Haftalık Bülten

12-18 Eylül Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Instagram’da Etkileşimler Artacak! Repost Menüsü Geliyor!

Instagram Repost Özelliği Geliyor
Instagram’da Etkileşimler Artacak! Repost Menüsü Geliyor!

Instagram, platform içi etkileşimleri artırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Repost eylemi de aslında platform içi etkileşimi artıran özelliklerden birisi. Fakat Repost bugüne kadar hep 3. parti uygulamalar üzerinden yapılıyordu.

Instagram Başkanı Mosseri tarafından yapılan duyuruya göre Repost özelliği, Instagram’ın kendisine entegre edilecek. Böylelikle 3. parti bir uygulamaya gerek duymadan kolaylıkla repostlar yapabileceksiniz.

Tüm bunların yanı sıra kullanıcı hesaplarına Repost menüsü geliyor. Böylelikle kullanıcılar hesabınıza girerek Repost yaptığınız gönderileri görebilecek. Özellik şu anda yurt dışında test aşamasında.

Meta’da Sıkıntılar Bitmiyor! Reklam Hesapları Bir Bir Kapatılıyor!

Meta Reklam Hesapları Askıya Alınıyor
Meta’da Sıkıntılar Bitmiyor! Reklam Hesapları Bir Bir Kapatılıyor!

Her zaman söylüyorum. Neredeyse 10 yıldır bu sektördeyim ve Meta’daki teknik sıkıntılar asla bitmiyor. Şimdiki sıkıntıysa büyük. Reklam hesapları bir bir askıya alınıyor ve sonsuza dek kapatılıyor. Aslında bu durum yeni değil, neredeyse her yıl bu aylarda sebepsiz engellemeler olabiliyor.

Çünkü Meta’da büyük güncellemeler her yılın sonbahar aylarında oluyor. Bu güncellemeler esnasında da teknik hatalardan ötürü hesaplar askıya alınıyor. Eğer ki sizin de hesabınız askıya alındıysa konuyla ilgili Meta’nın destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

Meta Destek Ekibi: www.facebook.com/business/help

Twitter’da Çift Tıkla “Like Atma” Dönemi Başladı!

Twitter'da Çift Tıkla Like Dönemi
Twitter’da Çift Tıkla “Like Atma” Dönemi Başladı!

Mikroblog sitesi Twitter, Instagram’ın sevilen özelliğini kopyaladı. Artık Twitter’da çift tıkla tweet’leri beğenebiliyorsunuz. Özellik şu anda test aşamasında ve sınırlı sayıda hesap tarafından kullanılabiliyor.

Twitter bu özellik ile platform içindeki etkileşimi artırmayı hedefliyor.

Hepsiburada AVM’de Mağaza Açtı!

Hepsiburada Smart by Mimex
Hepsiburada AVM’de Mağaza Açtı!

E-ticaret devi Hepsiburada, Trump AVM’de mağazasını açtı. Üstelik bu akıllı mağazanın hiç çalışanı yok! Hepsiburada’nın mağazasına girebilmek için kapıda QR kodu okutmanız ve mağazanın mobil uygulamasını telefonunuza yüklemeniz gerekiyor. Ürünler, sürekli olarak ağırlık sensörleri ile takip ediliyor. Bu sayede hangi ürünün raftan alındığı saniyeler içerisinde tespit ediliyor.

Ürünü raftan aldığınız an ürün, mobil uygulamanızda sepete ekleniyor. Ürünü rafa bırakırsanız, uygulamada bu ürün sepetinizden çıkarılıyor. Ödeme ise uygulamada tanımlı kredi kartınız aracılığıyla yapılıyor. Yani fiziki hareketlerinizle online alışveriş deneyimi yaşıyorsunuz.

Mağaza 1 Ocak 2023’e kadar pilot mağaza olarak görev yapacak. 1 Ocak itibarıyla Hepsiburada, farklı AVM’lerde fiziki mağazalar açacağını duyurdu. Fiziki deneyimin bir online alışveriş sürecine dönüşmesi… Hepsiburada, e-ticarete yeni bir soluk getirecek gibi duruyor.

WhatsApp, Instagram ve Facebook’a Ücretli Özellikler Geliyor!

Meta'ya Ücretli Özellikler Geliyor
WhatsApp, Instagram ve Facebook’a Ücretli Özellikler Geliyor!

Meta’nın sosyal medya platformları Instagram, Facebook ve WhatsApp’a daha fazla ücretli özellik geleceği açıklandı.

Meta’nın çalışanlarına gönderdiği mesaja göre şirket çalışanlarından daha fazla ücretli özellik istiyor. Burada ücretli özellikten kasıt kullanıcıların ödemeler yapabileceği bir sistem. Örneğin YouTube Premium gibi düşünebilirsiniz.

Fakat bu konuda Meta sözcüsünden yapılan bir açıklama var. Meta’nın yeni ekibinin Başkan Yardımcısı John Hegeman diyor ki “Kullanıcıların para ödeyerek belirli özelliklere sahip olmalarını sağlayacağız fakat planlarımız arasında para ödeyerek reklam görmeme gibi bir özellik bulunmayacak.”

Ücretli özellikler konusunda henüz net bir açıklama yapılmazken, gelecek olan yeni özellikler beni heyecanlandırmıyor değil 🙂 Umarım bu özellikler çok pahalı olmaz ve iş görür özellikler olur.

Haftanın Dijital Etkinlikleri

1)Dijital Pazarlama Sohbetleri! Ücretsiz!

Dijital Pazarlama Sohbetleri
Dijital Pazarlama Sohbetleri!

Dijital Pazarlama Sohbetleri 13 Eylül Salı 21.30’da Instagram’da gerçekleşecek! Canlı yayına Brandok ve Ahmet Balat Akademi Kurucu Ortakları Ahmet Balat ve Zeynel Çift katılacak. Yayını Brandok Proje Yöneticisi Cansel Erten Kurt modere edecek.

Canlı yayında Instagram’dan gelen sorular yanıtlanacak ve yayında sürpriz hediyeler verilecek.

Canlı yayın linki: https://www.instagram.com/p/CiNuy8Trtrr/

2)Zeynel Çift’le Google Ads Canlı Yayını!

Zeynel Çift Google Ads Canlı Yayını
Zeynel Çift’le Google Ads Canlı Yayını!

Ahmet Balat Akademi, Google Ads Eğitmeni Zeynel Çift, 12 Eylül Pazartesi günü 21.00’de Google Ads üzerine Zoom üzerinden canlı yayın gerçekleştirecek. Canlı yayına Ahmet Balat Akademi’de Google Ads eğitimine kaydolan herkes ücretsiz olarak katılarak, Google Ads ile ilgili sorularını sorabilecek.

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

Öneri İçerik: We Are Social & Hootsuite 2022 Global ve Türkiye Raporu
https://www.ahmetbalat.com/we-are-social-hootsuite-2022-global-ve-turkiye-raporu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu