Ahmet BalatFacebookSosyal Medya

Facebook Yazı Bindirmesi Aracı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Herkese merhaba. Bu yazımda sizlere Facebook Yazı Bindirmesi Aracı nedir? Neden son derece önemlidir, neden ve nasıl kullanmalıyız bunları detaylı olarak anlattım.

Facebook Yazı Bindirmesi Aracı

Facebook Yazı Bindirmesi Aracı aslında birçok reklam veren tarafından çok sık kullanılan, Facebook’un sunduğu ücretsiz bir araçtır.

Facebook’un reklam politikalarına göre reklam görselinin üstünde yer alan yazı, logo vs reklam görselinin %20’sinden büyük olmamalıdır. Eğer yazılar görselin %20’sinden birazcık büyükse Facebook reklamlarınızın erişimini düşürebileceğini ama reklamınızın yayında olacağını, eğer görsel üstündeki yazılar görsele oranla %20’den çok daha fazla büyükse Facebook reklamınızın yayınlamasını onaylamayabilir.

Facebook Yazı Bindirmesi Aracı sayesinde reklam görselinin üstündeki yazı oranını kontrol ederek Facebook’un bu görsele izin verip vermeyeceğini test edebilirsiniz. Bu yüzden bu araç biz reklam verenler için çok sık kullanılan bir araçtır.

Facebook ve Instagram’da hangi amaçla reklam verirseniz verin bu aracı kullanmanız gerekmektedir.

Facebook Yazı Bindirmesi Aracı Nasıl Kullanılır?

Gelelim Facebook Yazı Bindirmesi Aracı’nın nasıl kullanıldığına. Öncelikle masaüstü bilgisayarınızdan https://www.facebook.com/ads/tools/text_overlay adresini ziyaret ediniz. Yükle butonuna tıklayarak reklam görselini yükleyerek bir süre beklemeniz gerekiyor. Reklam görseli yüklendikten sonra sistem ya yeşil ya da sarı ışık yakar.

Facebook Yazı Bindirmesi Aracı Nedir?  Nasıl Kullanılır
Facebook Yazı Bindirmesi Aracı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yeşil ışık görselinizin sistem tarafından onaylandığını ve reklamınıza yazı oranından ötürü herhangi bir erişim kısıtlaması uygulanmayacağını gösterir.

Yeşil ışık dışında 3 adet mavi uyarı ışığı yanabilir. Bunlar düşük, orta, yüksek şeklinde 3 farklı uyarı çeşididir.

Facebook Yazı Bindirmesi Aracı Nedir?  Nasıl Kullanılır
Facebook Yazı Bindirmesi Aracı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Düşük uyarı, görsel üstündeki yazı oranının %20’den fazla olduğunu, erişim kısıtlaması uygulanarak reklamınızın yayına alınabileceği iletisini verir. Yani reklamınız yayınlanacak ancak daha fazla tutar ödeyerek daha fazla kişiye erişeceksiniz. Bu durum da reklam performansını aşağıya çekecektir.

Orta uyarı, görsel üstündeki yazı oranının %20’den çok daha fazla olduğunu, daha fazla erişim kısıtlaması alarak reklamınızın yayına alınacağını size iletir. Yani reklamınız yayınlanacak ancak düşük uyarıya oranla çok daha az kişiye erişeceksiniz ve bu durum reklam performansınızın çok düşük olmasına neden olacaktır.

Yüksek uyarı, görsel üstündeki yazı oranının olması gerekenden çok fazla olduğunu ve reklamınızın yayınlanmayacağını size iletir. Yani parasıyla da olsa reklam politikalarına uymadığınız takdirde Facebook ve Instagram’da reklamlar yayınlayamayabilirsiniz. 🙂

Bu testler sonucunda sistem uyarı verirse yapmanız gereken görsel üstündeki yazı oranını küçültmek veya yazı miktarını azaltmaktır.

Facebook Yazı Bindirmesi Aracı otomatik bir sistemle çalıştığı için elbette %100 doğru sonuçlar vermese de %100’e yakın sonuçlar vermektedir.

Araçla ilgili sıkça sorulan sorular için aşağıdaki görsele göz atabilirsiniz.

Facebook Yazı Bindirmesi Aracı Nedir? Nasıl Kullanılır
Facebook Yazı Bindirmesi Aracı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu yazımda sizlere Facebook Yazı Bindirmesi Aracı’nı detaylarıyla anlattım. Beni sosyal medya hesaplarımdan takip ederek sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgi, gelişme ve ipuçlarını anında öğrenebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bazen iyi bile verse reklamlarda düşük erişime geçirebiliyor o yüzden mutlaka mantıksal olarak da az yazı olmalı. ve videoda kapak görselindeki yazıyı baz alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı