Ahmet BalatSosyal Medya

Facebook Gruplarında Nasıl Reklam Verilir?

Herkese merhaba! Facebook gruplarında reklam nasıl verilir? Kampanyalar için Facebook grupları nasıl hedeflenir bu yazımda size bunu anlatacağım.

Bildiğiniz gibi Facebook, son dönemlerde reklam yerleşim hedeflerini artırmaya devam ediyor. Yaklaşık 3-4 ay önce Instagram Keşfet kısmını reklam yerleşimi olarak kullanıma sunan Facebook, en son Facebook Arama Sonuçları reklamlarıyla Facebook’taki arama barının sponsorlu reklamlar için hedeflenebileceğini duyurmuştu. (Bu özellik şu anda beklemede).

Yakın zamanda IG TV videolarının tıpkı YouTube’daki gibi reklam yerleşim hedefi olarak kullanılabileceğini duyuran Facebook şimdiyse Facebook gruplarının reklamlar için yerleşim hedefi olarak kullanılabileceğini açıkladı.

Facebook son yıllarda popüleriliğini yitirse de Facebook grupları hala birçok kişi tarafından aktif olarak kullanılmaya devam ediyor. Her gün milyonlarca kez ziyaret edilen Facebook gruplarında reklam vermek, reklam verenler için iyi bir özellik olabilir.

Facebook gruplarında reklam verme

Facebook gruplarında sponsorlu reklam verebilmek için ilk olarak www.business.facebook.com adresine giriş yaparak buradan Reklam Yöneticisine tıklayınız. Aşağıdaki pencerede sol üst kısımda bulunan yeşil renkli Oluştur butonuna tıklayın.

Facebook Gruplarında Reklam Vermek
Facebook Reklam Yöneticisi

Sonraki adımda tıpkı normal bir şekilde reklam verir gibi reklam hedefinizi seçmeniz gerekiyor. Ben Erişim stratejisini işaretledim. Facebook grupları reklamları şimdilik sadece Erişim, Trafik ve Dönüşüm reklam stratejilerinde hedeflenebiliyor.

Facebook Gruplarında Reklam Verme
Facebook Reklam Amacı

Reklam amacınızı seçip, hedef kitlenizi belirledikten sonra aşağıdaki Reklam Alanları kısmına gelin Reklam Alanlarını Düzenleyi işaretleyin.

Facebook Gruplarında Reklam Vermek
Facebook Gruplarında Reklam Vermek

Reklam Alanlarını Düzenleyi işaretledikten sonra aşağıdaki gibi Reklam Alanları açılacaktır. Burada yer alan Facebook Gruplar Akışını işaretleyin.

Facebook Gruplarında Reklam Vermek
Facebook Gruplarında Reklam Vermek

Facebook Gruplar Akışı reklamlarında Facebook’un önerdiği görsel boyutları 1:1 Kare ve 4:5 Dikey görsellerdir.

Reklam bütçenizi ve reklam zamanını belirledikten sonra Reklam Kimliği bölümünden reklam görselinizi yükleyip reklam metninizi yazdıktan sonra Onaylaya tıklayarak reklamınızı yayına alabilirsiniz!

Reklamların hangi gruplarda gösterileceği seçilebiliyor mu?

Maalesef şimdilik hayır. Hedef kitlenizdeki kişiler Facebook gruplarına girdiklerinde reklamlarınız bütçeniz dahilinde bu kişilere gösteriliyor ancak hangi gruplarda gösterildiğinin bilgisini şimdilik göremiyoruz.

NOT: Facebook Gruplar Akışı reklamları şimdilik sadece rastgele olarak bazı hesaplarda kullanılabiliyor. Bu özellik bazı reklam hesaplarında kullanılabilirken bazı reklam hesaplarına henüz açılmamış durumda. (Facebook’un anlam veremediğim ilginç tutumlarından birisi 🙂 )

Bu yazımda sizlere Facebook gruplarında nasıl reklam verebileceğinizi anlattım. Beni sosyal medyada takip ederek sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgi, gelişme ve ipuçlarından haberdar olabilirsiniz.

Instagram: https://www.instagram.com/ahmetbalatcom/
YouTube: https://www.youtube.com/c/ahmetbalat
Facebook: https://www.facebook.com/ahmetbalatcom
Twitter: https://twitter.com/ahmettbalat
Linkedin: https://tr.pinterest.com/ahmetbalat/
Spotify: https://open.spotify.com/show/3UYdtOjscqGHe8AnGMwAe6?si=snWMRwpzROCk_kRDSHlXpg

Bir sonraki yazımda görüşme üzere! 🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı