Ahmet BalatDijital PazarlamaGoogle Analyitcs

Google Analytics Akıllı Liste Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Merhaba dostlarım. Bu yazımda sizlere Google Analytics Akıllı Liste nedir, ne işe yarar, nasıl oluşturulur, Google Remarketing reklamları için neden bu kadar önemlidir bunları detaylı olarak anlatmaya çalıştım.

Google Analytics Akıllı Liste Nedir?

Akıllı Liste, adından da anlaşıldığı gibi Google’ın makine öğrenimi sistemi sayesinde oluşturulan ve Yeniden Pazarlama Reklamları (Remarketing) stratejisiyle elde edilen dönüşüm sayısının artmasını sağlayan bir yeniden pazarlama kitlesidir.

*Eğer remarketing (Yeniden Pazarlama) reklam stratejisi hakkında detaylı bilgiye sahip değilseniz aşağıdaki yazımı okuyarak, sadece 2 dakikada konuyla ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Akıllı Listeler Nasıl Çalışır?

Diyelim ki Google Görüntülü Reklam Ağı’nda remarketing reklamları çıkmak istiyorsunuz ancak remarketing reklamları hakkında detaylı bir bilgiye sahip değilsiniz ya da bu reklam stratejisiyle elde edeceğiniz dönüşüm sayısını daha da artırmak istiyorsunuz işte bu noktada Akıllı Listeler sizin en büyük yardımcınız olacak.

Google Analytics, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların hangilerinin bir dönüşüm sağlama oranının diğerlerinden daha yüksek olduğunu makine öğrenimi uygulayarak tespit edebilir. Analytics sonraki oturumlarda size dönüşüm sağlama olasılığı en yüksek olan kullanıcıları Akıllı Listeler sayesinde yönlendirebilir.

Olayı biraz daha açık anlatmak gerekirse, diyelim ki bebek kıyafetleri satan bir e-ticaret siteniz var. Daha önce Analytics’te hedef oluşturarak web sitenizde bir ürünü sepete ekleyen kullanıcıları hedefleyerek yeniden pazarlama reklamları çıktınız. Akıllı Listeler sayesinde bu kullanıcılar arasında web sitenizden ürün satın alma ihtimali yüksek kullanıcılara reklamlarınız otomatik olarak gösterilerek remarketing reklamlarından gelen dönüşüm oranı otomatik olarak artırılabilir.

Bunun için yapmanız gereken şey Google Analytics’te Akıllı Listeler oluşturarak, Google Ads reklamlarında remarketing reklamı oluştururken hedefleme olarak Akıllı Listeler seçeneğini seçmek.

Google Analytics 90 günden daha uzun süre Akıllı Liste’yi güncellemek için verilerinizi kullanamazsa benzer işletmeleri temel alan bir modele geçer.

Akıllı Liste Oluşturmak İçin Neler Gerekli?

Analyitcs’te Akıllı Liste oluşturmak ve Google Ads’te hedefleyebilmek için,

  • Google Ads ve Google Analytics hesaplarınızın birbirine entegre edilmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde Akıllı Listeler oluştursanız dahi bu listeyi Google Ads yeniden pazarlama reklamlarınızda hedefleyemezsiniz.
  • Akıllı Listelerin yüksek verimli çalışabilmesi için web sitenizde ayda en az 500 e-ticaret dönüşüm işlemi ve en az 10.000 sayfa görüntülenme almanız gerekmektedir.
  • Eğer aylık 500 e-ticaret dönüşüm işlemi gerçekleşmediyse ve sayfa görüntülenme sayınız aylık 10.000’in altında olsa dahi Akıllı Listeler oluşturabilirsiniz. Akıllı Listeniz, anonim dönüşüm verilerini Analytics’le paylaşmayı tercih eden ve sizinkine benzeyen işletmelerden gelen dönüşüm verileri temel alınarak oluşturulur.
  • Akıllı Listeler, web sitenizi ziyaret eden ve / veya dönüşüm gerçekleştiren kullanıcılar arasından bir sonraki oturumda dönüşüm gerçekleştirme ihtimali en yüksek olan bu kullanıcıların %5’inden oluşturulmaktadır.

Akıllı Liste Nasıl Oluşturulur?

Gelelim Akıllı Listeler’in nasıl oluşturulduğuna. Öncelikle Google Analytics hesabınıza giriş yapın.

Google Analytics’te Akıllı Liste Nasıl Oluşturulur?

Yönetici’ye ve ardından Mülkler’in altında yer alan Kitle Tanımları > Kitleler’e tıklayın. Yeni Ekle’ye tıklayın.

Açılacak pencerede Akıllı Listeler’e tıklayın, hedefinize Akıllı Liste adını verin, Google Analytics ve Google Ads seçeneklerini tıklayarak listenizi oluşturun. Akıllı Liste’yi seçerseniz, son 7 gün içinde bu siteyi kaç kullanıcının ziyaret ettiğini ortalama sayı olarak anında görebilirsiniz.

Google Ads Remarketing Reklamları için Akıllı Liste Nasıl Hedeflenir?

Akıllı Listeler’in ne olduğunu, ne işe yaradığını ve Google Analytics’te nasıl oluşturulduğunu artık biliyoruz. Geldik son adımımıza. Google Ads remarketing reklamında Akıllı Liste’yi hedeflemek için hemen Google Ads hesabınıza giriş yapın.

Kampanya oluştur’a tıklayarak hızlıca bir Google Görüntülü Reklam oluşturun. Hedefleme kısmına tıklayarak arama kısmına Akıllı Liste yazın ve seçimi yapın. Tebrikler. Artık Google remarketing reklamlarınız web sitenizde dönüşüm gerçekleştirme ihtimali daha yksek kişilere dinamik olarak gösterilmeye başlayacaktır!

Google Ads reklamlarıyla hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki yazılarımı da okuyabilirsiniz. 🙂

Aklınıza takılanlar ve sormak istediklerinizi lütfen aşağıdaki Bir Cevap Yaz kutusuna yazınız. İleri düzey Google reklamcılığı konusunda profesyonel danışmanlık hizmetleri almak isterseniz ahmet@massivedigitalagency.com adreslerinden benimle iletişime geçebilirsiniz. 🙂 Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu