Ahmet BalatSosyal Medya

Facebook Pixel Nedir? Avantajları Nelerdir?

Facebook Pixel, Facebook ve Instagram reklamlarımızın sonuçlarını detaylı şekilde izleyebilmemizi sağlayan basit bir JavaScript kod parçasıdır.

Facebook Pixel kodu sayesinde Facebook Business Manager üzerinden verilen tüm reklamlarımızı detaylı olarak analiz edebilir, bu sayede yeni reklam ve paylaşım stratejileri geliştirebilir, ileri düzeyde dijital pazarlama yönetimi yapabiliriz.

Facebook Pixel kodunun faydaları tabii bunlarla sınırlı değil. Bu kod sayesinde verdiğimiz reklamlarla markamızın satışlarını direkt olarak artırabilir, yeniden pazarlama (Remarketing) stratejileriyle reklam maliyetlerini düşürebilir, müşterilerimize / hedef kitlemize benzeyen yeni hedef kitleler oluşturarak (Lookalike Audience) müşteri portföyümüzü geliştirebilir, web sitemiz içerisindeki her noktayı analiz ederek satışa giden yoldaki sorunları tespit edebilir ve reklamlarımızın performanslarını artırabiliriz. Kısacası Facebook Pixel’siz bir reklam yönetimi mümkün değildir! 🙂

Facebook Pixel Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Geri Dönüşüm Takibi
Bir reklamın / kampanyanın verimli olabilmesi için veriler yolumuzu aydınlatır. Kampanya ve reklamlarımızın bize sağladığı veriler sayesinde yeni stratejiler üretebilir, hedeflediğimiz kitleye daha düşük maliyetlerle ulaşabiliriz.

Facebook Pixel kodu sayesinde reklamlarımızın dönüşümlerini detaylı olarak takip edebilir, reklamlarımıza hangi cihazlardan tıklamalar aldığımızı tutun da hangi yaş aralığının, hangi lokasyondan web sitemize girdiği ve nasıl eylemler sergilediği gibi tüm verileri detaylı olarak izleyebiliriz.

İleri Düzey Dijital Pazarlama Çalışmaları (Remarketing / Lookalike Audience)
Facebook Pixel kodu sayesinde ileri düzeyde pazarlama çalışmaları gerçekleştirebiliriz. Remarketing reklamlarıyla sitemize giren, sepetine bir ürün ekleyen, bir ürünü satın alan, X sayfasına tıklayan, Y sayfasında Z dakika kadar vakit geçiren kişiler gibi dilediğimiz kombinasyonlarla reklamımıza ilgi duyan hedef kitleleri belirleyerek bu kişilere yönelik kampanya stratejileri oluşturabiliriz.

Lookalike Audience reklam stratejileriyle kendi hedef kitlemize benzer yeni hedef kitlelere ulaşabiliriz.

İlgili Rehber: İleri düzeyde dijital pazarlama stratejileri nelerdir?

İnternetten Sürekli Alışveriş Yapan Kullanıcıları Hedefleme
Bazı tüketiciler internetten yoğun ve hızlı alışveriş yapmaktadır. Facebook Pixel kodu sayesinde Facebook’un bize sunduğu bu tüketici verilerinden yararlanarak Koleksiyon ve Carousel reklamlarıyla bu kişileri hedefleyebilir, satışlarımızı artırabilir ve reklam maliyetlerini düşürebiliriz. Yani 1 taşla tam 3 kuş! 🙂

Reklam Optimizasyonları
Reklamlarımızın sonucunda elde ettiğimiz verileri daha detaylı olarak analiz ederek hangi reklamdan daha çok geri dönüş aldığımızı ve hangi reklamın yatırım getirimizi artırdığını görebilir, reklam stratejilerimizi daha etkili hale getirebiliriz.

Mağazaya Yölendirme
Facebook Pixel’in avantajları saymakla bitmiyor. En büyük yardımcımız bu kod sayesinde potansiyel müşterilerimizin online mı yoksa fiziki mağazamızdan mı alışveriş yapmak istediğini belirleyebilir, fiziki mağazamız varsa bu kullanıcıları fiziki mağazamıza yönlendirerek de satışlarımızı artırabilirsiniz!

Facebook ve Instagram milyarlarca kişiden topladığı verilerle özellikle e-ticaret siteleri için bulunmaz bir mecra. Facebook Pixel kodu sayesinde Facebook ve Instagram’ın biz reklam verenlere sunduğu nimetlerden yararlanabiliriz!

Bir sonraki yazımda Facebook Pixel kodunun nasıl oluşturulduğunu ve siteye nasıl eklendiğini anlatacağım.

Aklınızdaki soruları bana aşağıdaki kutucuktan sormayı unutmayın! 🙂

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ahmet Bey merhaba, ben elle ekledim Facebook Pixel kodunu ama çalışmıyor. Sizinle iletişime geçmem gerek yardımcı olabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı