FacebookInstagramSosyal Medya

Facebook ve Instagram’a Yeni Alışveriş Özellikleri Geldi

Facebook & Instagram Alışveriş özelliklerinin sınırları genişliyor! Facebook’tan (Türkiye saati ile dün akşam) yapılan açıklamaya göre, Facebook & Instagram Alışveriş (Shopping) özelliklerine yenileri eklenmeye devam ediyor.

Facebook (Alışveriş) Shops Özelliği

Bildiğiniz gibi e-ticaret siteleri bir süredir Instagram’da ürünlerin fiyatlarını görsellere etiketleyebiliyor. Bu özelliğin aynısı dün gece Facebook’a da geldi. Artık e-ticaret siteleri Facebook paylaşımlarına ürünlerin fiyatlarını etiketleyebilecek. Bu özellik şu anda Türkiye’de kısmi aktif durumda ve Instagram Shopping özelliğinden yararlanan firmaların bu özellikten yararlanabileceği ifade ediliyor.

Instagram ve Facebook’tan Direkt Satış Özelliği

Gelen diğer büyük yenilikse direkt alışveriş özelliği oldu. Artık Instagram veya Facebook’ta beğendiğiniz bir ürünü bu platformlardan ayrılmadan (web sitesine yönlenmeden) direkt olarak satın alabileceksiniz. Bunun için Facebook’a (Instagram’a) kredi kartınızı tanımlamanız yeterli olacak. Bu özellikten şimdilik sadece Instagram & Facebook Shopping özelliğini aktif olarak kullanabilen firmalar yararlanabilecek. (Bu özellik 2020 yaz mevsiminde farklı detaylarla kullanıma sunulacak)

Yeni Keşif Alanı: Instagram Shop

Bir diğer yeni özellikse, çok yakında Instagram Keşfet alanına gelecek Instagram Shop özelliği oldu. Instagram Shop özelliği Instagram’ın Keşfet kısmına benzer bir yapıda olacak ve burada sadece Instagram üzerinden ürün satacak firmalar yer alacak. Bu alan da tıpkı Keşfet gibi kişiye özel (kişiselleştirilmiş) bir yapıda olacak. Örneğin siz erkek spor ayakkabılarına ilgi duyan biriyseniz burada karşınıza erkek spor ayakkabı satışı yapan farklı mağazalar önerilebilecek.

Facebook ve Instagram'a Yeni Alışveriş Özellikleri Geldi
Yeni Keşif Alanı: Instagram Shop

WhatsApp, Instagram Direct ve Facebook Messenger Üzerinden Direkt Alışveriş Özelliği

Çok yakında WhatsApp, Instagram Direct ve Facebook Messenger üzerinden direkt alışveriş özelliği aktif hale getirilecek. Örneğin, Instagram’da kırmızı bir kazak beğendiniz. Kırmızı kazak postuna yerleştirilen WhatsApp yönlendirmesi sayesinde ilgili firmanın sanal kasiyerine ulaşarak ürünle ilgili detaylı bilgileri edinebilecek ve WhatsApp üzerinden satın alma işlemini gerçekleştirebileceksiniz. Bu özellik şu anda aktif değil. Bu özellik üzerinde çalışmalar devam ediyormuş 🙂 

Facebook ve Instagram'a Yeni Alışveriş Özellikleri Geldi
WhatsApp, Instagram Direct ve Facebook Messenger Üzerinden Direkt Alışveriş Özelliği

Canlı Alışveriş Özelliği

Çok yakında gelecek olan bir özellik de canlı alışveriş özelliği. Benim en çok beğendiğim özellik aslında bu özellik. Instagram / Facebook canlı yayınlarında yayını yapan kişilerin üzerlerindeki kıyafetlere dokunarak ürün detaylarına anlık olarak ulaşabilecek ve yayından ayrılmadan satın alım işlemi gerçekleştirebileceksiniz. Bu özellik de çok yakında (öncelikle ABD’de) kullanılabilecek.

Facebook ve Instagram'a Yeni Alışveriş Özellikleri Geldi
Canlı Alışveriş Özelliği

İş Birliklerine Devam

Bildiğiniz gibi Facebook birçok e-ticaret altyapısı ile iş birlikleri yaparak hayatımızı daha da kolaylaştırıyor. WordPress, Shopify, WooCommerce, OpenCard vb firmalarla iş birliği içinde olan Facebook, gelen bu yeni özelliklere ek olarak bu firmalarla iş birliğinin kapsamını genişletmeye hazırlanıyor.

Dün gece açıklanan tüm yeni özellikler bu şekilde. Hızlı bir şekilde bu yeni özellikleri öğrenerek sizlerle en kısa sürede paylaşmaya çalıştım.

KAYNAK: https://about.fb.com/news/2020/05/introducing-facebook-shops/ 

Beni sosyal medya hesaplarımdan takip ederek sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgi, gelişme ve ipuçları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! 🙂

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu