Ahmet BalatFacebookSosyal Medya

Facebook Arama Reklamı Nedir? (Detaylı Rehber)

Herkese merhaba! Bu yazımda sizlere Facebook Search Ads yani Facebook Arama Reklamı hakkında detaylı bir rehber hazırladım!

Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde Facebook için köklü değişikliklere gideceklerini açıklamıştı. Bunun belki de ilk adımı olarak Facebook’un logosunun değiştirilmesini gösterebiliriz. Zira Facebook radikal bir karar vererek logosunu değiştirdi ya da diğer bir deyişle revize ettim. 🙂

Facebook'un Yeni Logosu
Facebook yeni logo

Facebook’taki değişim bununla sınırlı değil elbette. Özellikle Business Facebook panelini kullananlar, Business Facebook panelinin değiştiğini, yeni reklam optimizasyon modellerinin geldiğini (Yayın içi video reklamı optimizasyon çalışmaları) ve yeni bir reklam modeli geldiğini Business panelinde görebilir.

Facebook Search Ads (Arama Reklamı) Nedir?

Facebook Arama reklamı tıpkı Google Ads Arama Ağı reklamı gibi, Facebook’un genel arama bölümünde ve Marketplace arama kısmında çıkan sonuçlardır. Örneğin bir kazak ya da ayakkabı mı almak istiyorsunuz? Artık Google’da arama yapar gibi Facebook arama kısmında arama yaparak yeni sponsorlu arama sonuçlarına ulaşabileceksiniz.

Yani Facebook bu yeni reklam modeliyle, Google Ads’in pastasına gözünü dikmiş durumda!

Facebook Arama Reklamı
Facebook Arama Sonuçları Reklamı

Facebook Arama Reklamının özellikleri

  • Facebook Arama Reklamı şu anda sadece mobil platformlar için kullanılabiliyor. Yani masaüstünden Facebook’a girenler Arama Ağında reklamlarınızla karşılaşamayacak.
  • Facebook Arama reklamı şu anda tek başına kullanılamıyor. Facebook Arama reklamını kullanmanız için reklamınızda yer hedefi olarak Facebook Akış reklamlarını da kullanmanız gerekiyor.
  • Facebook, Arama reklamları için şu anda sadece e ticaret, perakende ve otomotiv sektöründen firmaların reklam vermesine olanak tanıyor. Farklı sektörlerdeki firmalar en azından şu an için Facebook Arama reklamını kullanamıyor.
  • Facebook Business’ta reklam çıkarken Facebook’un önerdiği otomatik yer hedefleme seçeneğiyle reklamınızı çıkarsanız reklamınız eğer mobil platformlar için de uygunsa, bu reklam otomatik olarak Facebook Arama Ağında da gösterilecektir. Eğer Facebook Arama Ağında reklam göstermek istemiyorsanız bu durumda yer hedeflerine girerek bu bölümü hariç tutmanız gerekmektedir.

Facebook Arama Reklamında anahtar kelime seçimi

Facebook’un yeni Arama reklamı aslında Google Ads Arama Ağı reklamıyla neredeyse aynı mantığa sahip. Ancak Google Ads Arama Ağı reklamlarında reklam paneline girerek anahtar kelimenizi kendiniz oluşturabiliyorken Facebook’ta sistem sizin oluşturduğunuz hedef kitlenize, reklam metinlerinize ve web sitenize göre anahtar kelimeleri otomatik olarak oluşturarak bunu reklamlarınıza yansıtıyor.

Yorumum

Geçtiğimiz dönemde Mark abimiz Facebook, Instagram, Messenger ve Whatsapp’ı birbirine bağlayarak dünyanın en büyük dijital ağını oluşturacağını açıklamış ancak bununla ilgili uzun bir süre detay vermemişti.

Herkesin merak ettiği bu detaylar, Mark’ın yeni hamleleriyle ortaya çıkmaya başladı. Önce tüm platformlar Facebook adı altında birleştirildi (Instagram from Facebook, Whatsapp from Facebook gibi). Sonrasında Facebook’un logosu tıpkı Instagram logosunun çizgilerine benzer şekilde revize edildi.

Üçüncü adımda Facebook Business reklam panelinin tasarımı değiştirilerek yeni reklam modelleri ve yeni reklam optimizasyon modelleri bu panele eklendi. Yani Facebook sessiz sedasız köklü bir değişim sürecine girdi! Bu değişim bize neler getirir, Facebook (Türkiye’de) tekrar canlanabilir mi, Google’a rakip olabilir mi bunlar tabii şimdilik merak konusu.

Ancak bu gelişmeler beni fazlasıyla heyecanlandırmaya devam ediyor. Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel gelişmeleri ve ipuçlarını sizler için blogumda günlük olarak yazmayı sürdüreceğim!

Aklınıza takılanlar ve sormak istediklerinizi aşağıdaki Bir Cevap Bırak kutusuna yazabilirsiniz.

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgiler, ipuçları ve gelişmeler için beni sosyal medyada takip edin!

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! 🙂

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. süper harika bir yazıydı.bu şekilde devam etmenizi çok çok rica ediyorum.severek okuyorum ve takipteyim.güzel bilgiler için teşekkürler.emeğinize sağlık…

  2. hocam merhaba.ben bişey demek istiyorum.böyle sizin siteniz gibi başka siteler de bulmuştum ben.süper kaliteli içerikler falan.ama belli bi zaman sonra bırakmışlar içerik üretmeyi.lütfen siz bırakmayın.böyle değerli güzel bilgilerin devamı mutlaka olmalı derim.emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu