InstagramSosyal Medya

Instagram’da Yeni Reklam Alanı: Keşfet!

Instagram, tıpkı ülkemizdeki minibüs şoförü abiler gibi gördüğü her boşluğu kazanca çevirmeye kararlı! 🙂

Instagram kullanıcıları artık Keşfet sayfasında da reklamlar görebilecek. Bunun nedeni Instagram kullanıcılarının her ay %50’sinden fazlasının bu alana giriş yapması.

Yani her iki Instagram kullanıcısından biri, her ay düzenli olarak Keşfet sayfasına giriş yaparak burada takip etmediği kullanıcıların paylaşımlarını görebiliyor. Bu veriyi göz önünde bulunduran Instagram da bu kısmı kara dönüştüreceğini açıkladı.

Kullanıcılar burada takip ettiği kişilere, beğendiği, kaydettiği ve yorum yaptığı postlara ve Instagram’da takip ettiği konulara benzer paylaşımları bu bölümde görebiliyor. Örneğin futbola meraklı olan bir kullanıcı bu bölümde futbolla alakalı paylaşımlar görürken, influencerların hayatını takip eden bir kullanıcı takip ettiği influencerlara benzer ünlülerin paylaşımlarını bu alanda görebilir. Yani Instagram bize burada da kişiselleştirilmiş bir alan sunuyor.

Instagram’da Yeni Reklam Alanı

Instagram’da organik büyümenin tek yolunun Keşfete düşmek olduğunu hepimiz biliyoruz. Instagram’ın bu yeni reklam yer hedeflemesiyle birlikte artık Instagram’da organik büyümenin de kısmen önüne geçiliyor. Gelen her yeni reklam modeli ve yeni reklam hedeflemeleriyle hesabınızın büyümesi için sitenin sizlere sağladığı reklam modellerini kullanmanız artık kaçınılmaz oluyor.

Instagram ve Facebook’taki yeni reklam yer hedeflemelerinin organik büyümeyi azaltacağını ve bunun sonucunda markaların daha fazla etkileşim için daha çok reklam çıkmak zorunda kalacağını düşünmekteyim. Bir sonraki yazımda Instagram ve Facebook reklam modelleriyle ilgili kapsamlı bir rehber yazısı yazmayı düşünüyorum. Instagram etkileşimlerinizi veya satışlarınızı artırmak için yazılarımı takip etmeye devam ediniz. 🙂

Bu gelişmeyle birlikte Instagram’da organik büyüme rakamları hangi ölçüde etkilenecek, bekliyoruz.

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgiler, ipuçları ve gelişmeler için beni sosyal medyada takip edin!

Aklınıza takılanlar ve sormak istediklerinizi aşağıdaki Bir Cevap Yazın kutusuna yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu