Haftalık Bülten

5-11 Temmuz Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

TikTok, Video Sürelerini Uzatıyor

Tiktok video sürelerini uzatıyor
Tiktok video sürelerini uzatıyor

TikTok, video sürelerini 3 katına çıkarıyor. Platform, yeni özelliğini 2020 Aralık ayından bu yana test ediyordu. TikTok, 60 saniye olan video süresi kısıtlamasını tüm kullanıcıları için 180 saniyeye yükseltiyor.

TikTok, üç dakikaya kadar video yayınlamaya izin veren yeni özelliği ile içerik üreticilere video çekerken daha fazla esneklik sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca kullanıcıları cezbetmek ve insanlarla daha fazla bağlantı kurmak da TikTok’un hedefleri arasında yer alıyor.

Özel Hikayeler, Instagram Kullanıcılarına Gelir Sağlayacak

Instagram Ozel Hikayeler
Instagram Özel Hikayeler

Instagram’ın geliştirdiği Özel Hikayeler (Exclusive Stories), kullanıcıların parayla satabileceği içerikler paylaşabilmelerine imkan sağlıyor. Instagram Exclusive Stories (Özel Hikayeler), abonelik tabanlı sosyal ağ servisi olan Onlyfans’a benzeyecek.

Özel hikayeler şu anda geliştirilme sürecinde ve ilk olarak hikayeler kısmında yer alacak. Bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar, içeriklerini para karşılığında takipçilerine sunabilecek. Dolayısıyla Özel Hikayeler herkese açık olmayacak. Instagram’ın yeni özelliği Özel Hikayeler, Twitter’ın ücretli hizmeti Super Follow ile aynı çalışma mantığına sahip. Instagram kullanıcıları paylaştıkları hikayeleri özel olarak seçebilecekler. Bu hikayeler sadece ücret ödeyen takipçilere özel olacak.

Paylaşılan ekran görüntülerinin birinde “Only members of JackPack can see this story” ifadesi yer alıyor. İfadedeki “members” (üyeler) kelimesi ile Instagram’ın Özel Hikayeler özelliğini abonelik tabanlı tasarladığını anlayabiliyoruz. Yani her hikaye için ayrı ayrı ücret ödemek yerine bir kez üye olup tek ücret ödeyeceğiz.

Twitter’a ‘Facebook’un Özelliği’ Geliyor

Twitter'a Facebook Özelliği Geliyor
Twitter’a Facebook Özelliği Geliyor

Twitter, en büyük rakiplerinden biri olan Facebook’tan önemli bir özellik kopyalıyor. Twitter kullanıcıları, tweet’lere ifade bırakabilecek. Sınırlı sayıda Twitter kullanıcısının erişebildiği yeni özellik, Facebook’ta olduğu gibi Twitter’da da gönderilere ifade ekleyebilmemize olanak sağlıyor. Özellik henüz test aşamasında ve tüm kullanıcılara ne zaman sunulacağı henüz bilinmiyor.

Instagram “Yukarı Kaydır” İçin Takipçi Sınırı Kalkıyor!

Instagram Yukarı Kaydır İçin Takipçi Sınırı Kalkıyor
Instagram Yukarı Kaydır İçin Takipçi Sınırı Kalkıyor

Instagram, herkesin kullanabileceği ve hiçbir şarta tabi olmayan ‘yukarı kaydır‘a benzer bir özellik geliştiriyor. Instagram yukarı kaydır özelliği ile kullanıcılar, paylaşımlarına harici bağlantılar ekleyebiliyor. Özellikle sponsorlu içerik üreten hesaplarda gördüğümüz yukarı kaydır özelliğinin kullanım alanı oldukça geniş.

Yukarı kaydır özelliğini 10 bin takipçisi olan ya da mavi tik rozeti bulunan hesaplar kullanabiliyordu. Bu kriterlere uymayan kullanıcılar Instagram hikayelerine link ekleyemiyordu. Bu durumun üzerine Instagram, bütün kullanıcıların erişimine açık olacak harici link eklenebilen bir çıkartma geliştiriyor. Çıkartma özelliği şu anda sınırlı sayıda kullanıcı üzerinde test ediliyor. Deneme süreci bittikten sonra özellik genel kullanıma sunulacak.

700 Milyon LinkedIn Kullanıcısının Verileri Sızdırıldı!

700 Milyon LinkedIn Kullanıcısının Verileri Sızdırıldı
700 Milyon LinkedIn Kullanıcısının Verileri Sızdırıldı

LinkedIn, yeni bir veri ihlali haberiyle gündemde ve bu seferki sızıntı neredeyse herkesin bilgisini ortaya çıkarıyor. Bir hacking forum sitesinde, LinkedIn kullanan neredeyse tüm kullanıcıların bilgileri satışa çıkarıldı.

756 milyon kullanıcı, LinkedIn’e Facebook’ta olduğu gibi hakkındaki pek çok bilgiyi kaydediyor. RestorePrivacy’nin fark ettiğine göre forumda ilanı yayınlayan kişi, kanıt için 1 milyon kullanıcının verilerini ücretsiz olarak paylaştı. 700 milyon kullanıcı verisi; isim, telefon numarası, adres, konum, kullanıcı adı ve e-posta adresi gibi bilgileri içeriyor. Veriler arasında LinkedIn şifresi hariç pek çok önemli bilgi bulunuyor. Henüz LinkedIn veri ihlali ile ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Instagram Web’e “Paylaşım Özelliği” Geliyor

Instagram Web Paylaşım Özelliği
Instagram Web Paylaşım Özelliği

Instagram’ın geliştirdiği yeni özellik ile web sürümü daha kullanışlı hale geliyor. Instagram, günümüzde 1 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip. Fakat bu kullanıcılardan çoğu mobil uygulama üzerinden giriş yapıyor. Bunun ana nedeni platformun büyük oranda mobil için tasarlanmış olması.

Instagram web uygulaması paylaşım özelliği bir süredir Beta sürümü olarak aktifti. Yıllardır beklenen özellik nihayet kısıtlı sayıda kullanıcıya sunuldu. Instagram artık kullanıcılarının tarayıcıdan girerek gönderi ve hikaye paylaşmasına izin verecek. Kullanıcılar ayrıca web sürümünden görüntünün biçimini değiştirebilecek, filtreler ekleyebilecek ve açıklama kısmını da doldurabilecek. Instagram’ın yeni özelliğinin herkese resmi olarak ne zaman sunulacağı henüz bilinmiyor.

YouTube’a Hızlı Arama Özelliği Geldi

Youtube'a Hızlı Arama Özelliği Geldi
Youtube’a Hızlı Arama Özelliği Geldi

YouTube hızlı arama özelliği ile kullanıcıların uygulamada daha fazla vakit geçirmelerini sağlamayı amaçlıyor. App Store’dan aşina olduğumuz hızlı arama özelliği YouTube’a da geldi. Hızlı arama özelliği, derin öğrenmeye dayanıyor ve kullanıcının ilgi alanına göre şekilleniyor.

YouTube arama çubuğunun altında yer alan arama önerileri, Google’ın derin öğrenme teknolojisi ile üretiliyor. Bu öneriler en çok göz attığınız video konularına göre şekilleniyor ve size sunuluyor. Hızlı arama özelliği mobil uygulamada da bulunuyor. YouTube’da size gösterilen öneriler genel olarak izlediğiniz video konularından etiketler şeklinde oluşturuluyor.

YouTube hızlı arama özelliği yeni olduğu için fazla kişiselleştirilmiş sonuçlar alamamamız normal. Zamanla beğendiğiniz ve izlediğiniz içeriklerin sayısı arttığında size uygun olarak kişiselleştirilmiş öneriler alacaksınız.

Haftanın İçeriği: Instagram Rozet Sistemi (Para Kazanma Özelliği) ve İçerik Üretiminin Önemi!

Merhaba, bu videomda sizlere Instagram’ın yeni para kazanma özelliği olan Rozetler ve içerik üretmenin altın değerindeki öneminden bahsettim 🙂

5 – 11 Temmuz Özel Günler

5 Temmuz Pazartesi

Bikini Günü

6 Temmuz Salı

Dünya Öpüşme Günü

7 Temmuz Çarşamba

Dünya Çikolata Günü

10 Temmuz Cumartesi

Dünya Hukuk Günü

11 Temmuz Pazar

Dünya Nüfus Günü

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu