özellikle resmi maçlarda erkeklerden daha çok efor sarfetmemiz gerekiyor.

Eğer beklentilerin üzerinde oynarsak seyirciler bize saygı duymaya başlıyor. Espor sahnesi günden güne değişiyor. Kadınların espordaki başarısı espora ilgi duyan diğer kadınları bu konuda teşvik ediyor ve bu durum kadınların espora profesyonel olarak adım atmasını sağlıyor. Espor kadınlar için bir hobi olmamalı, hayal edin yeter!

İlerleyen dönemlerde, üniversiteden mezun olduktan sonra Türkiye’de yaşamayı düşünüyor musun?

Henüz İstanbul’da bulunmadım ancak yakında oraya gelmeyi çok istiyorum! Eğer ben ve takımdaki kızlar Türkiye’de bir oyun evinde birlikte oynamak için profesyonel bir teklif alırsak Türkiye’de yaşamayı düşünebilirim hahahaha

Espor oyuncusu olmak isteyenlere tavsiyelerin neler?

Profesyonel olarak espor sahnesine adım atmak isteyenlere benim tavsiyem ilk olarak bir Twitter hesabı açmaları. Twitter sayesinde network’ünüzü genişletebilirsiniz. Network bu işin anahtarı. Bunun dışında kendinizi espor alanında eğitmenizi tavsiye ederim.

Profesyonel anlamda oynamak istediğiniz oyun her neyse kendinizi o alanda geliştirmeniz gerekiyor. Eğer kendinizi başarısız hissederseniz kesinlikle o alanda uzman olan oyuncuların videolarını izlemenizi tavsiye ederim. Çünkü bu tarzda videolar eksik yanlarınızı bulma açısından önemli bir detay. Bu videolar sayesinde eksik yönlerinizi keşfederek hatalarınızı düzeltebilirsiniz.

Eğer tüm bunlara rağmen kendinizi yetersiz hissederseniz sürekli geriye dönün, o oyunu devamlı oynayın ve profesyonel oyuncuların videolarını izlemeye devam edin. Oyun içindeki büyük hatalarınıza dikkat edin ve ilk önce hatalarınızı düzeltmeye çalışın.

Son olarak, eğlenmeyi asla ve asla unutmayın! Biliyorsunuz ki tüm hikaye eğlence üzerine kurulu!

Profesyonel bir espor oyuncusu olarak ortalama bir günün nasıl geçiyor?

Her şeyden önce her sabah 9 – 9.30 gibi uyanıyorum. Kahvaltı yaptıktan sonra çalışmaya başlamadan önce bazı ev işlerimi hallediyorum. Sonrasında hem oyun oynamak için hem de ders çalışmak için kendime belirli bir zaman ayırıyorum. Bu durum bir rutin ve artık benim hayatımın önemli bir parçası.

LoL’de favori karakterin hangisi? Bununla ilgili çok soru aldım sana sorulması için 🙂

Favori şampiyon karakterim Kled. Kendisi kertenkeleye binen ufak passive-agresif bir dost! Bence ortada beğenilmeyecek bir durum yok! İşte küçük dostumdan en sevdiğim alıntılardan biri. “Elimi boğazına sokup ciğerlerini eldivene çevireceğim!”

Türkiye’nin sana ne ifade ettiğini 3 kelimede açıkla desem

Ölümüne bir birliktelik! Henüz Türkler kadar hiçbir ülkeden bu kadar destek görmedim.

Peki Nicole Natasja’nın Beşiktaş forması altında en unutamadığın maç hangisi?

En unutamadığım maç 2018’de Portekiz’de oynanan dünya şampiyonluğu final maçıydı. Bu, şampiyonada şampiyonu belirleyen bir final maçıydı ve şampiyonada ikinci olmuştuk.

Bu maçta inanılmaz şekilde heyecanlıydım. Ne yazık ki maçı kaybettik ve ikinci olduk ancak bu maçtaki heyecanımı hiçbir zaman unutmayacağım.

Nicole Natasja’ya bu dostluğu ve keyifli sohbeti için teşekkürler! GG!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu